Սամվել Կարապետյանի բնակարանում կատարված խուզարկությունը կրել է բացահայտ ապօրինի բնույթ. փաստաբան
Դատարանի որոշմամբ Սամվել Կարապետյանի բնակարանի խուզարկությունը կատարվել է ապօրինի, այս մասին հայտարարել է Սամվել Կարապետյնաի փաստաբանական խմբի անդամ Լիանա Գասպարյանը։
«2025 թվականի հունիսի 18-ին Սամվել Կարապետյանի բնակարանում խուզարկություն կատարելու թույլտվություն տալու մասին առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Արտակ Կարապետյանի (ընդ որում՝ Արտակ Կարապետյանը Սամվել Կարապետյանին կալանավորած դատավորն է) կողմից կայացված որոշման դեմ ներկայացված Հատուկ վերանայման բողոքը բավարարվել է, ինչի արդյունքում ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանն արձանագրել է Սամվել Կարապետյանի իրավունքի խախտման փաստը։
Հստակ փաստվում է, որ խուզարկություն կատարելու թույլտվություն ստանալու համար ի սկզբանե բացակայել են բավարար փաստական հիմքերը, ինչի արդյունքում Սամվել Կարապետյանի բնակարանում կատարված խուզարկությունը կրել է բացահայտ ապօրինի բնույթ»,- ասվում է փաստաբանի տարածած հայտարարությունում։

Обыск, проведённый в квартире Самвела Карапетяна, носил явно незаконный характер — адвокат
Обвинения в адрес следственных органов озвучила Лиана Гаспарян, член адвокатской группы Самвела Карапетяна. По её словам, обыск в квартире бизнесмена был проведён с грубыми нарушениями закона.
«18 июня 2025 года Апелляционный уголовный суд Республики Армения удовлетворил специальную жалобу на решение суда первой инстанции, которым судья Артак Карапетян — тот же судья, что ранее санкционировал арест Самвела Карапетяна — разрешил проведение обыска в его квартире», — говорится в заявлении Гаспарян.
Четко зафиксировано, что изначально не было достаточных фактических оснований для получения разрешения на проведение обыска, в результате чего обыск, проведенный в квартире Самвела Карапетяна, был явно незаконным, подчёркивается в заявлении адвоката.