Գառնի համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել «Բազալտե երգեհոն»-ի տարածքում օտարված հողամասի նկատմամբ
Կոտայքի մարզում, 2025 թվականի առաջին կիսամյակում, քրեական վարույթներով վերականգնվել է պետությանը և համայնքին պատճառված շուրջ 1 միլիոն 255 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք շուրջ 483 միլիոն 500 հազար դրամի վնաս, ինչպես նաև պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակներում, դատախազի միջնորդագրի հիման վրա, համայնքին է վերադարձվել 1 անշարժ գույք:
Մասնավորապես՝ պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, Կոտայքի մարզի դատախազության կողմից կատարված ուսումնասիրության արդյունքում ներկայացված միջնորդագրի հիման վրա, Գառնի համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել «Բազալտե երգեհոն» («Քարերի սիմֆոնիա») բնության հուշարձան հանդիսացող տարածքում օտարված՝ 0.10519 հա մակերեսով հողատարածքի նկատմամբ (հողամասի նկատմամբ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը վերականգնելու աշխատանքներն ընթացքի մեջ են):

Общине Гарни возвращен участок земли на территории памятника «Симфония камней»
В первом полугодии 2025 года в Котайкской области в уголовном порядке был восстановлен ущерб, причиненный государству и общине, на сумму около 483 млн 500 тыс. драмов, что эквивалентно около 1 млн 255 тыс. долларов США.
В рамках полномочий по защите государственных (муниципальных) интересов, на основании ходатайства прокурора, общине был возвращён 1 объект недвижимости. Об этом сообщили в Генеральной прокуратуре.
В частности, в рамках полномочий по защите государственных (муниципальных) интересов, на основании ходатайства, поданного по результатам исследования, проведённого прокуратурой Котайкской области, восстановлены имущественные права общины Гарни на отчуждённый земельный участок площадью 0,10519 га на территории памятника природы «Симфония камней» (работы по восстановлению права собственности Республики Армения на земельный участок продолжаются).