Առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցներ մաքսանենգությամբ Հայաստան տեղափոխած անձինք կալանավորվել են. ՔԿ
05/08/2025 10:40
ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում  իրականացված լայնածավալ վարութային և ապացուցողական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ երեք քաղաքացիներ, որոնցից մեկը նախկինում ցմահ դատապարտված և պայմանական վաղաժամկետ ազատված, հանցակցելով այլ երկրում գտնվող անձանց հետ, իրացնելու նպատակով, մաքսանենգությամբ Հայաստան են տեղափոխել առանձնապես խոշոր չափերով «Մեթամֆետամին» և «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոցներ, որից հետո ձերբակալվել են ՆԳՆ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից:
Երեք քաղաքացիների նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու նպատակով կամ դրանք ապօրինի իրացնելը) և 399-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների, դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների կամ դրանց պրեկուրսորների մաքսանենգությունը):
Վերջիններիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը:

В Армении предотвращен сбыт крупной партии наркотиков, есть арестованные
В результате комплексных процессуальных и доказательственных действий, проведенных в ходе предварительного расследования уголовного дела, расследуемого Главным управлением СК по экономическим преступлениям и контрабанде, было установлено, что трое граждан Республики Армения, один из которых ранее был приговорен к пожизненному лишению свободы и освобожден условно-досрочно, в сговоре с лицами, находящимися в другой стране, незаконно ввезли на территорию Республики Армения наркотические средства «Метамфетамин» и «Марихуана» в особо крупном размере с целью сбыта, однако были задержаны сотрудниками полиции Министерства внутренних дел. Об этом сообщает Следственный комитет Республики Армения.
В отношении троих граждан возбуждено уголовное дело по статье 393, части 3, пункту 2 УК (незаконный оборот наркотических средств, психотропных веществ, их препаратов или их аналогов, либо их производных в целях сбыта либо незаконный сбыт) и статье 399, части 3, пункту 2 УК (контрабанда наркотических средств, психотропных веществ, их препаратов, их аналогов, либо их производных или прекурсоров).