Հայաստանում ազդեցություն ունեցող ոչ մի քաղաքական ուժ չի սատարում օրվա ռեժիմի որդեգրած քաղաքական ուղեգիծը․ Իշխան Սաղաթելյան
ՀՅԴ ԳՄ անդամ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը ընդգծում է՝ Փաշինյանի իշխանության կողմից պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվում ժողովրդի թիկունքում, լուրջ քաղաքական ուժերը չեն սատարում օրվա ռեժիմի որդեգրած քաղաքական ուղեգիծը։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև փոխվստահության ձևավորմամբ և մեր տարածաշրջանում իրական խաղաղության հաստատմամբ շահագրգռված որևէ երկիր պետք է ջանքերն ուղղի Բաքվում պահվող բոլոր գերիների ազատ արձակման, ՀՀ տարածքից ադրբեջանական զորքերի դուրս բերման, բռնի տեղահանված արցախահայերի վերադարձի իրավունքն ապահովելու ուղղությամբ:
Հայաստանը բավական ցավոտ և «խիզախ» միակողմանի զիջումներ արդեն արել է, սակայն այդ զիջումները ոչ միայն տարածաշրջանը չեն կայունացրել, այլ էլ ավելի են գրգռել Ադրբեջանի ախորժակը՝ դուռ բացելով նոր պատերազմի համար:
Քանի չեն լուծվել անգամ հումանիտար բնույթի հարցերը, խաղաղության մասին խոսակցությունները ծաղր են հայ ժողովրդի նկատմամբ:
Իհարկե, դուք կարող եք տարբեր հուշագրեր ստորագրել խաղաղության մասին, կարող եք տասնյակ հայտարարություններ անել, բայց դրանցից և ոչ մեկը խաղաղություն չի բերելու տարածաշրջան:
Պատմության ընթացքում ոչ մի ուժի երբևէ չի հաջողվել ագրեսորի բոլոր պահանջները բավարարելով՝ հասնել խաղաղության: Այդպիսի քաղակաքանությունն, ի վերջո, հանգեցրել է աղետի բոլորի համար:
Մինչ այդ` հերթական անգամ նշեմ, որ այս ընթացքում ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունները տեղի են ունենում ժողովրդի թիկունքում և բացառապես մեկ անձի հետ:
Հայաստանում ազդեցություն ունեցող որևէ քաղաքական ուժ, լուրջ հեղինակություն ունեցող որևէ անհատ կամ կառույց չի սատարում այդ պայմանավորվածությունները և օրվա ռեժիմի որդեգրած քաղաքական ուղեգիծը:
Ձեռք բերված պանմանավորվածությունները կյանքի կոչելու համար վարչախումբը ստիպված ամեն անգամ ընդլայնում է ռեպրեսիաների ալիքը, ավելացնում երկրում քաղբանտարկյալների թիվը:
Ուստի արտաքին այն ուժերը, որոնց հույսը Փաշինյանի անվերջ զիջելու մարտավարությունն է, պետք է լավ իմանան, որ անվերջ ռեպրեսիաների միջոցով հանրային դժգոհության ալիքը երկարաժամկետ զսպել հնարավոր չէ»,- սոցցանցի իր էջում գրել է Իշխան Սաղաթելյանը։

Ни одна влиятельная политическая сила в Армении не поддерживает политический курс нынешнего режима — Ишхан Сагателян
07/08/2025 17:25
Любая страна, заинтересованная в формировании взаимного доверия между Арменией и Азербайджаном и установлении реального мира в нашем регионе, должна направить свои усилия на освобождение всех содержащихся в Баку пленных, вывод азербайджанских войск с территории Армении и обеспечение права на возвращение насильственно перемещенных армян Карабаха. Об этом написал на своей странице в «Facebook» представитель Верховного органа АРФ Дашнакцутюн, депутат парламента от блока «Армения» Ишхан Сагателян.
«Армения уже пошла на довольно болезненные и «смелые» односторонние уступки, однако эти уступки не только не стабилизировали ситуацию в регионе, но и еще больше возбудили аппетит Азербайджана, открыв путь к новой войне.
Пока не решены вопросы хотя бы гуманитарного характера, разговоры о мире являются издевательством над армянским народом.
Конечно, можно подписать различные меморандумы о взаимопонимании относительно мира, можно делать десятки заявлений, но ни одно из них не принесет мира в регион.
Позвольте в очередной раз отметить, что все достигнутые за это время договоренности заключаются за спиной народа и все предпринимается исключительно одним человеком.
Для реализации достигнутых договоренностей режим вынужден каждый раз расширять волну репрессий, увеличивая число политзаключенных в стране.
Поэтому те внешние силы, которые возлагают надежды на бесконечную уступчивость Пашиняна, должны хорошо понимать, что сдерживать волну общественного недовольства посредством бесконечных репрессий в долгосрочной перспективе просто невозможно»,- отметил Сагателян.