2018-2025 թվականների հակապետական քաղաքականության արդյունքում Հայաստանի Երրորդ Հանրապետությունը աստիճանաբար դադարում է գոյություն ունենալ
06/08/2025 16:46
ՀՀԿ Գործադիր մարմնի անդամ Էդուարդ Շարմազանովի հրապարակումը․
«2018-2025 թթ․ հակապետական քաղաքականության արդյունքում Հայաստանի Երրորդ Հանրապետությունը աստիճանաբար դադարում է գոյություն ունենալ։
Փաստացի ու դժբախտաբար, Հայաստանում չկա ինքնիշխան պետականություն։ Ֆորմալ առումով այն կա, բայց իրականում՝ ոչ։
Փաշինյանի «կառավարությունն» ինձ հիշեցնում է մարշալ Պետենի գլխավորությամբ Վիշիի ռեժիմ-կառավարությունը՝ Ֆրանսիայում (1940-1944): Մի տարբերություն կա ընդամենը Վիշիի ռեժիմի ու Փաշինյանի ռեժիմի միջև. Վիշիի ռեժիմը ենթարկվում էր բացառապես նացիստական Գերմանիային, իսկ նիկոլիզմի ռեժիմը՝ բոլորին. առավոտյան՝ Արևմուտքին, ցերեկը՝ Հյուսիսին, գիշերը՝ Թուրքիային։ Մնացածը  գրեթե նույնն է։
Թե՛ առաջին, և  թե՛ երկրորդ դեպքում ազգակործան զիջումները արդարացվում են «խաղաղության դարաշրջանով»։ Թե՛ Պետենի Ֆրանսիայում, և թե՛ Փաշինյանի Հայաստանում զվարճանքի, համերգների ու անհոգ «կայֆարիկների» պակաս չկար։ Մի կողմից անկում է ապրում ազգային պետականությունը,  իսկ մյուս կողմից՝ տեսարաններ ու տեսարաններ։
Բայց Ֆրանսիան չհանդուրժեց հակազգային ու հակապետական Վիշիի ռեժիմը՝ համախմբվելով Շառլ դը Գոլի շուրջ ու ընտրելով պետություն ունենալու ճանապարհը։ Ֆրանսիացին ապացուցեց, որ արժանի չէ ընկածի կարգավիճակին ու հաղթեց իր մեջ պարտվածին։ Ֆրանսիան հաղթեց կոլլաբորացիոնիստ Պետենին նաև ԽՍՀՄ, ԱՄՆ և Մեծ Բրիտանիայի աջակցության արդյունքում։
Աշխարհի մեծերն աջակցեցին Ֆրանսիայի անկախության պայքարին, քանի որ ֆրանսիական ազգը Դը Գոլի գլխավորությամբ որոշեց ոչ թե հնազանդվել, այլ ՝պայքարել նացիզմի և նրա «վեցնոց» Վիշիի ռեժիմի դեմ։
Մինչև «հայկական Վիշիի ռեժիմը» չհեռացվի, որևէ լավ բան մի սպասեք։
Շատերը հարցնում են՝ հիմա վե՞րջ։ Իհարկե՝ ոչ։
Անկախ հայրենիք ունենալու համար  պետք է վաստակել անկախ ապրելու իրավունքը։
Իսկ արժանի՞ ենք մենք անկախ ու ինքնիշխան հայրենիքի։
Արցախն Ադրբեջանի մաս ճանաչողը, Նիկոլին ձայն տվողը, Արարատից հրաժարվողը, Բաքվի բանտերում հայ գերիների ճակատագրով չտառապողն ու Հայաստանը միջանցք դարձնողը որքանո՞վ է արժանի անկախ պետականության»։

В результате антинародной и антигосударственной политики 2018–2025 годов Третья Республика Армения постепенно прекращает своё существование
Публикация члена Исполнительного органа РПА Эдуарда Шармазанова:
«В результате антигосударственной политики 2018–2025 гг. Третья Республика Армения постепенно прекращает своё существование.
Фактически — и, к сожалению, — в Армении больше нет суверенной государственности. Формально она существует, но по сути — нет.
"Правительство" Пашиняна напоминает мне режим Виши под руководством маршала Петена, существовавший во Франции в 1940–1944 гг. Лишь одно различие между режимами Виши и Пашиняна: режим Виши подчинялся исключительно нацистской Германии, а режим «николизма» — всем подряд: утром Западу, днём — Северу, ночью — Турции. Всё остальное почти идентично.
И в первом, и во втором случае губительные для нации уступки оправдываются так называемой «эпохой мира». И при Петене во Франции, и при Пашиняне в Армении не было недостатка в развлечениях, концертах и беззаботных «кайфариках». С одной стороны рушится национальная государственность, с другой — зрелища и шоу.
Но Франция не потерпела антинациональный и антигосударственный режим Виши. Французы сплотились вокруг Шарля де Голля и выбрали путь восстановления государства. Французский народ доказал, что не достоин оставаться побеждённым — и победил того, кто уже сдался внутри себя. Франция победила коллаборациониста Петена также при поддержке СССР, США и Великобритании.
Великие державы поддержали борьбу Франции за независимость, потому что французский народ под руководством де Голля сделал выбор — не подчиниться, а бороться с нацизмом и его «вишистским филиалом».
До тех пор, пока «армянский режим Виши» не будет отстранён, не ждите ничего хорошего.
Многие спрашивают: «Это конец?» Конечно, нет.
Чтобы иметь независимую Родину, надо заслужить право на независимую жизнь.
Но достойны ли мы независимого и суверенного Отечества?
Тот, кто признал Арцах частью Азербайджана; кто голосует за Никола; кто отказывается от Арарата; кто не страдает из-за судьбы армянских пленных в бакинских тюрьмах; кто превращает Армению в коридор — насколько он достоин независимого государства?»