Հեռու չէ այն օրը, երբ ադրբեջանցիները մեզ կվերագրեն արցախցիների շրջափակումն ու սեպտեմբերյան գործողությունները, իսկ փաշինյանական իշխանությունը նախընտրում է լռել. Տիգրան Աբրահամյան
01/08/2025 09:19
Ադրբեջանում տեղի ունեցող կեղծ դատավարությունների ժամանակ Հայաստանին է վերագրվում նաև 2016 և 2020 թթ.-ի մարտական գործողությունների նախաձեռնումն ու խաղաղ բնակավայրերի հրետակոծությունը, այս մասին գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
Նրա խոսքով՝ հեռու չէ այն օրը, երբ ադրբեջանցիները մեզ` հայերիս, կվերագրեն արցախցիների շրջափակումն ու սեպտեմբերյան գործողությունները։
«Որովհետև մի կողմից Ադրբեջանն իր պետական մեքենան ամբողջովին ծառայեցնում է հայերի դեմ ծավալային գրոհներին, իսկ փաշինյանական իշխանությունը նախընտրում է լռել ու դրանով սպահովել ադրբեջանցիների սահուն առավելությունը:
Արցախի ու Հայաստանի դեմ ռազմական հանցագործություն գործած ահաբեկչական պետությունը` Ադրբեջանը, դիրքավորվում է որպես կառուցողական երկիր, իսկ տարածքային, մարդկային ու դիրքային հսկայական կորուստներ ունեցած հայերիս վերածում է ագրեսորի, հանցագործի ու դա անում է հայաստանյան իշխանությունների լուռ համաձայնության ներքո»,- նշել է պատգամավորը։

«Не за горами тот день, когда азербайджанцы начнут приписывать нам блокаду Арцаха и события сентября, а власть Пашиняна предпочитает молчать» — Тигран Абрамян
01/08/2025 09:40
Секретарь фракции «Честь имею» Национального собрания Армении Тигран Абрамян в своём заявлении отметил, что в ходе фальсифицированных судебных процессов в Азербайджане Еревану приписывают ответственность за начало боевых действий в 2016 и 2020 годах, а также за обстрелы мирных населённых пунктов.
По его словам, недалёк тот день, когда азербайджанцы начнут обвинять самих армян в блокаде Арцаха и в сентябрьских событиях.
«С одной стороны, Азербайджан использует весь государственный аппарат для ведения масштабной кампании против армян, а с другой — пашиняновская власть предпочитает хранить молчание, тем самым обеспечивая азербайджанцам плавное преимущество.
Террористическое государство Азербайджан, совершившее военные преступления против Арцаха и Армении, сегодня позиционирует себя как конструктивную сторону. В то же время армяне, потерявшие территории, жизни и боевые позиции, с молчаливого согласия властей Армении, преподносятся как агрессоры и преступники», — подчеркнул депутат.