Ինչո՞ւ է Խաչատուրյանը խոսում հատկապես 43 կմ ճանապարհի մասին
Վահագն Խաչատուրյանը զբաղված է Ադրբեջանի օրակարգի ներքին լեգիտիմացմամբ, գրել է քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը։
Հրապարակման մեջ քաղաքագետը նշել է նաև․
«Նիկոլ Փաշինյանիք խոսնակն ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը երբեք չի քննարկել, չի քննարկում և չի քննարկելու սեփական տարածքով անցնող տրանսպորտային կապուղիների այնպիսի տարբերակներ, որոնք անհամատեղելի են ՀՀ տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության հետ։
Սա, մեղմ ասած, պրոպագանդիստական պնդում է, որն այնքան էլ կապ չունի իրականության հետ:
Ընդամենը պետք է վերլուծել այն, ինչ նախօրեին Սյունիքում ասել է նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը:
Վերջինս հայտարարել է, որ եթե բացվի 43 կմ ճանապարհը, «Հայաստանը զարգացման մեծ հնարավորություններ կունենա», իսկ Սյունիքը կդառնա «զարգացման դարպաս»։
Արդյոք Հայաստանի տնտեսական ապագան պետք է պայմանավորենք հենց այդ 43 կիլոմետրի բացմա՞մբ, այն էլ, երբ դա Ադրբեջանի հիմնական պահանջն է։
Տրանսպորտային ուղիների բացումը կարող է որոշակի տարանցիկ հնարավորություն տալ, սակայն որևէ լուրջ հաշվարկ ցույց չի տալիս, որ միայն այդ ճանապարհով Հայաստանը կդառնա տարածաշրջանային տնտեսական կենտրոն։
Տնտեսության կառուցվածքը, ներդրումային միջավայրը, ենթակառուցվածքների զարգացումը պահանջում են համալիր քաղաքականություն, ոչ թե մեկ ճանապարհից կախվածություն։
Այդ ճանապարհի շուրջ Բաքվի օրակարգը հայտնի է․ «Զանգեզուրի միջանցք»։
Սա ոչ թե տնտեսական, այլ քաղաքական պահանջ է, որը նախատեսում է Հայաստանի ինքնիշխանության նվազեցում և լրացուցիչ ռիսկեր։
Ճանապարհի բացումը կարող է քննարկվել միայն Հայաստանի օրենսդրության և վերահսկողության ներքո, ոչ թե էքստերիտորիալ կարգավիճակով։
Բայց այդ դեպքում տարակուսելի է՝ ինչո՞ւ է Խաչատուրյանը խոսում հատկապես «43 կմ ճանապարհի» մասին:
Երբ երկրի նախագահը հայտարարում է, որ ապագա զարգացումը կախված է 43 կմ ճանապարհից, սա ոչ միայն չափազանցված է, այլև վտանգավոր՝ այն կարող է ընկալվել որպես Ադրբեջանի օրակարգի ներքին լեգիտիմացում։
Վահագն Խաչատուրյանի հայտարարությունը հակապետական և հակասահմանադրական է, և հիմա կարող է քննարկվել ընդամենը մեկ հարց՝ արդյոք այս մարդն իրավունք ունի՞ զբաղեցնել Հայաստանի նախագահի պաշտոնը»:

Почему Хачатурян говорит именно о «43-километровой дороге»?
Политолог Сурен Суренянц прокомментировал недавние заявления президента Армении Ваагна Хачатуряна, отметив, что тот фактически содействует внутренней легитимации требований Азербайджана.
Он также написал:
«Пресс-секретарь Никола Пашиняна подчеркнула, что Республика Армения никогда не обсуждала, не обсуждает и не будет обсуждать такие варианты транспортных коридоров, проходящих по её территории, которые несовместимы с территориальной целостностью, суверенитетом и юрисдикцией Армении.
Это, мягко говоря, пропагандистское утверждение, далёкое от реальности.
Достаточно проанализировать заявление президента Ваагна Хачатуряна, сделанное накануне в Сюнике. Он сказал, что если откроется 43-километровая дорога, «у Армении появятся большие возможности для развития», а Сюник станет «воротами развития».
Возникает вопрос: действительно ли экономическое будущее Армении должно зависеть именно от открытия этих 43 километров? Тем более, что это один из основных пунктов повестки Азербайджана.
Безусловно, открытие транспортных путей может дать определённые транзитные возможности, но ни один серьёзный расчёт не подтверждает, что только благодаря этому маршруту Армения превратится в региональный экономический центр.
Экономическое развитие требует комплексной политики: изменения в экономической структуре, улучшения инвестиционного климата, развития инфраструктур — а не зависимость от одного маршрута.
Повестка Баку по этому вопросу известна: так называемый «Зангезурский коридор». Это не экономическое, а политическое требование, предполагающее снижение суверенитета Армении и создание новых рисков.
Обсуждение открытия дороги возможно только в рамках законодательства Армении и под её юрисдикцией, а не в формате экстерриториального статуса.
В этой связи остаётся непонятным, почему Хачатурян говорит именно о «43-километровой дороге».
Когда президент страны заявляет, что будущее развитие зависит от этих 43 километров, это не только преувеличение, но и опасная риторика, которая может быть воспринята как внутренняя легитимация повестки Азербайджана.
Заявление Ваагна Хачатуряна — антигосударственное и антиконституционное. И сегодня на повестке дня остаётся только один вопрос: имеет ли этот человек право занимать пост президента Армении?»