imID-ն ձեռք է բերել Mobile ID համակարգը Viva-ից՝ նոր փուլ բացելով Հայաստանի թվային ինքնության զարգացման գործում
2025 թ․ հուլիսի 28-ին imID և Viva ընկերությունները պաշտոնապես հայտարարեցին, որ Viva-ի կողմից մշակված և ներդրված Mobile ID համակարգն այժմ ամբողջությամբ փոխանցվել է imID-ին։ Այս ձեռքբերումը տեղի է ունեցել պայմանագրի ստորագրման պաշտոնական արարողության ընթացքում, որին մասնակցել են ընկերությունների ղեկավարները՝ Կարեն Մկոյանը (imID) և Արմեն Ավետիսյանը (Viva)։
Mobile ID-ի ձեռքբերումը նշանակում է, որ Հայաստանի թվային ինքնության առանցքային տեխնոլոգիան այժմ կառավարելու է միակենտրոն, համախմբող և ռազմավարական նշանակության հարթակ՝ imID։ Այս փոփոխությունը թույլ է տալիս համախմբել բոլոր երեք հեռահաղորդակցային օպերատորներին և տասը առաջատար բանկերին՝ մեկ ազգային ենթակառուցվածքի ներքո։
«Viva-ն իր տեխնոլոգիական փորձը և երկարամյա փորձառությունը փոխանցում է imID-ին՝ հավատալով, որ նոր կառուցվածքի ներքո Mobile ID-ն կզարգանա առավել լայն թափով և կունենա համապետական նշանակություն։ Սա կարևոր քայլ է Հայաստանի թվայնացման ուղղությամբ», – նշել է Արմեն Ավետիսյանը։
imID ընկերությունը, որը հիմնադրվել է 2024 թվականին բանկերի և հեռահաղորդակցական ընկերությունների կողմից, գործում է որպես վստահության ծառայություններ մատուցող (Trust Service Provider) ՝ նպատակ ունենալով ստեղծել ժամանակակից թվային ինքնության էկոհամակարգ։ Mobile ID-ի ձեռքբերումը նաև հիմք է ստեղծում ծառայությունների արդիականացման և նորարարական լուծումների ներդրման համար՝ հասանելի դարձնելով ապահով թվային նույնականացում և էլեկտրոնային ստորագրություն Հայաստանի բոլոր քաղաքացիների համար։
«Մենք պատրաստում ենք ծառայությունների լայնածավալ փաթեթ, որը կբերի ոչ միայն տեխնոլոգիական արդիականացում, այլ նաև զգալի առաջընթաց թվային հասարակության կառուցման ճանապարհին։ Viva-ից ձեռք բերված Mobile ID լուծումը, որին արդեն ինտեգրված են Յուքոմ եւ Թիմ Տելեկոմ Արմենիա հեղահաղորդակցութան ընկերությունները, համատեղ ուժերով կվերափոխվի՝ դառնալով մատչելի, արագ և անվտանգ ինքնության հաստատման գործիք յուրաքանչյուրի համար՝ պետական, մասնավոր և անհատական մակարդակներում», – նշել է Կարեն Մկոյանը։
Այս ձեռքբերումը նոր ազդակ է տալիս Հայաստանի թվային փոխակերպման գործընթացին՝ մոտեցնելով այն միջազգային չափանիշներին և նպաստելով Հայաստանի ինտեգրմանը համաշխարհային թվային էկոհամակարգերին։

On 28 July 2025, imID and Viva officially announced the full transfer of the Mobile ID system, developed and implemented by Viva, to imID. The acquisition took place during an official signing ceremony attended by the company heads, Karen Mkoyan (imID) and Armen Avetisian (Viva).
The acquisition of Mobile ID means that the core technology of Armenia’s digital identity will now be managed by imID – a centralized, unifying, and strategically important platform. This change allows us to consolidate all three telecommunications operators and ten leading banks into a single national infrastructure.
“Viva is transferring its technological expertise and extensive experience to imID, believing that under this new structure, Mobile ID will expand more broadly and gain nationwide significance. This is an important step towards digitalization of Armenia,” noted Armen Avetisian.
Founded in 2024 by banks and telecommunications companies, imID operates as a Trust Service Provider with the aim of creating a modern digital identity ecosystem. The acquisition of Mobile ID also lays the foundation for service modernization and the introduction of innovative solutions, making secure digital identification and electronic signatures available to all citizens of Armenia.
“We are preparing a comprehensive package of services that will bring not only technological modernization but also significant progress toward building a digital society. The Mobile ID solution acquired from Viva, already integrated by the telecom operators Ucom and Team Telecom Armenia, will be jointly transformed into an accessible, fast, and secure identity verification tool for everyone — across state, private, and individual levels,” said Karen Mkoyan.
This acquisition gives new momentum to Armenia’s digital transformation, bringing it closer to international standards and contributing to Armenia’s integration into global digital ecosystems.