Ադրբեջանի պահանջը շատ ավելի վտանգավոր է՝ միջանցք արտատարածքային կարգավիճակով, որտեղ բացառված կլինեն ՀՀ օրենքները, մաքսային վերահսկողությունն ու անվտանգության մարմինների ներկայությունը. Օսկանյան
01/08/2025 14:22
Բոլոր տրամաբանությամբ՝ այսպես կոչված՝ «Զանգեզուրի միջանցքը» այլևս չպետք է լինի բանակցությունների առարկա, առավել ևս՝ գոյաբանական սպառնալիք Հայաստանի ինքնիշխանությանը։ Այն ծագել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի հայտարարությունից, որտեղ նշվում էր Հայաստանով անցնող ճանապարհ՝ ըստ էության, հայելային կառուցվածքով Լաչինի միջանցքի համարժեք, որը մի ժամանակ կապում էր Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի հետ, այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը։
Սակայն, այսօր, նրա խոսքով, Լաչինի միջանցք այլևս գոյություն չունի։ Չկա նաև Լեռնային Ղարաբաղ՝ իր հազարամյակներ շարունակ այնտեղ բնակվող հայ բնակչությամբ։
«Այդ հայելային համադրությունը, որի միջոցով Ադրբեջանը փորձում էր արդարացնել իր պահանջները, վաղուց պետք է փլված լիներ՝ սեփական անհեթեթության ծանրությունից։ Այն, որ դա տեղի չունեցավ, միակ պատճառը Հայաստանի դիվանագիտության լիակատար ձախողումն է։
Երբ Լեռնային Ղարաբաղը ենթարկվեց էթնիկ զտման, Փաշինյանն ու իր կառավարությունը ոչ միայն չմերժեցին միջանցքի գաղափարը, այլ լռությամբ, խառնաշփոթ հայտարարություններով և վտանգավոր զիջումներով լեգիտիմացրին այն։ Ավելին՝ հենց Փաշինյանն անձամբ բազմիցս ամրապնդեց Ադրբեջանի նարատիվը՝ հայտարարելով, թե «Լեռնային Ղարաբաղը միշտ էլ եղել է Ադրբեջանի մաս»։ Այդ մի նախադասությունը նույնքան կործանարար էր, որքան ցանկացած ռազմական կամ դիվանագիտական պարտություն։ Այն ոչ միայն ջնջեց Հայաստանի դիվանագիտական դիրքերը, այլև քանդեց իրավական ու բարոյական հիմքերը՝ հետագա ադրբեջանական պահանջներին դիմակայելու համար, այդ թվում՝ «ինքնիշխան միջանցքի» գաղափարին Սյունիքի տարածքով։
Փոխանակ հակազդելու այդ նարատիվին՝ Հայաստանի վերլուծական և որոշ քաղաքական շրջանակները սկսեցին Սյունիքի մասին խոսել որպես գլոբալ ռազմավարական առանցք՝ պատկերացնելով այն որպես կենսական ուղի՝ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները շրջանցելու, Չինաստանի «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության, Թուրքիայի պանթուրքիստական հավակնությունների և Արևելք-Արևմուտք առևտրային երթուղիների սպասարկման համար։ Այս կերպ նրանք Ադրբեջանի ձեռքը տվեցին հենց այն աշխարհաքաղաքական արդարացումը, որի կարիքը ուներ երկկողմանի տարածքային ագրեսիայի համար։
Իրականությունն այն է, որ այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքը» նախևառաջ նեղ, շահադիտական պահանջ է Ադրբեջանի կողմից՝ անխոչընդոտ մուտք ապահովելու իր արտատարածքային Նախիջևանի մարզ։ Ցանկացած ինքնիշխան պետություն կարող է բանակցել տրանսպորտային հասանելիության հարցերի շուրջ։ Սակայն այն, ինչ Ադրբեջանը պահանջում է, շատ ավելի վտանգավոր է՝ միջանցք արտատարածքային կարգավիճակով, որտեղ բացառված կլինեն Հայաստանի օրենքները, մաքսային վերահսկողությունն ու անվտանգության մարմինների ներկայությունը։ Ոչ մի ինքնիշխան պետություն չէր համաձայնվի այդպիսի պայմաններին։ Եվ ոչ մի կոմպետենտ կառավարություն թույլ չէր տա, որ նման հարցն ընդհանրապես մնա օրակարգում։
Արտաքին քաղաքականություն իրականացնող ուժ, որը պաշտպանել կարող է ազգային շահերը, ոչ թե արդարացնի դրանց կորուստը, ի սկզբանե կարող էր չեզոքացնել այդ նարատիվը։ Միջանցքի խնդիրը հնարավոր էր ներկայացնել որպես տարածաշրջանային հաղորդակցության փոխադարձ վերագործարկման գործընթաց՝ հիմնված ինքնիշխանության և իրավազորությունների փոխադարձ հարգման վրա։
Եթե այս կառավարությունն իսկապես ռազմավարական խորաթափանցություն ունենար, ապա միջանցքի նարատիվը պետք է թաղվեր այն պահից ի վեր, երբ Լաչինի միջանցքն անիմաստ դարձավ։ Փոխարենը՝ Փաշինյանի անհամահունչ քաղաքականությունը և Հայաստանի հիմնարար շահերը պաշտպանելու անկարողությունը վերածեցին այս ոչխնդիրը ազգային ճգնաժամի։
Հայաստանին այժմ անհրաժեշտ է ամբողջական դիվանագիտական վերագործարկում։ Բազմաթիվ այլ հարցերի կողքին՝ այս հարցը պետք է ձևակերպվի որպես հաղորդակցության բացման տարածաշրջանային գործընթացի մաս՝ հիմնված ինքնիշխանության և իրավազորությունների լիարժեք փոխադարձ հարգման վրա։ Ցանկացած այլ լուծում դիվանագիտություն չէ։ Դա միակողմանի և անընդունելի զիջում է»,- նշել է Օսկանյանը։

Требование Азербайджана гораздо более опасно — это коридор с экстерриториальным статусом, исключающий юрисдикцию Армении: Осканян
Бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян заявил, что по всей логике обсуждение так называемого «Зангезурского коридора» должно быть окончательно снято с повестки, тем более представлять экзистенциальную угрозу суверенитету Армении.
По словам Осканяна, идея «коридора» возникла на основе заявления о прекращении огня от 9 ноября 2020 года, где упоминался маршрут через территорию Армении, который по сути представлялся зеркальным аналогом Лачинского коридора, когда-то соединявшего Армению с Нагорным Карабахом.
«Но сегодня Лачинского коридора больше не существует. Нет и самого Нагорного Карабаха с его многовековым армянским населением. Та зеркальная логика, с помощью которой Азербайджан пытался обосновать свои требования, давно должна была рухнуть под тяжестью собственного абсурда. То, что этого не произошло, — результат полного провала армянской дипломатии», — заявил он.
Осканян напомнил, что во время этнической чистки в Арцахе премьер-министр Никол Пашинян и его правительство не только не отвергли идею «коридора», но и своими молчаливыми, путаными заявлениями и опасными уступками фактически легитимизировали её. Более того, по его словам, сам Пашинян неоднократно усиливал азербайджанский нарратив, утверждая, что «Нагорный Карабах всегда был частью Азербайджана».
«Эта одна фраза была столь же разрушительной, как и любое военное или дипломатическое поражение. Она не только подорвала позиции Армении на дипломатическом фронте, но и уничтожила правовые и моральные основания для противодействия дальнейшим территориальным требованиям со стороны Азербайджана, включая идею так называемого "суверенного коридора" через Сюник», — подчеркнул он.
Вместо того чтобы противостоять этому нарративу, аналитические и политические круги в Армении, по словам Осканяна, начали представлять Сюник как глобально стратегический узел — маршрут для обхода санкций против России, проект «Один пояс — один путь» Китая, пантюркистские амбиции Турции и торговые пути Восток–Запад. Тем самым, считает он, Армения фактически предоставила Азербайджану геополитическое обоснование для двусторонней территориальной агрессии.
«Реальность такова, что так называемый "Зангезурский коридор" — это в первую очередь узкое, корыстное требование Азербайджана: получить беспрепятственный доступ к своей эксклавной Нахичеванской автономной республике. Любое суверенное государство может обсуждать вопросы транспортной доступности. Но то, что требует Азербайджан, — это нечто гораздо более опасное: экстерриториальный коридор, на который не распространяются законы Армении, исключён таможенный контроль и полностью отсутствует присутствие сил безопасности Армении. Ни одно суверенное государство не согласилось бы на такие условия. И ни одно компетентное правительство не допустило бы, чтобы подобный вопрос вообще оставался на повестке дня», — отметил Осканян.
По его мнению, если бы внешнюю политику вела сила, действительно защищающая национальные интересы, а не оправдывающая их потерю, этот нарратив мог быть нейтрализован с самого начала. Проблема «коридора» могла и должна была быть представлена как часть регионального процесса восстановления коммуникаций на основе взаимного уважения к суверенитету и юрисдикции сторон.
«Если бы это правительство обладало хоть какой-либо стратегической дальновидностью, нарратив о "коридоре" был бы похоронен с того самого момента, когда Лачинский коридор утратил смысл. Вместо этого непоследовательная политика Пашиняна и неспособность защищать фундаментальные интересы страны превратили этот искусственный вопрос в национальный кризис», — заключил Осканян.
Он подчеркнул, что Армении сегодня необходим полноценный перезапуск дипломатии. В числе прочих приоритетов вопрос коммуникаций должен быть переформулирован как часть регионального процесса восстановления связей, основанного на полном и взаимном уважении суверенитета и юрисдикции.
«Любое иное решение — это не дипломатия. Это односторонняя и недопустимая уступка», — резюмировал он.