470 մլն դրամի փողերի լվացման և ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու մեջ մեղադրվող Հովիկ Աբրահամյանի վերաբերյալ նախաքննությունն ավարտվել է
30/07/2025 13:39
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված բազմադրվագ քրեական վարույթով իրականացված նախաքննությամբ պարզվել է, որ Հ. Ա.-ն ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարի, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի և ՀՀ վարչապետի պաշտոնները զբաղեցնելու ընթացքում, օգտագործելով իր դիրքը և ազդեցությունը պետական ու տեղական ինքնակառավարման մարմինների վրա, հանձնարարել է կազմակերպել անօրինական աճուրդներ, որոնց արդյունքում շուկայականից անհամեմատ ցածր արժեքով ձեռք է բերել Տավուշի մարզի Դիլիջան համայնքում ընդհանուր շուրջ 75.000 քմ մակերեսով հողամասերը, Արարատի մարզի Նարեկ համայնքում՝ ընդհանուր 120 հա մակերեսով վարելահողն ու արոտավայրը, Մխչյան համայնքում՝ ընդհանուր 48.4092 հա մակերեսով հողատարածքները:
Արդյունքում՝ շուկայականից անհամեմատ ցածր արժեքով ձեռք բերված հիշյալ անշարժ գույքերն առանց իրավաչափ հիմքի դուրս են բերվել համայնքների գույքային ֆոնդից: Այնուհետև Հ. Ա.-ն, շուրջ 240 մլն ՀՀ դրամ շուկայական արժեքով նշված անշարժ գույքերի հանցավոր ծագումը թաքցնելու նպատակով, ապահովել է դրանց գրանցումն իր մերձավորների անվամբ և հետագայում գույքերի զգալի մասը շինծու գործարքների արդյունքում գրանցել կնոջ, ինչպես նաև իր կողմից կառավարվող ընկերության անվամբ՝ փաստացի տնօրինելով և տիրապետելով դրանք:
Բացի այդ, նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյան ապօրինի կերպով ներգրավված է եղել ձեռնարկատիրական գործունեության մեջ՝ հովանավորելով ավազի անօրինական արդյունահանմամբ զբաղվող առևտրային կազմակերպություններին, այդ թվում՝ իր հետ փոխկապակցված անձի անվամբ հիմնադրված «Մեծն Հովնան» ՍՊ ընկերությանը:
Մասնավորապես՝ Հ. Ա.-ն 2006-2016 թթ. ընթացքում հիշյալ ընկերությանը հատկացված տեղամասին հարակից տարածքում ավազի արդյունահանում իրականացնող «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերությանը տիրանալու, երկու ընկերությունները փաստացի միավորելու և դրա արդյունքում առավել շահավետ տնտեսական գործունեություն ծավալելու անձնական դրդումներից ելնելով՝ եղբոր, վերջինիս որդու և այլ անձանց միջոցով 2008-2015 թթ. ընթացքում մասնակցել է ավազի արդյունահանմամբ զբաղվող վերը նշված երկու ընկերությունների կառավարմանը և  «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերության ավազի հանքի շահագործումից ստացել առանձնապես խոշոր չափերի՝ շուրջ 230 մլն ՀՀ դրամի շահույթ:
Այնուհետև, ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու արդյունքում ձեռք բերված գույքի հանցավոր ծագումը թաքցնելու նպատակով, Հ. Ա.-ն վերոհիշյալ գումարը միախառնել է իր այլ եկամուտների հետ, ապա տարատեսակ քաղաքացիաիրավական գործարքների, այդ թվում՝ տարբեր գույքեր ձեռք բերելու, բանկային տարբեր գործարքներ կատարելու եղանակներով դրան հաղորդել օրինական տեսք:
Բացի այդ, նախաքննությամբ պարզվել է, որ Հ. Ա.-ն գործուն միջոցներ չի ձեռնարկել իր հետ փոխկապակցված անձի ընկերության կողմից սահմանված կարգի խախտմամբ ավազի ապօրինի արդյունահանումը կանխելու ուղղությամբ։
Մասնավորապես՝ 2014-2016 թթ. ընթացքում և դրանից հետո Հ. Ա.-ի հետ փոխկապակցված վերը նշված անձը հողօգտագործումը չի իրականացրել ընդերքօգտագործման իրավունքով տրամադրված տեղամասի կոորդինատներին համապատասխան, այլ գետավազի արդյունահանումն իրականացրել է նաև Արաքս գետի խառնարանային հատվածի անմիջապես հունից՝ դրա հատակը խորացնելով շուրջ երկու մետր: Նշված գործողությունների հետևանքով ընկերության կողմից ավազի լվացման արտադրամասի շրջակա տարածքում 5950մ2 մակերեսով առաջացել է հողի դեգրադացում, որի հետևանքով փոխվել և ցամաքել է Արաքս գետի՝ ՀՀ պետական սահմանի համապատասխան հատվածում գտնվող շուրջ 6 կմ երկարությամբ հիմնական հունը՝ սահմանի մոտ առաջացնելով 307.82 հա մակերեսով կղզյակ:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Հ. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, պաշտոնեական լիազորություներն անցնելու, ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու և պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքն օրինականացնելու (փողերի լվացման) համար: Նախաքննության ընթացքում մեղադրյալի և նրա հետ փոխկապակցված անձանց գույքերի վրա արգելանք է դրվել:
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Завершено предварительное следствие по делу Овика Абрамяна, обвиняемого в отмывании 470 миллионов драмов и осуществлении незаконной предпринимательской деятельности
Предварительное расследование, проведенное Антикоррупционным комитетом РА в рамках уголовного производства, выявило, что О. А. (Овик Абрамян – ред.), занимая должности министра территориального управления РА, руководителя аппарата президента РА и премьер-министра РА, используя свое положение и влияние на государственные органы и органы местного самоуправления, распорядился организовать незаконные аукционы, в результате которых приобрел земельные участки общей площадью около 75 000 квадратных метров в общине Дилижан Тавушской области, пахотные земли и пастбища общей площадью 120 гектаров в общине Нарек Араратской области и земельные участки общей площадью 48,4092 гектара в общине Мхчян по цене значительно ниже рыночной.
В результате вышеуказанные объекты недвижимости были изъяты из имущественного фонда общин без законных оснований. Затем О. А., с целью сокрытия преступного происхождения вышеуказанных объектов недвижимости, рыночной стоимостью около 240 млн драмов, обеспечил их регистрацию на имя своих родственников, в результате фиктивных сделок оформил значительную часть объектов на имя своей супруги, а также фактически управляемую им компанию. Кроме того, бывший высокопоставленный чиновник незаконно занимался предпринимательской деятельностью, спонсируя коммерческие организации, занимающиеся незаконной добычей песка, в том числе компанию ООО «Мецн Овнан», созданную на имя аффилированного с ним лица.
В частности, О. А., в 2006-16 гг сходя из личных мотивов, направленных на взятие под свой контроль компании ООО «Авазахатик», занимающейся добычей песка на территории, прилегающей к выделенному вышеуказанной компании участку, с целью фактического объединения двух компаний и, как следствие, занятия более прибыльной хозяйственной деятельностью, в течение 2008-2015 гг. через своего брата, сына и других лиц участвовал в управлении двумя вышеупомянутыми компаниями, занимающимися добычей песка, и получил от эксплуатации песчаного карьера компании ООО «Авазахатик» прибыль в особо крупном размере в размере около 230 млн драмов.
Затем, в целях сокрытия преступного происхождения имущества, приобретенного в результате незаконного участия в предпринимательской деятельности, О.А. смешал указанную сумму с иными своими доходами, придал ей законный вид посредством различных гражданско-правовых сделок, включая приобретение различных объектов недвижимости и различные банковские операции. Кроме того, в ходе предварительного расследования установлено, что О.А. не принял эффективных мер по пресечению незаконной добычи песка компанией аффилированного с ним лица.
В частности, с 2014 г аффилированное с О. А. лицо осуществляло добычу речного песка непосредственно из русла реки Аракс, углубив его дно примерно на два метра. В результате вышеуказанных действий произошла деградация почвы на площади 5950 м2 на территории, прилегающей к заводу компании, в результате чего основное русло реки Аракс, расположенное на соответствующем участке государственной границы РА, протяженностью около 6 км, изменилось и высохло, образовав вблизи границы остров площадью 307,82 га.
За вышеуказанные преступные деяния О.А. предъявлено обвинение в злоупотреблении должностными полномочиями, присвоении должностных полномочий, незаконном участии в предпринимательской деятельности, а также в легализации (отмывании) имущества, полученного преступным путем в особо крупном размере, с использованием служебного положения. В ходе предварительного расследования на имущество обвиняемого и аффилированных с ним лиц наложен арест. Предварительное расследование по уголовному делу завершено. Материалы уголовного дела вместе с обвинительным заключением направлены надзирающему прокурору с ходатайством об его утверждении и направлении в суд.