Հայկական սպորտում այլանդակություններ են տեղի ունենում. գլխավոր պատասխանատուն վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնողի աշխատակազմի ղեկավարն է. Արսեն Ջուլֆալակյան
Ըմբիշ Արսեն Ջուլֆալակյանը հայտարարում է՝ հայկական սպորտում այլանդակություններ են տեղի ունենում։
Նա անդրադարձել է «Ֆրանկոֆոնյան խաղեր 2027»-ին, որն անցկացվելու է Երևանում։
«Քանի որ առնվազն վերջին 5 տարին Հայաստանը կանգնած է գոյաբանական վտանգի առաջ, ինքս հիմնականում խոսել եմ այդ մասին՝ գրեթե չանդրադառնալով հայկական սպորտում տեղի ունեցող իրադարձություններին: Իսկ այնտեղ, ինչպես և մնացած բոլոր ոլորտներում, այլանդակություններ են տեղի ունենում՝ չհաշված իմիտացիոն շարժումները՝ գեղեցիկ ֆոն ստեղծելու և վարկանիշ ապահովելու համար:
Անդրադառնամ դրանցից մեկին, որն ունի միջազգային նշանակություն:
2027թ ամռանը Երևանում անցկացվելու են 10-րդ Ֆրանկոֆոնյան խաղերը: Սպասվում է շուրջ 4000 մասնակից, ավելի քան 50 պատվիրակություն։
Հայկական կողմից գլխավոր պատասխանատուն (առնվազն դե ֆակտո), սպորտի «մեծ գիտակ», առհասարակ՝ «ամենագետ», Հայաստանում վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնողի աշխատակազմի ղեկավարն է:
Հայկական կողմը ներկայացնողները Ֆրանկոֆոնյան խաղերի կազմ կոմիտեին առաջարկել են ներառել հետևյալ մարզաձևերը՝
աթլետիկա,
պարաաթլետիկա,
բրեյքդանս,
ծանրամարտ,
բասկետբոլ 3x3,
սայլակով բասկետբոլ
ֆուտբոլ,
շախմատ,
ձյուդո,
սեղանի թենիս
Ինչպես նկատեցիք, երկրի առաջատար մարզաձևերից ըմբշամարտը ցանկում չկա:
Բնականաբար, դա զարմացրել է մասնակից պետություններին, որոնցից շատերում ըմբշամարտը առաջատար դիրքերում է: Նաև փորձում են հասկանալ, թե ինչու՞ է ընդունող կողմը կամավոր հրաժարվում մի մարզաձևից, որտեղ ամենից շատ մեդալներ կարող է նվաճել...
Ինչևէ, առաջարկում եմ ակտիվորեն անդրադառնալ այս հարցին և ջանք գործադրել՝ ըմբշամարտը վերադարձնելու խաղերի ցանկ, քանի դեռ ուշ չէ:
Որպեսզի նախապես կանխեք հեքիաթասացությունը գլխավոր «հերոսի» կողմից, մի քանի պարզաբանում՝
միջազգային նման խաղերին ընդունող երկիրը կարող է առաջարկել իր համար առաջնահերթություն ունեցող մարզաձևերի ցանկ: Հիմնականում դրանք լինում են այն մարզաձևերը, որոնցում տվյալ երկիրն ուժեղ է:
Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիան ոչ մի առնչություն չունի որոշման ընդունման հետ: Ըմբիշներն էլ պատրաստ են պատվով ներկայացնել պետությունը: Ֆրանկոֆոնիայի կազմակերպությունը ոչ մի առարկություն չունի խաղերի ծրագրում ըմբշամարտի ներառմանը:
Դեռ ավելին՝ Հայաստանի պատկան մարմիններին այդ թեմայով ուղարկված նամակները մնում են կամ անպատասխան, կամ էլ ստացվում են ոչինչ չասող պատասխաններ...
Թեպետ խաղերին մնացել է 2 տարի, առայժմ գոյություն չունի նույնիսկ կապի հստակ գործող միջոց խաղերի կազմկոմիտեի հետ։

В армянском спорте творится беспредел, а главный ответственный — руководитель аппарата занимающего пост премьер-министра: Арсен Джулфалакян
29/07/2025 10:16
Известный борец греко-римского стиля, чемпион мира и экс-депутат Арсен Джулфалакян выступил с резкой критикой в адрес властей, заявив, что в армянском спорте происходят «безобразия», и особое внимание уделил ситуации вокруг Франкофонских игр 2027 года, которые пройдут в Ереване.
«Поскольку как минимум последние 5 лет Армения стоит перед экзистенциальной угрозой, я в основном говорил только об этом, практически не касаясь происходящего в армянском спорте. А там, как и в других сферах, происходят безобразия — за исключением имитационных движений, создающих красивый фон и обеспечивающих рейтинг», — написал он в Facebook.
Джулфалакян указал, что, согласно предложению армянской стороны, в программу Игр Франкофонии 2027 включены следующие виды спорта:
легкая атлетика, параатлетика, брейк-данс, тяжёлая атлетика, баскетбол 3×3, баскетбол на колясках, футбол, шахматы, дзюдо и настольный теннис.
«Как вы заметили, в списке отсутствует борьба — один из ведущих видов спорта в Армении. Это вызвало удивление у многих стран-участниц, где борьба занимает ключевое место. Люди не могут понять, почему страна-организатор сознательно отказывается от вида спорта, в которой может завоевать наибольшее количество медалей», — отметил он.
По словам Джулфалакяна:
• Принимающая сторона вправе предложить перечень приоритетных для неё видов спорта;
• Федерация борьбы Армении не участвовала в принятии этого решения;
• Международная организация Франкофонии не возражает против включения борьбы в программу;
• Армянские чиновники либо не отвечают на официальные письма, либо дают формальные и ни к чему не обязывающие ответы;
• Нет даже налаженного канала связи с оргкомитетом Игр;
• Ответственность за всё происходящее он возложил на «всемогущего» руководителя аппарата премьер-министра, а не на Министерство образования, науки, культуры и спорта.
«Предлагаю общественности активно поднимать этот вопрос и приложить усилия для возвращения борьбы в программу Игр, пока ещё не поздно», — заключил Джулфалакян.