Սոնա Մնացականյանի վրաերթի գործով մեղադրյալի պաշտպանն այսօր հայտարարել է, որ Սոնան վերջին պահին դիտավորությամբ փորձել է խոչընդոտել ՀՀ վարչապետին ուղեկցող ավտոշարասյան ընթացքը
01/08/2025 13:15
Սոնա Մնացականյանի վրաերթի գործով մեղադրյալի պաշտպանն այսօր կրկին հայտարարել է, որ Սոնան վերջին պահին դիտավորությամբ փորձել է խոչընդոտել ՀՀ վարչապետին ուղեկցող ավտոշարասյան ընթացքը, այս մասին հայտարարել է Մնացականյանի փաստաբան Րաֆֆի Ասլանյանը։
«Իհարկե, դեպքի տեսագրությունը բոլորին է հասանելի, իսկ նման հայտարարության բարոյական կողմը չքննարկենք, բայց դրանից տպավորություն է ստեղծվում, որ ոմանց ընկալմամբ՝ վրաերթի ենթարկված հանգուցյալն ահաբեկիչ էր, իսկ նրան վրաերթի են ենթարկել ահաբեկչական ակտը կանխելու նպատակով, գուցե նաև վերադասի ցուցումո՞վ…
Ապա, ի՞նչ անզգույշ հանցանքի մասին է խոսքը, ստացվում է, որ տուժողի սպանության իրավաչափության պայմաններ պետք է քննարկվեն»,- նշել է փաստաբանը։
Ասլանյանն ընդգծել է՝ սա ահազանգ է իրավապահ մարմիններին, քանի որ պաշտպանի նման ընկալումը (իբր Սոնան դիտավորյալ խոչընդոտել է շարասյան ընթացքը) գուցե դեպքի պահին ունեցել են նաև ավտոշարասյան մեքենաների մեջ գտնվող անձինք, հատկապես ղեկավար կազմը։

По делу о наезде на Сону Мнацаканян защита обвиняемого заявила, что Сона преднамеренно пыталась помешать движению автоколонны, сопровождавшей премьер-министра Армении в момент инцидента
01/08/2025 13:27
По делу о наезде на Сону Мнацаканян адвокат обвиняемого вновь заявил сегодня, что Сона в последний момент якобы преднамеренно попыталась воспрепятствовать движению автоколонны, сопровождавшей премьер-министра Армении. Об этом сообщил адвокат семьи Соны Мнацакаянян - Раффи Асланян.
«Разумеется, видеозапись инцидента доступна всем. Не будем сейчас обсуждать моральную сторону подобных заявлений, но складывается впечатление, будто в чьём-то восприятии погибшая была террористом, а её сбили, чтобы предотвратить теракт — возможно, даже по приказу вышестоящего руководства…
Если это так, то о каком неосторожном преступлении может идти речь? Получается, следует обсуждать правомерность убийства потерпевшей», — отметил Асланян.
По его словам, подобная интерпретация со стороны адвоката может служить тревожным сигналом для правоохранительных органов, поскольку не исключено, что такое же восприятие было и у тех, кто находился в автомобилях автоколонны в момент происшествия, особенно среди руководящего состава.