Հայաստանյան իշխանությունները հեշտորեն տրվում են երրորդ երկրների քմահաճույքներին
ԱՄՆ-ից և Իսրայելից հնչող հայտարարությունները ցույց են տալիս, որ Իրանի շուրջ գեոպոլիտիկ թնջուկը ոչ միայն չի հանգուցալուծվել, այլև առաջիկայում ավելի ծանր իրադարձություններ են սպասվում, կարծում է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, Իրանում այս ամենը լավ հասկանում են․ «Գոնե տեսանելի մասով աշխատում են շարքից դուրս եկած ռազմական միավորներն ու համակարգերը վերականգնել և արդիականացնել:
Ավելին, Իրանը ՀՕՊ և հատկապես ավիացիայի ու մեծ գործարքներ է անում, մեծացնում իր հրթիռային և ԱԹՍ պարկի տեխնիկական-մարտավարական հնարավորությունները:
Այս համատեքստում չեմ ուզում ավելորդ անգամ կենտրոնանալ Իրանի դեմ հարձակման այն հնարավոր հետևանքներին, որոնք ուղղակի և անուղղակի ձևով կարտահայտվեն ռեգիոնի և Հայաստանի վրա, հատկապես որ հայաստանյան իշխանությունները հեշտորեն տրվում են երրորդ երկրների քմահաճույքներին և միակ բանը, որ անում են` հասարակությանը չորրորդական նշանակության հարցերի վրա կենտրոնացնելն է»:

Власти Армении легко поддаются прихотям третьих стран
Заявления США и Израиля свидетельствуют о том, что геополитический узел вокруг Ирана не только развязан, но и сулит ещё более серьёзные события в ближайшем будущем. Об этом заявил депутат Национального собрания Армении Тигран Абрамян.
По его словам, в Иране хорошо осознают сложившуюся ситуацию:
«По крайней мере, на видимом уровне предпринимаются усилия по восстановлению и модернизации выведенных из строя военных подразделений и систем».
Более того, по словам депутата, Иран активно работает над усилением системы ПВО, заключает крупные сделки в сфере авиации, а также наращивает технико-тактический потенциал своих ракетных вооружений и беспилотных летательных аппаратов.
«На этом фоне я не хочу в очередной раз подробно останавливаться на возможных последствиях атаки на Иран, которые в той или иной форме отразятся на регионе и, в частности, на Армении — особенно с учётом того, что власти Армении легко поддаются прихотям третьих стран и, по сути, ограничиваются тем, что пытаются отвлечь внимание общества на второстепенные вопросы», — подчеркнул Абрамян.