«Քաղաքական բանտարկությունը կարծես ավարտվում է, բայց քաղաքական հետապնդումը շինծու քրեական գործի շրջանակներում շարունակվում է»․ Փաստաբան Աթանեսյան
01/08/2025 19:12
Փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը մանրամասներ է հայտնել ՀՀԿ նախագահի տեղակալ, քաղբանտարկյալ Արմեն Աշոտյանի խափանման միջոցի փոփոխության վերաբերյալ՝ գրելով․
«Քիչ առաջ ՀՀ վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանից ինձ տեղեկացրեցին, որ մասնակի բավարարվել են իմ և պաշտպան Հ. Մարտիրոսյանի վերաքննիչ բողոքները, և վերացվել է Արմեն Աշոտյանի տնային կալանքը: Կիրառվել է վարչական հսկողություն, որի պայմանները դեռևս հայտնի չեն: Որոշումը հասանելի կլինի մեզ երկուշաբթի:
Նաև տեղեկացվեցի, որ որոշման օրինակը արդեն ուղարկվել է Պրոբացիոն ծառայություն: Արմեն Աշոտյանի կալանքները տևեցին 777 օր, որից 15 ամիսը՝ Սովետաշենի բանտի մենախցում:
Քաղաքական բանտարկությունը կարծես ավարտվում է, բայց քաղաքական հետապնդումը շինծու քրեական գործի շրջանակներում շարունակվում է»:

Адвокат Атанасян: политическое заключение, кажется, завершается, но политическое преследование продолжается в рамках сфабрикованного уголовного дела
Адвокат Тигран Атанасян поделился подробностями об изменении меры пресечения в отношении заместителя председателя Республиканской партии Армении, политзаключённого Армена Ашотяна, написав:
«Только что мне сообщили из Апелляционного антикоррупционного суда Республики Армения, что мои и адвоката Г. Мартиросяна апелляционные жалобы были частично удовлетворены, и домашний арест Армена Ашотяна отменён. Применён административный надзор, условия которого пока остаются неизвестными. С текстом решения мы сможем ознакомиться в понедельник.
Также меня проинформировали, что копия решения уже направлена в Службу пробации. Арест Ашотяна длился 777 дней, из которых 15 месяцев он провёл в одиночной камере тюрьмы «Советашен».
Политическое заключение, по всей видимости, подходит к концу, но политическое преследование в рамках сфабрикованного уголовного дела продолжается».