Հայաստան անունով հայկական պետության գոյության համար անհրաժեշտ է դաշնակից, իսկ ՌԴ-ից բացի՝ այլ դաշնակից ՀՀ-ն ունենալ չի կարող. Միհրան Հակոբյան
29/07/2025 15:23
Որքան էլ պաշտոնական Մոսկվան փորձի հարցը ծածկադմփոց անել, շրջանցել կամ մոռացության մատնել, միևնույն է՝ թե Ռուսաստանում, և թե ամբողջ աշխարհում բոլորը գիտեն՝ Ղարաբաղյան պատերազմում միայն Հայաստանը չէ, որ պարտվել է, Ռուսաստանը նույնպես պարտվել է, որովհետև պարտվել է Ռուսաստանի դաշնակիցը, այս մասին հայտարարել է պատմական գիտությունների թեկնածու, ԱԺ նախկին պատգամավոր Միհրան Հակոբյանը։
Ըստ նրա՝ Եթե նիկոլական Հայաստանը սկզբում կապիտուլացվել, հետո հանձնել է Ղարաբաղը, ապա պուտինյան Ռուսաստանը սկզբում ձևացրել է, թե Հայաստանի դաշնակիցը չէ, այլ ընդամենը միջնորդ է և խաղաղապահ, հետո խայտառակ կերպով ձախողել է միջնորդի ու խաղաղապահի իր հանձնառությունն ու առաքելությունը՝ 21-րդ դարում, փաստացի, դառնալով էթնիկ զտման ու հայրենազրկման մասնակից, այն էլ ինչպես իրենք են սիրում ասել՝ ռուսական հետնաբակ համարվող տարածքում:
«Ռուսաստանն այս «թթու ջուրը» դեռ երկար է խմելու: Աշխարհում և հատկապես Ռուսաստանում դեռ հիշեցնելու են դաշնակցին «գցելու» և հանուն աշխարհաքաղաքական շահերի պետության (կամ կայսրության) հեղինակությունը զիջելու այս ցավոտ դրվագը: Իրականում մենք դեռ չգիտենք, թե Ռուսաստանն այս գինը վճարելով՝ ինչ է ստացել կամ ինչից է խուսափել: Չգիտենք նաև, թե Ռուսաստանն ինչպես է փորձելու իր հեղինակությունը վերականգնել և ինչպես է փորձելու փոխհատուցել հայերին: Այս բաց հարցերը նաև հնարավորություն են հայկական օրակարգերի համար, եթե, իհարկե, այդպիսիք կան:
Այնուամենայնիվ, պետք է ազնիվ լինել, մի կողմ դնել պոլիտկոռեկտությունն ու արձանագրել՝ Ռուսաստանը ճիշտ է՝ իր հեղինակության և բարոյականության հաշվին, բայց գործել է իր պետական շահերի համատեքստում: Ասել կուզի՝ մեր հարցերի առաջնային հասցեատերը Հայաստանում է ու նախ և առաջ Նիկոլն է: Ինչու՞ է Նիկոլը, որովհետև Նիկոլը պատերազմի դաշտում Ալևին պարտվելուց առաջ նախ պարտվել է Ալիևին՝ Մոսկվայում:
Ալիևի ղազը դառնալուց առաջ Նիկոլը թույլ է տվել, որ Ալիևը Մոսկվայում Հայաստանն ու Արցախը դարձնի մանրադրամ ու լուծի իր խնդիրը: Այո, այո՝ հենց Մոսկվայում: Որովհետև հենց վարչապետ Նիկոլն էր 2018-ի ամռանը Հանրապետության հրապարակում հանրահավաքի ժամանակ կոկորդը պատռում, թե «եթե Ռուսաստանը չցանկանա, պատերազմ չի լինի»: Նիկոլը Մոսկվայում թույլ է տվել Ալիևին անել այն, ինչը թույլ չեն տվել Հայաստանի նախկին երեք ղեկավարները, ովքեր իրենց քաղաքականությամբ, եթե կուզեք՝ դրվածքով, այնպես են արել, որ Մոսկվայում դաշնակցին «գցելու» գայթակղություն չառաջանա:
Ինչու՞ եմ այս մտքերը հրապարակայնացնում, որովհետև համոզված եմ՝ Հարավային Կովկասում Հայաստան անունով հայկական պետության գոյության համար անհրաժեշտ է դաշնակից, իսկ Ռուսաստանից բացի, այլ դաշնակից Հայաստանն ունենալ չի կարող: Մնացածը՝ Արևմուտք, Իրան, Չինաստան, Հնդկաստան և այլն, կարող են լավագույն դեպքում լինել Հայաստանի բարեկամները, բայց ոչ երբեք ռազմաքաղաքան դաշնակիցները:
Այս մտքերը հրապարակայնացնում եմ, որովհետև համոզված եմ՝ Արցախի հարցը փակ չէ, ընդհանրապես՝ Հայկական հարցը փակ չէ ու Հարավային Կովկասում ներկայության համատեքստում հոգեվարքի մեջ գտնվող Ռուսաստանը մի օր վերադառնալու է տարածաշրջան:
Չկասկածեք, երբ Ռուսաստանը վերադառնա, Ալիևի ղազը հաշված օրերի ընթացքում վարչապետի աթոռից թռնելու է, որովհետև նա այլևս ոչ մեկին պետք չի լինելու: Երբ ժամանակը գա, Մոսկվան այլընտրանք չունի՝ Հայաստանով խաղալու է, բայց այդ խաղը հնարավոր չէ խաղալ փալասացված պերսոնաժներով: Այս մասին իմացողները գիտեն, բայց առանձնապես չեն խոսում, երևի այո՝ այս պահին իմաստ չկա:
Բայց իմաստ կա քննարկելու և օրակարգային խնդիր դարձնելու երկու հարց՝
1. Որպես բարոյական փոխահատուցում՝ ի՞նչ ենք ակնկալելու Ռուսաստանից և Ղարաբաղի հարցում ի՞նչ ճանապարհով ենք գնալու՝ Հայկական Երկրորդ Հանրապետություն ունենալու՞, թե՞ մարզի կարգավիճակով ուղիղ անեքսիայի:
2. Ի՞նչ ենք անելու, որ Ռուսաստանը Հարավային Կովկասում իր դաշնակցին՝ Հայաստանին այլևս երբեք «չգցի»: Մոտավորապես այնպես, ինչպես Ամերիկան չի «գցում» իր դաշնակից Իսրայելին, ինչքան էլ, որ հաճախ նրանց շահերը չեն համընկնում:
Համոզված եմ՝ սրանք ապագա Հայաստանի անվտանգության և արտաքին քաղաքականության կրիտիկական հարցերն են և դրական արդյունք ունենալու համար այս հարցերի պատասխանները պետք է գտնել օր առաջ: Իսկ ով կփորձի այս հարցերը շրջանցելով՝ իշխանություն դառնալու դրոշակ բարձրացնել, իմացեք՝ կամ շառլատան է կամ էլ Նիկոլի գործակից»,- նշել է Հակոբյանը։

Для существования армянского государства под названием Армения нужен союзник, и кроме России, другого союзника у Армении быть не может — Мигран Акопян
29/07/2025 16:22
Бывший депутат парламента и кандидат исторических наук Мигран Акопян заявил, что как бы официальная Москва ни пыталась замять, обойти стороной или предать забвению вопрос, как в самой России, так и во всём мире прекрасно понимают: в Карабахской войне проиграла не только Армения — проиграла и Россия, потому что проиграла её союзник.
По словам Акопяна, если николовская Армения сначала капитулировала, а затем сдала Карабах, то путинская Россия сначала притворилась, будто она не союзник Армении, а всего лишь посредник и миротворец, а затем с треском провалила и посредническую, и миротворческую миссию. В результате — в XXI веке — Россия фактически стала соучастником этнической чистки и изгнания народа, причём на территории, которую сама же привыкла считать своим «задним двором».
«Россия будет ещё долго пить эту горькую чашу. Во всём мире и особенно в самой России ей будут напоминать об этом болезненном эпизоде, когда во имя геополитических интересов была принесена в жертву репутация государства (или империи), а союзника — "кинули". На самом деле мы до сих пор не знаем, что получила Россия, заплатив такую цену, или от чего она избежала. Не знаем и того, как она будет восстанавливать свой авторитет и каким образом собирается компенсировать это армянам. Эти открытые вопросы — одновременно и шанс для армянской повестки, если, конечно, такая повестка вообще существует», — отметил он.
Тем не менее, по словам Акопяна, нужно быть честными, отбросить политкорректность и признать: Россия, пусть и за счёт своей репутации и морального авторитета, действовала в рамках собственных государственных интересов. А значит, первичный адресат всех претензий — это сам Ереван, и прежде всего — Никол Пашинян.
«Почему Никол? Потому что до того, как проиграть Алиеву на поле боя, он проиграл ему за столом переговоров — в Москве. До того, как стать пешкой в игре Алиева, он сам позволил Алиеву превратить Армению и Арцах в разменную монету — именно в Москве. А ведь это тот самый Никол, который в 2018 году на митинге на площади Республики кричал, что "если Россия не захочет войны, её не будет". И всё же именно он позволил Алиеву сделать то, чего не допустили три предыдущих лидера Армении, которые своей политикой и подходом не дали Москве даже помыслить о том, чтобы "кинуть" союзника».
Обосновывая необходимость союзнических отношений с Россией, Акопян подчеркнул:
«Почему я высказываю эти мысли публично, потому что уверен — для существования армянского государства под названием Армения необходим союзник. И кроме России, другого союзника у Армении быть не может. Остальные — Запад, Иран, Китай, Индия и другие — могут быть максимум друзьями, но никогда — военно-политическими союзниками».
Он также выразил уверенность, что Арцахский вопрос не закрыт — как, впрочем, и Армянский вопрос в целом. По его мнению, находящаяся сейчас в геополитической агонии Россия однажды вернётся на Южный Кавказ.
«Не сомневайтесь: когда Россия вернётся, "пешка Алиева" с премьерского кресла вылетит в течение нескольких дней, потому что будет уже никому не нужна. Москва не будет иметь другого выбора, кроме как снова "играть через Армению". Но такая игра невозможна с обесцененными и опозоренными персонажами. Те, кто это понимают — молчат. Возможно, сейчас действительно не время говорить открыто», — отметил Акопян.
Тем не менее, он предложил к обсуждению два ключевых вопроса, которые, по его мнению, должны стать центральными в повестке армянской внешней и национальной безопасности:
1. Что мы ожидаем от России как моральную компенсацию и каким путём намерены двигаться в Карабахском вопросе — создание Второй Армянской Республики или прямую аннексию в статусе региона?
2. Что нужно предпринять, чтобы Россия больше никогда не "кинула" своего союзника — Армению? Пример — как США не может "кинуть" своего союзника Израиль, даже когда их интересы не совпадают.
Акопян подытожил:
«Уверен, что эти вопросы — критически важны для будущего Армении. И чтобы добиться положительного результата, на них нужно найти ответы как можно скорее. А тот, кто попытается обойти эти вопросы и под этим флагом прийти к власти — либо шарлатан, либо соучастник Никола».