ՀՀ Կառավարությունը մշտապես աջակցել է «Տաշիր» ընկերությունների խմբին, որպեսզի առավելագույն հարմարավետ զգան իրենց մեր երկրում. Գևորգ Պապոյան
07/08/2025 11:16
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը գրել է.
«Օրերս «Տաշիր» ընկերությունների խմբի ներկայացուցիչ Նարեկ Կարապետյանը խոստանում էր Վանաձորում մեծ գործարան կառուցել։
Մինչև այդ մեծ գործարանի կառուցումը, հուսով եմ՝ Կարապետյանները վերջապես կավարտեն մի փոքր գործարանի կառուցում, որը տարիներով ձգձգվում է, խոսքը մետաղաձուլարանի մասին է։
Ինչու՞ եմ սա կարևորում, որովհետև ի տարբերություն «գործարան կառուցել ու աշխատեցնել իմացող» Կարապետյանների, որոնք այդպես էլ չեն կարողանում ավարտին հասցնել մետաղաձուլարանի աշխատանքները, մյուս գործարանները՝ Միկ Մետալ, Քարակերտի մետաղաձուլարան և Ջի Թի Բի սթիլ մետաղաձուլարան, ոչ միայն ավարտել են, այլև արտադրանք են թողարկում, արտադրանքը շուկայահանել են, մոտ 1000 աշխատատեղեր են ստեղծել ու հարկեր են վճարում։
Ընդ որում, Կառավարությունը մեծ ջանքեր ու հարկային արտոնություններ է տվել այս գործարանին, բայց միևնույն է «գործարան կառուցող» Նարեկ Կարապետյանը չի կարողանում այս գործարանի աշխատանքները վերջնական ավարտել։
Ի դեպ, ՀՀ Կառավարությունը մշտապես աջակցել է «Տաշիր» ընկերությունների խմբին, որպեսզի առավելագույն հարմարավետ զգան իրենց մեր երկրում ու ներդրումներ անեն, օրինակ միայն 2024թ. էլցանցերի տրանսֆորմատորների արտադրության համար տվել ենք 590 մլն դրամ աջակցություն, իսկ էլեկտրական հաշվիչների արկղերի արտադրության համար՝ 210 մլն դրամ աջակցություն։ Ընդհանուր միայն այս 2-ին 2024-ին՝ 800 մլն դրամ։
Մալուխների արտադրության համար արդեն 5 տարի է՝ տալիս ենք 30% շահութահարկի զեղչ։
Վերոնշված մետաղաձուլարանը, որն այդպես էլ չի շահագործվում, ևս արտոնություն է ստացել Կառավարությունից 2024թ.-ին, մասնավորապես գործում է ազատ տնտեսական գոտում և ըստ էության հարկ չի վճարում։
«Տաշիրի» մեկ այլ ընկերություն աշխատում է 2% շահութահարկով, իսկ Հրազդան քաղաքում գործող ԱՏԳ-ն, որը որոշվել է Կառավարության կողմից, նույնպես այս խումբն է կառավարում։
Ու սա դեռ «Տաշիրին» տրված աջակցությունների մի մասն է։ Եվ, առհասարակ, ես չգիտեմ՝ «Տաշիրի» մեկ նախաձեռնություն, բացի պիցերիաներից, որը տեղի է ունեցել առանց Կառավարության շատ մեծ աջակցության։
Ու այսքանից հետո թե ինչո՞ւ են բողոքում Կարապետյանները և ինչո՞ւ են մոռացել այս աջակցությունները՝ թողնում եմ ձեր դատին»։

Правительство Армении всегда оказывало поддержку группе компаний «Ташир», чтобы они чувствовали себя максимально комфортно в нашей стране — Геворг Папоян
Министр экономики Армении Геворг Папоян заявил:
«На днях представитель группы компаний "Ташир" Нарек Карапетян пообещал построить в Ванадзоре крупный завод.
Надеюсь, до начала строительства этого большого завода Карапетяны всё же завершат возведение небольшого предприятия — речь о металлургическом заводе, строительство которого затягивается годами.
Почему это важно? Потому что, в отличие от Карапетянов, которые якобы "умеют строить и запускать заводы", но не могут завершить строительство этого предприятия, другие компании — "МИК Метал", металлургический завод в Каракерте и "GTB Steel" — уже завершили строительство, запустили производство, вывели продукцию на рынок, создали около 1000 рабочих мест и платят налоги.
Причём правительство предоставило этому проекту значительные усилия и налоговые льготы. Но несмотря на всё это, "строящий заводы" Нарек Карапетян не может завершить запуск металлургического завода.
К слову, правительство Армении всегда поддерживало группу компаний "Ташир", чтобы они чувствовали себя максимально комфортно в нашей стране и инвестировали. Только в 2024 году мы предоставили 590 млн драмов поддержки на производство трансформаторов для электросетей и 210 млн драмов — на производство корпусов для электрических счётчиков. В сумме — 800 млн драмов в этом году только по двум направлениям.
Вот уже пять лет для производства кабелей действует льгота — 30% скидка по налогу на прибыль.
Упомянутый металлургический завод, который до сих пор не функционирует, также получил поддержку от правительства в 2024 году — предприятие работает в рамках свободной экономической зоны и фактически не платит налоги.
Другая компания из группы компаний "Ташир" платит всего 2% налога на прибыль, а свободная экономическая зона (СЭЗ), действующая в городе Раздан, также управляется этой группой и определена правительством как особая зона.
И это лишь часть поддержки, предоставленной "Таширу". В целом, я не знаю ни одной инициативы этой группы — кроме, может быть, пиццерий — которая была бы реализована без значительной государственной поддержки.
И после всего этого — почему Карапетяны жалуются и почему предпочитают не упоминать о полученной поддержке — оставляю на ваше усмотрение».