Անկախ Արցախն իր որոշումները կայացրել է ինքնիշխանության լիարժեք իրավունքով ու որևէ պարտավորություն չի ունեցել «թույլտվություն» ստանալու Բաքվից. հայտարարություն
01/08/2025 11:09
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակի այն հայտարարությունները, որոնք վերաբերում են Ստեփանակերտում տեղադրված մեծանուն հայ ծովանկարիչ Իվան Այվազովսկու հուշարձանի ապամոնտաժմանը, անօրինական, մանիպուլյատիվ են և չեն արտացոլում իրականությունը, այս մասին ասվում է Արցախի մշակույթի նախարարության տարածած հայտարարությունում։
«Այվազովսկու արձանը տեղադրվել է 2021 թվականին՝ իրավական և թափանցիկ նախաձեռնության շրջանակում, որը կյանքի է կոչվել Արցախի Հանրապետության պետական մարմինների, Արցախի ռուսական համայնքի և Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ առաքելության համագործակցությամբ։ Այն պնդումը, թե հուշարձանը տեղադրվել է իբր առանց ադրբեջանական իշխանությունների «թույլտվության» և այդ իսկ պատճառով ապամոնտաժվել է, հիմք չունեցող փորձ է՝ արդարացնելու մշակութային վանդալիզմի ակտը։
Պետք է հստակ ընդգծել, որ անկախ Արցախի Հանրապետությունը իր որոշումները կայացրել է ինքնիշխանության լիարժեք իրավունքով, և որևէ պարտավորություն չի ունեցել՝ որևէ «թույլտվություն» ստանալու հարևան պետության ղեկավարությունից։
2023 թ․ սեպտեմբերին Արցախի բնակչության բռնի տեղահանությունից հետո, Ադրբեջանի օկուպացիոն վարչակազմը նպատակային կերպով անցել է հայկական պատմամշակութային հուշարձանների համակարգված ոչնչացմանը։ Այդ թվում են՝ Ստեփան Շահումյանի, Ալեքսանդր Մյասնիկյանի արձանները, ինչպես նաև տասնյակ հուշարձաններ՝ նվիրված Հայրենական մեծ պատերազմին, մշակութային կենտրոններ, թանգարաններ, եկեղեցիներ ու միջնադարյան գերեզմանատներ։
Հատկանշական է, որ Ստեփանակերտ անվանումը քաղաքին տրվել է հենց Բաքվի իշխանությունների կողմից՝ 1923 թվականին, ի պատիվ հայ հեղափոխական, Բաքվի կոմիսարների առաջնորդ Ստեփան Շահումյանի։ Հետևաբար՝ բոլոր այն պնդումները, որոնք վերաբերում են «հակաօրինական» կերպով տեղադրված հայկական հուշարձաններին, ոչ պատմական, ոչ էլ իրավական հիմնավորում չունեն։
Միջազգային կառույցները՝ ՄԱԿը և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն, Եվրոպայի խորհրդը և մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում գործող այլ միջազգային հաստատությունները պետք է անհապաղ միջոցներ ձեռնարկեն՝ արձանագրված և շարունակվող մշակութային ցեղասպանության դրսևորումներին հակազդելու համար։ Միջազգային իրավունքի ակնհայտ խախտումների պայմաններում անհետևողականությունը համարժեք է մշակութային բնույթի հանցագործությանը մասնակցելուն»,- ասվում է հայտարարությունում։

Независимая Республика Арцах принимала свои решения, обладая полным суверенным правом и не была обязана получать какое-либо «разрешение» от руководства соседнего государства: заявление
01/08/2025 11:15
Заявления официального представителя МИД Азербайджана о демонтаже памятника великому армянскому маринисту Ивану Айвазовскому в Степанакерте являются незаконными, манипулятивными и не отражают действительность. Об этом Новости Армении - NEWS.am сообщили в Министерстве культуры Республики Арцах.
«Памятник Айвазовскому был установлен в 2021 году в рамках законной и прозрачной инициативы, реализованной совместно с государственными органами Республики Арцах, русской общиной Арцаха и миротворческой миссией Российской Федерации. Утверждение о том, что памятник был установлен якобы без «разрешения» властей Азербайджана и поэтому был демонтирован, является безосновательной попыткой оправдать акт культурного вандализма.
Следует чётко подчеркнуть, что независимая Республика Арцах принимала свои решения, обладая полным суверенным правом и не была обязана получать какое-либо «разрешение» от руководства соседнего государства.
После насильственной депортации населения Арцаха в сентябре 2023 года азербайджанская оккупационная администрация целенаправленно начала систематическое уничтожение армянских историко-культурных памятников. К ним относятся памятники Степану Шаумяну, Александру Мясникяну, а также десятки памятников, посвящённых Великой Отечественной войне, культурные центры, музеи, церкви и средневековые кладбища.
Примечательно, что название Степанакерт было дано городу бакинскими властями в 1923 году в честь армянского революционера, лидера бакинских комиссаров Степана Шаумяна. Поэтому все утверждения о «незаконно» установленных армянских памятниках не имеют ни исторического, ни юридического обоснования.
«Международные организации – ООН и ЮНЕСКО, Совет Европы и другие международные институты, действующие в сфере защиты прав человека, – должны незамедлительно принять меры по противодействию зафиксированным и продолжающимся проявлениям культурного геноцида. В контексте очевидных нарушений международного права непоследовательность равнозначна участию в культурном преступлении», – говорится в заявлении Министерства культуры Арцаха.