«Դժոխքի միջով անցնելով՝ դրախտում մնաց». պատմվածք՝ 44-օրյա պատերազմի մասնակից Էրիկ Օհանջանյանի մասին
«Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոնը ներկայացրել է 44-օրյա պատերազմի մասնակից Նարեկ Վարդանյանի պատմվածքը 44-օրյա պատերազմի մասնակից Էրիկ Օհանջանյանի մասին։
«Դժոխքի միջով անցնելով՝ դրախտում մնաց։
Էրիկը սայլակով մոտենում է մեքենային, ձեռքերի օգնությամբ սայլակից տեղափոխվում մեքենա, սայլակը քանդում, դնում կողքը, մեքենան վարելով՝ Զինվորի տուն բուժման գալիս։ Արդեն 5-րդ տարին է՝ Էրիկի ոտքերին սայլակն ու մեքենան են փոխարինում։
«Երևանում եմ ծնվել։ Հարազատ հորեղբայրս, ում հետ նույն տան մեջ ենք ապրում, ի ծնե հաշմանդամություն ունի՝ Մանկական գանգուղեղային կաթված։ Իրենից շատ բան եմ սովորել, ինչպես այդ վիճակում ամուր և անկոտրում լինել, ինքնուրույն լինել, արշավների գնալ՝ լիարժեք կյանքով ապրել։ Ինքն ինձ համար ուժեղ մարդու օրինակ է, ու երբ վիրավորվեցի, իր օրինակով առավել հեշտ հաղթահարեցի դժվարությունները»,- պատմում է Էրիկը։
Էրիկ Օհանջանյանն Ասկերանում էր ծառայում, երբ սկսվեց 44-օրյա պատերազմը, մեկ ամսվա ծառայող էր, 18-ը նոր էր լրացել։ Ասկերանից Հադրութ տարան, որտեղից կռվելով, պայքարելով՝ Շուշիի Քարինտակ գյուղը հասան։
«Շատ մոտիկից էինք վարում մարտը, երբ վիրավորվեցի։ Իմ նման նորակոչիկ մարտընկերներս ինձ դժվարությամբ ու հրաշքով հանել են մարտադաշտից, այդ գործողության ժամանակ զոհեր ու վիրավոր տալով՝ մի քանի կիլոմետր քարշ տալով ինձ դաշտային հիվանդանոց հասցրեցին ու փրկեցին կյանքս։ Վահե անունով նորակոչիկ ընկեր ունեի, մի ձեռքով ինձ թիկունք էր քաշում, մյուսով կրակում։ Ափսոս ինքն էլ զոհվեց»,- պատմում է Էրիկը։
«2021թ-ին Գերմանիա բուժման գնացի։ Բուժումը լավ էր, բայց ամիսներ հետո թողեցի հետ եկա։ Այստեղ ինձ առավել շատ բուժում են Երևանը, ընտանիքս, ընկերներս, Զինվորի տան բժիշկների ու կինեզիստների հոգատարությունը, վերաբերմունքը՝ որպես հարազատի, որպես իրենց զինվորի։ Մեր հասարակությունը զինվորին սիրել ու իր վերաբերմունքով բարձրացնել, բուժել գիտի»,- ասում է Էրիկը։
Էրիկին հաճախ կարելի է տեսնել Երևանում սայլակով զբոսնելիս. «Երևանը անհարմար է անվասայլակին, բայց ինձ դժվարություներն են ուժեղացրել, դարձրել այն, ինչ կամ՝ չտրտնջացող, լավատես»։
Զինվորի տանը տարատեսակ կրթական ծրագրեր են կազմակերպվում, որից հազարավոր վիրավոր զինվորներ են օգտվել՝ ստանալով նոր մասնագիտություն ու աշխատանք։ Այդպիսի մի կրթական ծրագրի շրջանակում էլ Էրիկը վեբ դիզայն սովորեց. «Մինչև բանակն էլ սիրել ու հետաքրքրվել եմ վեբ դիզայնով։ Հիմա էլ բուժումներից ազատ ժամերին սովորում, կատարելագործում եմ գիտելիքներս՝ աշխատելու, լավ գործ անելու հաստատ որոշումով»:
Սովորելուն զուգահեռ էլ անընդհատ աշխատանքներով է հետաքրքրվում, իր ունակություններին ու կարգավիճակին համապատասխան աշխատանքներ է նայում։
Էրիկը գրեթե հինգ տարի սայլակին է: Առողջական խնդիրները չեն խանգարում, որ շուրջը բարություն ու սեր տարածի։
«Պատերազմի ամբողջ 44 օրերի ընթացքում օրը հազար անգամ աղոթում էինք։ Հիմա էլ դժվար պահերը Աստծո հետ զրուցելով եմ հաղթահարում»,- ասում է Էրիկը»,- նշված է պատմվածքում։

«Пройдя через ад — остался в раю»: рассказ Нарека Варданяна об участнике 44-дневной войны Эрике Оганджаняне
08/08/2025 14:17
Реабилитационный центр «Дом солдата» опубликовал рассказ участника 44-дневной войны Нарека Варданяна о его сослуживце Эрике Оганджаняне — бойце, который прошёл войну, потерял возможность ходить, но сохранил силу духа, волю к жизни и доброту.
«Пройдя через ад — остался в раю» — так начинается история Эрика.
Эрик подъезжает к машине на инвалидной коляске, пересаживается в неё при помощи рук, складывает коляску, кладёт рядом — и, управляя автомобилем, приезжает на лечение в «Дом солдата». Уже пятый год его ноги заменяют коляска и машина.
«Я родился в Ереване. Мой родной дядя, с которым мы живём в одном доме, с детства страдает детским церебральным параличом. У него я научился быть сильным, самостоятельным, несмотря на физическое состояние — он для меня пример. Он ходил в походы, жил полной жизнью. Его пример очень помог мне, когда я оказался в инвалидной коляске после ранения», — рассказывает Эрик.
Когда началась 44-дневная война, Эрик служил в Аскеране. Он был в армии всего месяц, недавно исполнилось 18. Из Аскерана их перебросили в Гадрут, оттуда — в село Каринтак возле Шуши, где они боролись в бою и дошли до Каринтака.
«Мы были совсем близко к противнику, когда я получил ранение. Такие же новобранцы, как я, мои сослуживцы, с огромным трудом, чудом вывезли меня с поля боя. Под обстрелами, с потерями и ранеными, они несколько километров тащили меня до полевого госпиталя и спасли мне жизнь. Был у меня друг — новобранец Ваге, он одной рукой тянул меня, другой — отстреливался. К сожалению, он погиб», — с болью вспоминает Эрик.
В 2021 году он отправился на лечение в Германию, но спустя несколько месяцев решил вернуться.
«Лечение было хорошим, но я почувствовал, что здесь лечат меня по-настоящему — Ереван, моя семья, мои друзья, забота врачей и кинезистов из "Дома солдата", их отношение ко мне как к родному, как к своему солдату. Наше общество умеет любить своего солдата и лечить его своей поддержкой», — говорит Эрик.
Эрика часто можно увидеть в Ереване — на прогулке в инвалидной коляске.
«Город неудобен для коляски, но именно трудности сделали меня тем, кто я есть: не жалующимся, а оптимистом», — улыбается он.
В «Доме солдата» действуют образовательные программы, благодаря которым тысячи раненых солдат получили новые профессии и работу. Эрик стал одним из них — он изучает веб-дизайн.
«Ещё до армии мне это было интересно. Сейчас, в свободное от лечения время, учусь и совершенствуюсь — твёрдо решил работать и создавать что-то хорошее».
Помимо учёбы, он активно интересуется вакансиями, ищет работу, соответствующую своим навыкам и возможностям.
Эрик уже почти пять лет передвигается в инвалидной коляске. Но ни физические ограничения, ни пережитая война не мешают ему оставаться добрым, светлым человеком, щедро делящимся теплом с окружающими.
«Во время войны мы молились по тысяче раз в день. И сейчас в трудные минуты я разговариваю с Богом — так и справляюсь», — говорит Эрик.