Հեղուկ գազի շուկայում չկան գերիշխող դիրք ունեցողներ, իսկ գնի բարձրացումը պայմանավորված է ծախսերի ավելացմամբ և առաջարկ-պահանջարկի գործոններով (Տեսանյութ)
Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովն ուսումնասիրություն է իրականացրել հեղուկ գազի շուկայում՝ հաշվի առնելով վերջին շրջանում հեղուկ գազի գների բարձրացման հանգամանքը։ Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ ներկայումս Հայաստանի Հանրապետությունում հեղուկ գազ ներմուծում է ավելի քան 170 տնտեսավարող սուբյեկտ, որոնցից ամենախոշոր ներմուծողի ծավալը չի գերազանցում 7 տոկոսը։ Ավելին, ավելի քան 170 սուբյեկտից ներմուծման ծավալներով 3 տոկոս և ավելի կշիռ ունեն ընդամենը 9 տնտեսավարող սուբյեկտ։
Միաժամանակ պարզվել է, որ 2025 թվականի հուլիսին հեղուկ գազի գների բարձրացումը պայմանավորված է եղել հետևյալ հանգամանքներով՝
հեղուկ գազի ձեռքբերման գնի բարձրացմամբ,
Վրաստանում արձանագրված լոգիստիկ խնդիրներով,
սեզոնայնությամբ պայմանավորված՝ սահմանին առաջացած խցանումների պատճառով ՀՀ քիչ բեռնատարների մուտքով,
սեզոնայնությամբ պայմանավորված՝ պահանջարկի մեծացմամբ, ինչը գերազանցել է առաջարկը։
Այսպիսով, ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ հեղուկ գազի շուկայում առկա չեն գերիշխող դիրք ունեցող տնտեսավարող սուբյեկտներ, իսկ գնի բարձրացումը պայմանավորված է եղել ինչպես ծախսերի ավելացմամբ, այնպես էլ շուկայում առաջարկ-պահանջարկի գործոններով։

На рынке сжиженного газа нет субъектов, которые занимают доминирующее положение, а повышение цен обусловлено увеличением издержек и факторами спроса и предложения
31/07/2025 13:50
Комиссия по защите экономической конкуренции провела исследование на рынке сжиженного газа в связи с недавним повышением цен.
В результате исследования установлено, что на данный момент в Республике Армения сжиженный газ импортируют более 170 хозяйствующих субъектов, при этом доля самого крупного импортёра не превышает 7%. Более того, из этих 170 компаний лишь 9 имеют долю импорта в размере 3% и более.
Одновременно выяснено, что рост цен на сжиженный газ в июле 2025 года был обусловлен следующими факторами:
• повышением закупочной цены на сжиженный газ,
• логистическими проблемами, зафиксированными в Грузии,
• сезонными заторами на границе, сократившими количество грузовиков, въезжающих в Армению,
• сезонным увеличением спроса, который превысил предложение.
Таким образом, исследование показало, что на рынке сжиженного газа отсутствуют субъекты с доминирующим положением, а рост цен связан как с увеличением затрат, так и с рыночными факторами спроса и предложения.