Բռնազավթված տարածքներում բռնկված հրդեհները լուրջ սպառնալիք են ստեղծում Արցախի պատմամշակութային ժառանգության համար
28/07/2025 11:44
Վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում Արցախի Հանրապետության արևելյան սահմանագոտում բռնկված հրդեհների հետևանքով վտանգված է շուրջ 100 պատմամշակութային հուշարձան։ Կրակի տարածման գոտում են հայտնվել Տիգրանակերտի պատմամշակութային արգելոցը, Ամարասի վանական համալիրը, ինչպես նաև Թալիշ համայնքի շրջակայքում և մի շարք այլ բնակավայրերում գտնվող նշանակալի հուշարձաններ, նշված է Արցախի մշակույթի նախարարոսւթյան տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Սոցիալական ցանցերում շրջանառվող տվյալների համաձայն, հրդեհի հետևանքով վնասվել են Նոր Շեն համայնքի պատմական թթի այգիները։ Կրակի տարածումը հասել է նաև Նախիջևանիկ և Սեյդիշեն համայնքներ, որոնց տարածքում գտնվող եկեղեցիներն ու մշակութային արժեք ներկայացնող այլ կառույցներ կանգնած են անմիջական վտանգի առաջ։
Ադրբեջանի Հանրապետությունն, ունենալով փաստացի վերահսկողություն Արցախի Հանրապետության բռնազավթված տարածքների նկատմամբ, միջազգային իրավունքի և մշակութային ժառանգության պաշտպանության վերաբերյալ կոնվենցիաների համաձայն պարտավոր է՝
իր վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում ապահովել մշակութային և բնական ժառանգության պահպանումը,
ձեռնարկել անհետաձգելի միջոցներ հրդեհների մարելու և հասցված վնասների վերականգնման ուղղությամբ։
Լուսանկարում ներկայացված է հրդեհների տարածման քարտեզը՝ ըստ NASA LANCE/FIRMS համակարգի տվյալների։
Միջազգային կառույցները և մասնագիտացված կազմակերպությունները՝ իրենց մանդատի շրջանակում պետք է պատշաճ գնահատական տան ստեղծված իրավիճակին և իրականացնեն գործուն քայլեր՝ Արցախի մշակութային ժառանգության պահպանման և վերականգնման ուղղությամբ»։

Пожары, вспыхнувшие на оккупированных территориях, представляют серьёзную угрозу для историко-культурного наследия Арцаха
28/07/2025 12:12
За последнюю неделю около 100 историко-культурных памятников оказались под угрозой из-за пожаров, вспыхнувших на восточной приграничной территории Республики Арцах. В зоне распространения огня оказались историко-культурный заповедник Тигранакерт, монастырский комплекс Амарас, а также значимые памятники, расположенные вблизи общины Талиш и ряда других населённых пунктов. Министерство культуры Республики Арцах объявило об этом в экстренном порядке.
Согласно информации, распространяемой в социальных сетях, в результате пожара уже пострадали исторические тутовые сады общины Нор Шен. Огонь также достиг общин Нахичеваник и Сейдишен, где церкви и другие сооружения, представляющие культурную ценность, находятся под непосредственной угрозой.
Азербайджанская Республика, осуществляющая фактический контроль над оккупированными территориями Республики Арцах, обязана в соответствии с международным правом и конвенциями об охране культурного наследия:
обеспечивать сохранение культурного и природного наследия на территориях, находящихся под ее контролем,
принимать срочные меры по тушению пожаров и восстановлению причиненного ущерба.
Международные структуры и специализированные организации в рамках своих полномочий должны адекватно оценить сложившуюся ситуацию и принять эффективные меры по сохранению культурного наследия Арцаха.
На фото представлена карта распространения пожаров по данным системы NASA LANCE/FIRMS.