Հանդիպման արդյունքներով կստորագրվի փաստաթուղթ. Փաշինյան-Թրամփ և Փաշինյան-Թրամփ-Ալիև բանակցությունների օրակարգը հայտնի է
08/08/2025 10:58
Վաշինգտոնում վարչապետ Փաշինյանը երկկողմ հանդիպում կունենա Միացյալ Նահանգների նախագահի հետ, ապա եռակողմ հանդիպում՝ Դոնալդ Թրամփի ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ՝ միտված տարածաշրջանում խաղաղության, բարօրության և տնտեսական գործակցության առաջմղմանը։
«Նախ տեղի կունենա Փաշինյան-Թրամփ հանդիպում, որի ընթացքում նախատեսվում է ստորագրել էներգետիկային, արհեստական բանականությանը, «Խաղաղության խաչմերուկին» վերաբերող փաստաթղթեր:
Ինչ վերաբերում է ամենաքննարկվող հարցին՝ արդյոք Վաշինգտոնի միջնորդությամբ կքննարկվի՞ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագիրը, նշվում է, որ հանդիպման արդյունքներով կստորագրվի փաստաթուղթ»,- տեղեկացրել է Վաշինգտոնում աշխատող «Լուրերի» թղթակից Մայա Խաչատրյանը:
Այսպիսով, այսօր՝ ժամը 22:30-ից, Վաշինգտոնում ակնկալվում են Փաշինյան-Թրամփ երկկողմ, ապա՝ Փաշինյան-Թրամփ-Ալիև եռակողմ բանակցություններ: Դրանք ամբողջությամբ ուղիղ հեռարձակվելու են Առաջինի լրատվական ալիքով, Առաջին ալիքով և «Լուրերի» սոցիալական հարթակներում:

По итогам встречи будет подписан документ: известна повестка переговоров Пашинян–Трамп и Пашинян–Трамп–Алиев
В Вашингтоне премьер-министр Армении Никол Пашинян проведёт двустороннюю встречу с президентом США Дональдом Трампом, после чего состоится трёхсторонняя встреча с участием президента Азербайджана Ильхама Алиева. Переговоры будут направлены на продвижение мира, благополучия и экономического сотрудничества в регионе.
Как сообщает корреспондент «Лурер» в Вашингтоне Майя Хачатрян,
«Сначала состоится встреча Пашинян–Трамп, в ходе которой планируется подписание документов, касающихся энергетики, искусственного интеллекта и инициативы "Перекрёсток мира".
Что касается самого обсуждаемого вопроса — будет ли в Вашингтоне при посредничестве США обсуждаться мирный договор между Арменией и Азербайджаном, — сообщается, что по итогам встречи планируется подписание документа».
Таким образом, сегодня с 22:30 по ереванскому времени в Вашингтоне ожидаются двусторонние переговоры Пашинян–Трамп, а затем трёхсторонние — Пашинян–Трамп–Алиев. Все встречи будут транслироваться в прямом эфире на Первом канале, а также в социальных сетях «Лурер».