«Դուք չպետք է ընդունեք բակային մորթի ենթարկված կենդանու միսը»․ միայն Երևանում առգրավվել և ոչնչացվել է 1859,9 կգ միս
04/08/2025 10:03
Վերջին շրջանում իրացման շուկայում մսի սպանդանոցային ծագման նկատմամբ իրականացվող վերահսկողության արդունքները ցույց են տվել, որ Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը վճռականորեն է տրամադրված ոչ սպանդանոցային ծագման մսի իրացում թույլ չտալու հարցում: Երկշաբաթյա մշտադիտարկումների արդյունքում, որին հետևել-մասնակցել է նաև Տեսչական մարմնի ղեկավարը, միայն Երևանում առգավվել և ոչնչացման է տարվել 1859,9 կգ միս-մսեղիք:
Արձագանքելով Երևանի Խորենացու (ԳՈՒՄ-ի շուկա) փողոցում գտնվող իրացման կետերում միս-մսեղիքի իրացմամբ զբաղվող տնտեսավարողների խնդրանքին՝ Տեսչական մարմնի ղեկավար Տիգրան Պետրոսյանն ընդունել է նրանց ներկայացուցիչներին:
Մսավաճառները ներկայացրել են իրենց խնդիրը. իրենք պատրաստ են վաճառել միայն սպանդանոցային ծագման միս, սակայն սպանդանոցները չեն կարողանում ապահովել անհրաժեշտ խմբաքանակը և իրենք, ստիպված, ձեռք են բերում ու վաճառում բակային մորթի ենթարկված կենդանիների միս-մսեղիք: Առաջարկում էին գտնել ճանապարհ, որ գյուղացիները կենդանուն տանեն սպանդանոց, ոչ թե մորթ անողին կանչեն իրենց բակ:
Պարոն Պետրոսյանը հստակեցրել է. խնդրի լուծման հասցեատերը հենց վաճառքի կետերն են: «Դուք չպետք է ընդունեք բակային մորթի ենթարկված կենդանու միսը. միանշանակորեն դա է խնդրի լուծման ճանապարհը: Եթե ընդամենը մեկ շաբաթ մսի իրացման կետերը հարգեն օրենքի պահանջը և վաճառեն միայն սպանդանոցից 5-րդ ձևի ուղեկցությամբ բերված անվտանգ միս, խնդիրը կկարգավորվի: Այլընտրանք չկա»,- շեշտել է ՍԱՏՄ ղեկավարը:
Ոչ միայն Խորենացու փողոցի տաղավարներում, այլև ողջ հանրապետությունում մսի ծագման նկատմամբ վերահսկողությունը շարունակական է լինելու:
Տեսչական մարմինը տնտեսավարողներին հորդորում է կատարել իրավական ակտերի պահանջները, իսկ սպառողներին առաջարկում՝ միսը գնել միայն դրա սպանդանոցային ծագման մասին հավաստիանալուց հետո:

«Вы не должны принимать мясо животных, забитых не на скотобойне»: в одном только Ереване изъято и уничтожено 1859,9 кг мяса
04/08/2025 11:11
Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов Армении продолжает жёсткий контроль за происхождением мяса, поступающего на потребительский рынок. Итоги недавнего мониторинга свидетельствуют о решительном намерении ведомства исключить из оборота мясо, полученное вне сертифицированных боен.
В ходе двухнедельных проверок, в которых лично участвовал руководитель Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов Армении Тигран Петросян, в Ереване было изъято и уничтожено 1859,9 кг мяса и мясопродуктов, не соответствующих требованиям.
Поводом для обсуждения ситуации стала жалоба со стороны продавцов с улицы Хоренаци (рынок ГУМ, Ереван). На встрече с главой Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов предприниматели заявили о нехватке продукции от официальных боен и сообщили, что вынуждены закупать мясо, полученное в результате забоя животных во дворах. Они предложили найти решение, которое позволило бы сельчанам доставлять скот на бойню, а не вызывать забойщика на дом.
В ответ Тигран Петросян выразил жёсткую и однозначную позицию:
«Именно точки реализации несут ответственность. Вы не должны принимать мясо животных, забитых во дворе — только так можно решить проблему. Если хотя бы одну неделю продавцы будут строго соблюдать закон и продавать только сертифицированное мясо с бойни (в сопровождении формы №5), ситуация нормализуется. Альтернативы нет», — отметил он.
Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов продолжит проверки как в Ереване, так и по всей республике. Ведомство призывает предпринимателей соблюдать действующее законодательство, а потребителей — проверять происхождение приобретаемого мяса и требовать подтверждающие документы о его безопасности.