«Ու այս անձին մի ամբողջ պաշտպանության բանակ է վստահվել». փաստաբանը պնդում է՝ Ջալալ Հարությունյանը միտումնավոր չի ստանում դատական ակտը, որ վաղեմության ժամկետն անցնի և խուսափի պատիժը կրելուց
08/08/2025 14:50
Այսօր Վերաքննիչ քրեական դատարանը Ջալալ Հարությունյանի գործով դատական նիստ էր հրավիրել, որի պատճառը Ջալալ Հարությունյանի կողմից դատական ակտը չստանալու փաստն էր, այս մասին հայտարարել է Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանի գործով տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ Լիպարիտ Սիմոնյանը։
Ըստ փաստաբանի՝ ակնհայտ է դարձել, որ Ջալալ Հարությունյանը միտումնավոր չի ստանում դատական ակտը և նպատակն է, որ վաղեմության ժամկետն անցնի ու խուսափի պատիժը կրելուց։
«Վերաքննիչ դատարանը 2 անգամ փոստով և մեկ անգամ էլ առձեռն փորձել է նրան հանձնել որոշումը, սակայն փաստը այն է, որ չի ստացել։ Դատարանի գնահատմամբ ՝ հաշվի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ այսօրվա դատական նիստի մասին տեղեկացված է եղել և չի ներկայացել, ինչպես նաև իրեն հայտնի է եղել, որ դատական ակտն իրեն ուղարկվում է և ինքը չի ստանում, Ջալալ Հարությունյանի գործողությունները դիտարկվեց որպես իրավունքի չարաշահում:
Թեև Ջալալ Հարությունյանը գրավոր հայտնել է իր գտնվելու վայրի մասին և պարտավորվել է ստանալ դատական ակտը, սակայն տուժող կողմը կարծում է, որ նա նորից խուսափելու է դատարանի որոշումը ստանալուց: Ակնհայտ է, որ գեներալ-լեյտենանտի ուսադիրներ կրող անձը ցանկանում է խուսափել դատարանի դատավճռով նշանակված պատիժը կրելուց, ձգտում է վաղեմության ժամկետն անցնելու հիմքով խուսափել պատիժը կրելուց ու այս անձին մի ամբողջ պաշտպանության բանակ է վստահվել, դե, բնականաբար, 44-օրյա պատերազմի արդյունքն էլ սա պետք է լիներ»,- նշել է Սիմոնյանը:

Адвокат: Джалал Арутюнян намеренно уклоняется от получения судебного акта, чтобы избежать наказания по сроку давности — и этому человеку доверили целую армию обороны
08/08/2025 15:51
Сегодня Апелляционный уголовный суд назначил заседание по делу бывшего командующего Армией обороны Арцаха Джалала Арутюняна. Причиной стало то, что он до сих пор не получил судебный акт. Об этом сообщил Липарит Симонян — представитель правопреемников потерпевших по делу.
По словам адвоката, стало очевидно, что Джалал Арутюнян намеренно уклоняется от получения судебного акта, с целью затянуть процесс и дождаться истечения срока давности, чтобы избежать наказания.
«Апелляционный суд дважды отправлял судебный акт по почте и один раз пытался вручить лично. Однако акт так и не был получен. С учётом того, что Джалал Арутюнян был уведомлён о сегодняшнем заседании, но не явился, и также знал, что решение направляется ему, но не принял его — суд расценил эти действия как злоупотребление правом», — сообщил Симонян.
Хотя Джалал Арутюнян письменно уведомил о своём месте нахождения и обязался получить решение, потерпевшая сторона считает, что он продолжает намеренно уклоняться от получения документа.
«Очевидно, что человек с погонами генерал-лейтенанта пытается избежать исполнения приговора, стремится уклониться от наказания на основании истечения срока давности. А ведь именно этому человеку когда-то доверили целую Армию обороны. Неудивительно, что итог 44-дневной войны оказался таким», — заключил адвокат.