Համալրում ենք մեր կազմը նոր հասարակական գործիչներով․ Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհուրդ
08/08/2025 19:22
Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհուրդը հայտարարություն է տարածել․
Ինչպես նախկինում հայտարարել էինք, Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհուրդը սկսել է վերակազմավորման աշխատանքները։ Այդ առումով ընդգծում ենք հետևյալ կետերը՝
- Նախ նշենք, որ Խորհուրդը գործելու է որպես հանրային բաց շարժում՝ իր գործունեության հիմքում ունենալով մարտի 29-ի հանրահավաքում հայտարարված Պահանջագրի 12 կետերը։
- Այսուհետ Խորհրդի կազմում չեն լինի պետական պաշտոնյաներ և Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հինգ խորհրդարանական ֆրակցիաների ներկայացուցիչները: Այդ որոշումը կայացվել է ապահովելու համար Խորհրդի զուտ հասարակական բնույթը և զերծ մնալու համար քաղաքական կառույցների հետ հնարավոր փոխկապակցվածությունից:
- Միաժամանակ Խորհուրդը կարևորում և արժևորում է Արցախի Հանրապետության պետական ինստիտուտների դերը։ Մենք շարունակելու ենք համագործակցել պետական ինստիտուտների հետ բոլոր այն նախաձեռնություններում, որոնք ծառայում են Արցախի ժողովրդի շահերին։
- Վերոնշյալ հանգամանքներով և Խորհրդի ներկայությամբ Արցախի Հանրապետության պետական ինստիտուտներին լրացուցիչ չթիրախավորելու անհրաժեշտությամբ էր պայմանավորված նաև Խորհրդի գրասենյակը Արցախի Հանրապետության ներկայացուցչության շենքից հանելու որոշումը:
- Խորհուրդը համալրում է իր կազմը նոր հասարակական գործիչներով՝ հաշվի առնելով այս ամիսների փորձառությունը և տարբեր կազմակերպությունների ու գործիչների ակտիվությունը: Խորհրդին և ընդհանուր շարժմանը միանալու կամ աջակցելու համար բոլոր ցանկացողները կարող են գրել Խորհրդի ֆեյսբուքի էջին: Այս գործընթացի ավարտին մենք կհրապարակենք Խորհրդի նոր կազմը՝ ապահովելով հանրային ներառականություն ու թափանցիկություն:
- Միաժամանակ շարունակելու ենք մեր համախոհների ու գործընկերների շրջանակի ընդլայմանը միտված ջանքերը: Այդ առումով առաջիկայում իրականացնելու ենք մարզային նոր այցելություններ՝ տեղերում ձևավորելով ԱԻՊ Խորհրդի մարզային թիմերի կորիզները՝ ելնելով այն համոզմունքից, որ համահայկական օրակարգ ձևավորելու առաջին քայլը արցախցիների միասնականության ապահովումն է։ Բացի դրանից, պատրաստ ենք համագործակցել Հայաստանում և սփյուռքում գործող բոլոր այն անհատների և կազմակերպությունների հետ, որոնք զբաղվում են արցախցիների իրավունքների պաշտպանությամբ։ Ջանքերի համատեղման նպատակով առաջիկայում նախատեսում ենք հանդիպումներ և քննարկումներ նախաձեռնել ՀՀ-ում գործող նմանատիպ կառույցների հետ։
- Խորհուրդն առաջիկայում հանդես կգա առանձին հայտարարություններով Արցախի ժողովրդին իրավունքներին առնչվող մի շարք հրատապ հարցերի շուրջ, այդ թվում՝ ՀՀ կառավարության շարունակական սխալների ու բացթողումների վերաբերյալ, որոնք գնալով խորացնում ու սրում են առկա հիմնախնդիրները:
Մեր բոլոր մտահոգ հայրենակիցներին կոչ ենք անում ակտիվորեն ներգրավվել և մասնակցել Խորհրդի աշխատանքներին՝ միասնական ուժերով ապահովելու արցախցիների հիմնախնդիրների տեսանելիությունն ու դրանց լուծմանն ուղղված շարժը»։

Пополняем наш состав новыми общественными деятелями — Совет по защите прав арцахцев
Как мы сообщали ранее, Совет по защите прав арцахцев начал процесс реорганизации. В этой связи подчёркиваем следующие пункты:
Прежде всего отметим, что Совет будет действовать как открытое общественное движение, в основе своей деятельности опираясь на 12 пунктов Требования, озвученного на митинге 29 марта.
Отныне в состав Совета не будут входить государственные должностные лица и представители пяти парламентских фракций Национального собрания Республики Арцах. Это решение принято для обеспечения исключительно общественного характера Совета и недопущения возможной политической зависимости.
Вместе с тем Совет подчёркивает и ценит важность государственных институтов Республики Арцах. Мы продолжим сотрудничество с государственными структурами во всех инициативах, направленных на защиту интересов народа Арцаха.
Учитывая вышеуказанные обстоятельства и стремление не подставлять государственные институты Республики Арцах под дополнительное давление, было также принято решение о выведении офиса Совета из здания Представительства Республики Арцах.
Совет пополняет свой состав новыми общественными деятелями, принимая во внимание опыт последних месяцев, активность различных организаций и отдельных лиц. Все желающие присоединиться к Совету или оказать поддержку могут написать на официальную страницу Совета в Facebook. По завершении этого процесса будет опубликован обновлённый состав Совета, с обеспечением открытости и инклюзивности.
Параллельно мы продолжим усилия по расширению круга единомышленников и партнёров. В этом контексте в ближайшее время планируются новые региональные визиты, с целью формирования ядер местных команд Совета по регионам. Мы убеждены, что первый шаг к формированию общеармянской повестки — это обеспечение единства арцахцев. Кроме того, мы готовы к сотрудничеству со всеми организациями и лицами в Армении и диаспоре, занимающимися защитой прав арцахцев. Для координации усилий в ближайшее время будут инициированы встречи и обсуждения с подобными структурами, действующими в РА.
В ближайшее время Совет выступит с рядом отдельных заявлений по актуальным вопросам, касающимся прав народа Арцаха, в том числе по поводу продолжающихся ошибок и упущений правительства РА, которые лишь усугубляют существующие проблемы.
Мы призываем всех обеспокоенных соотечественников активно включаться в деятельность Совета и совместными усилиями продвигать решение насущных проблем арцахцев и делать их максимально видимыми для общества».