ՀՀ տարածքի գազալցակայաններում սրընթաց աճում է հեղուկ գազի արժեքը՝ հասնելով 180-200 դրամի. Գառնիկ Դանիելյան
28/07/2025 14:36
ԱԺ պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«Վերջին շրջանում ՀՀ տարածքի գազալցակայաններում սրընթաց աճում է հեղուկ գազի արժեքը՝ հասնելով 180-200 դրամի։
Դեռևս երկու շաբաթ առաջ ահազանգել էի, որ անհասկանալի պատճառաբանություններով խոչընդոտվում է վրացական անցակետում Ռուսաստանից հեղուկ գազ ներկրող հարյուրավոր բեռնատարների մուտքը Հայաստան։
Ընդգծել էի, որ ստեղծված իրավիճակում հայկական կողմը պետք է անհապաղ քայլեր ձեռնարկի՝ պարզելու, թե ինչով է պայմանավորված Վրաստանի մաքսային ծառայությունների նման պահվածքը։ Տեղեկություններ ենք ստանում նաև, որ ՀՀ մուտքը թույլատրելու համար հայ վարորդներից կաշառք են պահանջում։
Այս իրավիճակից օգտվում են տեղական տնտեսվարողները՝ փորձելով ստանալ գերշահույթ։
Մինչ Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովից հայտնում են, որ ուսումնասիրում են հեղուկ գազի շուկայում տեղի ունեցող գործընթացները, իսկ Էկոնոմիկայի նախարարը ժամանակ առ ժամանակ ֆեյսբուքյան էջում ծանուցում է, որ մի քանի տասնյակ հեղուկ գազ տեղափոխող բեռնատար հատել է սահմանը, ՀՀ-ում հեղուկ գազի արժեքը նախորդ ամիսների համեմատ արձանագրում է շուրջ 80% աճ։
Ստացվում է, որ հերթական անգամ պատկան մարմինների անգործության հետևանքով ահռելի ֆինանսական վնասներ են կրում հեղուկ գազ ներմուծողներն ու մեր քաղաքացիները, որոնք այս օրերին ստիպված են մեկ լիտր հեղուկ գազի համար վճարել 200 դրամ, այն դեպքում, երբ ամիսներ առաջ ձեռք էին բերում 120 դրամով։
ՄՊՀ-ն ևս իր լիազորությունների շրջանակներում պետք է գործուն քայլեր ձեռնարկի խնդիրը լուծելու ուղղությամբ։ Եթե այս գործընթացներն ուղեկցվում են ապօրինություններով կամ կան ոչ բարեխիղճ տնտեսվարողներ, նրանք պետք է լինեն հանձնաժողովի ուշադրության կենտրոնում։
Ակնհայտ է, որ խնդիրն ունի նաև քաղաքական ենթատեքստ, ինչն էլ հետևանքն է այս իշխանությունների ոչ կոմպետենտ, ապաշնորհ կառավարման։
Այսպիսի անգործության պայմաններում առաջիկա օրերին ականատեսը կլինենք հեղուկ գազի արժեքի հերթական թանկացմանը»։

Сжиженный газ стремительно дорожает на автозаправочных станциях на территории Республики Армения, достигая 180-200 драмов — Гарник Даниелян
28/07/2025 15:39
Депутат НС Армении Гарник Даниелян на своей странице в Facebook написал:
«В последние дни на газозаправочных станциях Армении стремительно растёт цена на сжиженный газ — она уже достигла 180–200 драмов за литр.
Ещё две недели назад я сообщал о том, что сотням грузовиков с сжиженным газом из России необоснованно препятствуют на грузино-армянской границе. Я подчёркивал, что в этой ситуации армянская сторона обязана немедленно выяснить, с чем связано такое поведение грузинских таможенных служб. Поступают также сообщения о случаях вымогательства взяток у армянских водителей для пропуска на территорию Армении.
Этим пользуются местные хозяйствующие субъекты, стремясь извлечь сверхприбыль.
Пока Комиссия по защите конкуренции заявляет, что изучает происходящее на рынке сжиженного газа, а министр экономики время от времени публикует в Facebook сообщения о том, что несколько десятков газовозов пересекли границу, в Армении фиксируется рост цен на сжиженный газ примерно на 80% по сравнению с предыдущими месяцами.
В результате бездействия ответственных органов крупные финансовые потери несут как импортеры газа, так и граждане, которые сейчас вынуждены платить по 200 драмов за литр, тогда как ещё недавно цена составляла 120 драмов.
Комиссия по защите конкуренции должна предпринять активные действия в рамках своих полномочий для урегулирования ситуации. Если этот процесс сопровождается нарушениями или на рынке действуют недобросовестные игроки — они должны оказаться в центре внимания комиссии.
Очевидно, что проблема носит и политический подтекст — это следствие некомпетентного и неэффективного управления со стороны действующих властей.
При сохранении такого бездействия мы станем свидетелями очередного роста цен на сжиженный газ в ближайшие дни», — отметил депутат.