Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ճանապարհների բացում. «Ապրելու երկիր»-ը ներկայացրել է խնդիրների կարգավորման առաջարկ
06/08/2025 11:56
«Ապրելու երկիր» կուսակցությունը ներկայացրել  է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առկա խնդիրների կարգավորման առաջարկ։
«1. Ադրբեջանը Հայաստանին է վերադարձնում բոլոր գերիներին, պահվող անձանց՝ դադարեցնելով նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումը։
2. Միմյանց քաղաքացիների, այդ թվում արցախցիների դեմ ցանկացած քրեական հետապնդումից և վարչական ու քաղաքացիական հայցերից փոխադարձ հրաժարում մինչև այժմ տեղի ունեցած իրադարձությունների մասով։
3. Ադրբեջանի զինված ուժերը անմիջապես դուրս են գալիս Հայաստանի տարածքներից։
4. Սահմանազատման գործընթացը ավարտվում է առավելագույնը 3 տարվա ընթացքում՝ ԵԱՀԿ կողմից հրապարակված «Պետական սահմանների սահմանազատում և սահմանագծում. մարտահրավերներ և լուծումներ» ուղեցույցում առկա սկզբունքների և մոտեցումների հիման վրա։
5. Երկու երկրների պետական պաշտոնյաների կողմից և հանրային միջավայրում փոխադարձ ատելության բացառում։
6. Երկու երկրների կողմից նախկինում ստորագրած փաստաթղթերում առկա փոխադարձ պարտավորությունների դադարում։
7. Նախկին ԼՂԻՄ-ի շրջանի սահմանով և տարածքում «միջազգային խաղաղապահ ուժերի» անժամկետ տեղակայում՝ Արցախ հայ բնակչության վերադարձի և անվտանգության ապահովման նպատակով։
8. Հայաստանի և Արցախի միջև անխափան կապի ապահովում «միջազգային խաղաղապահ ուժերի» միջոցով՝ հումանիտար աջակցության նպատակով։
9. Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ճանապարհների բացում՝ այդ թվում երկաթուղային ճանապարհների ինտեգրում երկու երկրներում գործող առկա երկաթուղային ցանցերին՝ երկու երկրների ինքիշխանության և իրավազորության սկզբունքով։
10. 20 տարի ժամկետով Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղաքացիների և բեռների տարանցիկ տեղափոխման համար փոխադարձ վճարների գանձման բացակայություն։
11. Երկու երկրների քաղաքացիների և բեռների տեղափոխման ժամանակ «միջազգային աջակցող խմբի» ուղեկցում մյուս երկրի տարածքում։
12. Միջազգային խաղաղապահ ուժերը և աջակցող խումբը ստեղծվում են ԱՄՆ նախաձեռնությամբ և կառավարմամբ, որոնց անդամակցող այլ երկրների առկայությունը տեղի է ունենում Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի համաձայնությամբ»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Открытие дорог между Арменией и Азербайджаном: партия «Страна для жизни» представила предложения по урегулированию проблем
06/08/2025 13:25
Партия «Страна для жизни» опубликовала 12-пунктный план по урегулированию текущих и накопившихся проблем между Арменией и Азербайджаном, подчёркивая необходимость мирного, справедливого и сбалансированного подхода. Ниже представлены основные положения инициативы:
1. Возвращение всех пленных и удерживаемых лиц Азербайджаном Армении с прекращением уголовного преследования против них.
2. Взаимный отказ от любого уголовного преследования, а также административных и гражданских исков в отношении граждан обеих стран, включая жителей Арцаха, по произошедшими до сих пор событиям.
3. Немедленный вывод азербайджанских вооружённых сил с территорий Армении.
4. Завершение процесса делимитации границы в течение максимум 3 лет на основе принципов и подходов, содержащихся в Руководящих принципах ОБСЕ «Демаркация и делимитация государственных границ: вызовы и решения».
5. Исключение языка вражды между официальными лицами и в публичном дискурсе обеих стран.
6. Аннулирование взаимных обязательств по ранее подписанным документам между Арменией и Азербайджаном.
7. Бессрочное размещение международных миротворческих сил в границах и на территории бывшей НКАО (Нагорно-Карабахской автономной области) для обеспечения безопасности и возвращения армянского населения Арцаха.
8. Надёжное гуманитарное сообщение между Арменией и Арцахом под защитой международных миротворцев.
9. Открытие дорог между Арменией и Азербайджаном, включая железнодорожное сообщение, на принципах суверенитета и юрисдикции каждой страны.
10. Отсутствие взаимных транзитных сборов за перевозку граждан и грузов в течение 20 лет.
11. Сопровождение граждан и грузов международной поддерживающей группой при пересечении территории другой страны.
12. Создание международных миротворческих сил и поддерживающей группы по инициативе США, с участием других стран — по согласованию с Арменией, Азербайджаном и США.