Բժշկական կենտրոնի փոխտնօրենն ու բաժնի վարիչը զորակոչիկի բարեկամից կաշառք են վերցրել
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից ստացված նյութերի հիման վրա ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթով պարզվել է, որ ՀՀ ԱՆ «Հոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոն» ՓԲ ընկերության փոխտնօրենն ու հիշյալ կենտրոնի զորակոչային բաժանմունքի վարիչը, որպես հանձնաժողովի նախագահ և անդամ ընդգրկված լինելով նույն ընկերությունում ձևավորված՝ նախազորակոչային և զորակոչային տարիքի քաղաքացիների հետազոտումն ու բուժումն իրականացնող հանձնաժողովների կազմում, խմբով կաշառք են ստացել:
«Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ հիշյալ պաշտոնատար անձինք 2023 թվականի ձմեռային զորակոչի ընթացքում՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի 27-ից 2024 թվականի հունվարի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում հետազոտված՝ զորակոչի ենթակա քաղաքացուն զինվորական ծառայության համար ոչ պիտանի ճանաչելու վերաբերյալ ախտորոշում արձանագրելու համար, զորակոչիկի բարեկամից պահանջել և ստացել են կաշառք, որից 300-400 ԱՄՆ դոլարը զորակոչային բաժանմունքի վարիչը 2024 թվականի փետրվարի 1-ին փոխտնօրենի աշխատասենյակում փոխանցել է վերջինիս։
Վերը նշված երկու պաշտոնատար անձանց մեղադրանքներ են ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով:
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է, և վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան»,- ասվում է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի հաղորդագրությունում։

Заместитель директора медицинского центра и заведующий отделением получили взятку от родственника призывника
06/08/2025 14:41
На основании материалов, полученных от Службы национальной безопасности Армении, в Антикоррупционном комитете было возбуждено уголовное производство, в рамках которого установлено, что заместитель директора ЗАО «Национальный центр охраны психического здоровья» Министерства здравоохранения Армении и заведующий отделения подготовки и призыва граждан на военную службу, будучи соответственно председателем и членом комиссии, входившими в состав созданных при том же учреждении комиссий по обследованию и лечению граждан допризывного и призывного возраста, они коллективно получили взятку.
В частности, следствие установило, что указанные должностные лица в период зимнего призыва 2023 года — с 27 октября 2023 года по 31 января 2024 года — потребовали и получили взятку от родственника призывника за оформление диагноза, на основании которого призывник признавался негодным к военной службе. Из полученной суммы 300–400 долларов США заведующий отделения подготовки и призыва граждан на военную службу 1 февраля 2024 года передал заместителю директора в его служебном кабинете.
Обоим должностным лицам предъявлены обвинения по пункту 1 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса Республики Армения (получение взятки группой лиц по предварительному сговору).
Предварительное следствие завершено, материалы уголовного дела с обвинительным заключением направлены в Антикоррупционный суд Республики Армения», — говорится в сообщении Антикоррупционного комитета.