ԱՄՆ-ՌԴ հարաբերությունների դինամիկան առանցքային նշանակություն է ձեռք բերում․ Հայաքվե
Այսօր, երբ Հայաստանը բախվում է անմիջական ռազմական ագրեսիայի սպառնալիքի, կարևոր է ձևակերպել ոչ միայն երկարաժամկետ անվտանգային ռազմավարությունը, այլև կարճաժամկետ, շատ կոնկրետ այդ ագրեսիան կանխելու մարտավարությունը, հայտնում են Հայաքվեից։
«Այս իմաստով` Հայաստանի ազատության աստիճանները, ցավոք, մեծ չեն, սակայն դրանցից պետք է առավելագույնս օգտվել՝ այդ ագրեսիան հետաձգելու և հեռանակարում կանխելու համար։
Ներկայումս առանցքային նշանակություն է ձեռք բերում ԱՄՆ-ՌԴ հարաբերությունների դինամիկան ԱՄՆ-ում նոր վարչակազմի իշխանության գալուց հետո։
Եթե նախկինում այս հարաբերությունները ծայրահեղ լարված էին և Հայաստանին դրել էին անելանելի ընտրության առաջ, այժմ հնարավորություն է բացվել, որ կողմերը փորձեն որոշակի հարցերում իրար ընդառաջ գնալ՝ առաջին հերթին, պայմանավորվածության գան Ուկրաինայի հարցում, ինչպես նաև որպես հետևանք՝ գլոբալ անվտանգային ճարտարապետության ավելի լայն սպեկտրով», - նշված է տեքստում։

Динамика отношений США–Россия приобретает ключевое значение: «Айакве»
Сегодня, когда Армения сталкивается с угрозой непосредственной военной агрессии, важно сформулировать не только долгосрочную стратегию безопасности, но и краткосрочную, чёткую тактику по предотвращению этой агрессии, сообщает национальное гражданское объединение «Айакве».
«В этом контексте, к сожалению, степень свободы Армении невелика, однако следует использовать её максимально эффективно — чтобы отсрочить и в перспективе предотвратить агрессию.
В настоящее время ключевое значение приобретает динамика отношений между США и Россией после прихода к власти новой администрации в США.
Если раньше эти отношения были крайне напряжёнными и ставили Армению перед безвыходным выбором, то сейчас появилась возможность для сторон пойти на определённые взаимные уступки — прежде всего, по вопросу Украины, а также в более широком контексте глобальной архитектуры безопасности», — говорится в заявлении.