Միքայել Աջապահյանի վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է. Մանրամասներ
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության ընդհանուր բնույթի և ընտրական հանցագործությունների քննության վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Մ.Ա.-ն լրատվական ալիքներից մեկին տված հարցազրույցի ժամանակ նշել է, որ ինքը ՀՀ նախկին երկու նախագահներին բազմիցս առաջարկել է բանակում, ոստիկանությունում և ազգային անվտանգությունում պաշտոնավարող իրենց գաղափարակից գեներալների միջոցով կատարել ռազմական հեղաշրջում:
Այսպիսով, Մ.Ա.-ն զանգվածային լրատվության միջոցներն օգտագործելով կատարել է  իշխանությունը զավթելուն և սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչեր:
Մ.Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն, ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերը):
Մ.Ա.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Завершено предварительное следствие по делу архиепископа Микаела Аджапахяна: подробности
В Управлении по расследованию особо важных дел и преступлений общего характера и преступлений против избирательных прав Главного управления Следственного комитета РА завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному в отношении Микаела Аджапахяна.
В ходе следствия были получены фактические данные о том, что М.А. в интервью одному из СМИ заявил, что неоднократно предлагал двум бывшим президентам Армении осуществить военный переворот при поддержке генералов, разделяющих их взгляды и занимающих должности в армии, полиции и системе национальной безопасности.
Таким образом, по версии следствия, М.А. использовал средства массовой информации для публичных призывов к захвату власти и насильственному свержению конституционного строя.
В отношении него возбуждено уголовное преследование по ч. 2 ст. 422 Уголовного кодекса РА (публичные призывы к насильственному захвату государственной власти либо ее насильственному удержанию, насильственному изменению конституционного строя, либо к насильственному нарушению территориальной целостности государства).
К М.А. применена мера пресечения в виде ареста.
Уголовное дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор, с ходатайством о направлении в суд для рассмотрения по существу.