Իշխանության անգործության հետևանքով այս պահին հեղուկ գազի գինը տարածաշրջանում ամենաբարձրերից է, գործ ունենք շուրջ 80% թանկացման հետ․ Դանիելյան
31/07/2025 17:21
«Օրերս անդրադարձել էի վերջին շրջանում ՀՀ տարածքի գազալցակայաններում հեղուկ գազի արժեքի սրընթաց աճին։ Այս օրերին մեր հայրենակիցները ստիպված են հեղուկ գազի 1 լիտրի դիմաց վճարելու 200 դրամ և ավելին»,- գրել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը։
Նա հավելել է․
«Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովից հայտնում են, որ 2025 թվականի հուլիսին հեղուկ գազի գների բարձրացումը պայմանավորված է եղել մի շարք հանգամանքներով, որոնցից է սեզոնայնությամբ պայմանավորված՝ պահանջարկի մեծացումը, ինչն էլ գերազանցել է առաջարկը։
Սա ինձ համար անհասկանալի և անտրամաբանական մեկնաբանություն է, քանի որ, սովորաբար, ամռանը նկատվում է հեղուկ գազի գնի նվազում։
Հատկանշական է, որ էկոնոմիկայի նախարարը պարբերաբար ծանուցում է սահմանն անցնող բեռնատարների մասին՝ փորձելով ստեղծել տպավորություն, թե լոգիստիկ խնդիրները վերացել են:
Մինչդեռ ՄՊՀ-ն, որպես ստեղծված իրավիճակի պատճառ, նշում է նաև Վրաստանում արձանագրված լոգիստիկ խնդիրները:
Ստացվում է, որ էկոնոմիկայի նախարարի և ՄՊՀ-ի հայտարարությունների մեջ կան հակասություններ:
Բազմիցս արձանագրել եմ, որ այս իրավիճակը իշխանությունների վարած քաղաքականության հետևանքն է:
Շարունակում է խոչընդոտվել հեղուկ գազով բեռնված բազմաթիվ բեռնատարների մուտքը ՀՀ՝ հանգեցնելով դեֆիցիտի և գնագոյացման։
Տնտեսավարողները ստիպված են անձամբ լուծելու իրենց խնդիրները՝ չունենալով պատկան մարմիններից որևէ աջակցություն։ Կան խոսակցություններ, որ սահմանն անցնելու համար բեռնատարների վարորդներից պահանջվում է հսկայական գումար։
Իշխանությունների անգործության հետևանքով այս պահին հեղուկ գազի գինը տարածաշրջանի մյուս երկրների համեմատ ամենաբարձրերից է։ Գործ ունենք շուրջ 80% թանկացման հետ։
Եվս մեկ անգամ խնդրի շուրջ եմ հրավիրում պատկան մարմինների և ՄՊՀ-ի ուշադրությունը։
Այլապես, առաջիկա օրերին ականատեսը կլինենք հեղուկ գազի արժեքի էլ ավելի բարձրացմանը, ինչը հսկայական բեռ է դառնալու մեր քաղաքացիների համար»։

Даниелян: в результате бездействия властей цена на сжиженный газ в регионе сейчас одна из самых высоких — подорожание составило около 80%
31/07/2025 18:21
На днях я коснулся недавнего резкого роста цен на сжиженный газ на заправочных станциях на территории Республики Армения. В настоящее время наши соотечественники вынуждены платить от 200 драмов за литр сжиженного газа. Депутат фракции НС «Армения» Гарник Даниелян написал об этом на своей странице в Facebook.
«Комиссия по защите конкуренции сообщает, что рост цен на сжиженный газ в июле 2025 года был обусловлен рядом обстоятельств, в том числе сезонным превышением спроса над предложением.
Это для меня непонятное и нелогичное замечание, поскольку снижение цен на сжиженный газ обычно наблюдается летом.
Примечательно, что министр экономики периодически информирует о пересечении границы грузовиками, пытаясь создать впечатление, что логистические проблемы устранены.
Между тем, КЗК также называет логистические проблемы, зафиксированные в Грузии, причиной сложившейся ситуации.
Получается, что заявления министра экономики и КЗК противоречат друг другу.
Я неоднократно заявлял, что сложившаяся ситуация является следствием политики властей.
Въезд в Республику Армения многочисленных грузовиков со сжиженным газом по-прежнему затруднен, что приводит к дефициту и завышению цен.
Предприниматели вынуждены решать свои проблемы самостоятельно, без какой-либо поддержки со стороны соответствующих органов. Ходят слухи, что с водителей грузовиков требуют огромные суммы за пересечение границы.
В результате бездействия властей цена на сжиженный газ в настоящее время является одной из самых высоких в регионе по сравнению с другими странами. Мы имеем дело с ростом примерно на 80%.
В очередной раз обращаю внимание соответствующих органов и Министерства энергетики на эту проблему. В противном случае в ближайшие дни мы станем свидетелями еще большего роста цен на сжиженный газ, что станет огромным бременем для наших граждан», — написал Даниелян.