Արցախահայության ձայնը չի լռելու ո՛չ Հաջիևի և ո՛չ էլ նրա նման պաշտոնյաների մանիպուլյացիաներով ու կեղծիքներով. Արցախի ԱԺ նախագահ
28/07/2025 19:30
Հաջևի հայտարարությունը իրականությունը խեղաթյուրելու ցինիկ փորձ է, այս մասին հայտարարել է Արցախի ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Դանիելյանը։
«Ադրբեջանի նախագահի արտաքին հարցերով խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևը «Berliner Zeitung» գերմանական պարբերականին տված հարցազրույցում կրկին խեղաթյուրել է իրականությունը՝ հայտարարելով, թե իբր «Ղարաբաղի հայերն իրենց կամքով են հեռացել» և «Ադրբեջանը պատրաստ էր նրանց վերաինտեգրել»։ Այս հայտարարությունը ոչ միայն իրականության կոպիտ աղավաղում է, այլև ցինիկ փորձ՝ արդարացնելու պետական մակարդակով իրականացված հանցագործությունը և համոզելու միջազգային հանրությանը դրա օրինականությունը։
Անհերքելի իրականությունն այն է, որ Արցախի ժողովուրդը երբեք ու երբեք ինքնակամ չէր լքի իր հազարամյակների հայրենիքը։ Տասն ամիս տևած դաժան շրջափակումն ու դրա աղետալի հետևանքները, ինչպես նաև 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ի ռազմական հարձակումը մարդկանց կանգնեցրել են հստակ ընտրության առջև՝ հարկադրաբար լքել սեփական բնօրրանը կամ ենթարկվել ֆիզիկական ոչնչացման։ Եվ սա էր Արդբեջանի առաջարկած «վերաինտեգրումը»՝ հպատակվել առանց իրավունքների, առանց անվտանգության, առանց գոյատևման երաշխիքի։
Այս հանցավոր վարքագիծը շարունակվում է նաև այսօր․ 23 հայեր՝ ներառյալ Արցախի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, որպես պատանդ է պահվում ադրբեջանական բանտերում՝ ենթարկվելով կեղծ և շինծու դատավարությունների։ Սա վրեժխնդրության քաղաքականությամբ առաջնորդվող բռնապետության դրսևորում է, որի նկատմամբ միջազգային հանրությունը դրսևորում է լռություն ու անգործություն։ Սա հանցավոր լռություն է, որը միայն նպաստում է ապօրինությունների շարունակությանը։ Երբ պատերազմական հանցագործությունները մնում են անպատիժ, դրանք վերածվում են քաղաքական գործիքի։
Այսօր հազարավոր արցախցիներ ապրում են փախստականի կարգավիճակում՝ զրկված ամեն ինչից, բայց ոչ հիշողությունից և արժանապատվությունից։ Պատմությունը մաքրվում է ճշմարտությամբ, ոչ թե քարոզչությամբ։ Արցախահայության ձայնը չի լռելու՝ ոչ Հաջիևի և ոչ էլ նրա նման պաշտոնյաների մանիպուլյացիաներով ու կեղծիքներով»,- ասվում է հայտարարությունում։

Голос арцахских армян не будет заглушён ни манипуляциями, ни ложью Гаджиева и подобных ему чиновников — председатель парламента Арцаха
Заявление Гаджева — циничная попытка исказить действительность, заявил председатель Национального Собрания Арцаха Ашот Даниелян.
«Советник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев в интервью немецкому изданию Berliner Zeitung вновь исказил реальность, заявив, будто «армяне Карабаха покинули регион по собственной воле» и что «Азербайджан был готов их реинтегрировать».
Это заявление не только является грубым искажением действительности, но и представляет собой циничную попытку оправдать преступление, совершённое на государственном уровне, и убедить международное сообщество в его «легитимности».
Неоспоримым фактом остаётся то, что народ Арцаха никогда добровольно не покинул бы свою тысячелетнюю родину. Жестокая 10-месячная блокада, её катастрофические гуманитарные последствия, а также военное нападение 19 сентября 2023 года поставили людей перед выбором: покинуть свои дома или быть уничтоженными физически. Вот что в реальности означала азербайджанская «реинтеграция» — подчинение без прав, без гарантий безопасности и выживания.
Это преступное поведение продолжается и по сей день: 23 армянина, включая военно-политическое руководство Республики Арцах, содержатся в азербайджанских тюрьмах в качестве заложников и подвергаются фиктивным судебным процессам. Это проявление диктатуры, движимой местью, на которую международное сообщество продолжает реагировать молчанием и бездействием — молчанием, которое способствует продолжению беззакония. Когда военные преступления остаются безнаказанными, они превращаются в инструмент политики.
Сегодня тысячи арцахцев живут в статусе беженцев, лишённые всего — кроме памяти и достоинства. История очищается правдой, а не пропагандой. Голос арцахских армян не будет заглушён — ни Гаджиевым, ни другими чиновниками, прибегающими к манипуляциям и лжи»,- отметил Ашот Даниелян.