Խաղաղությունը կես ճանապարհով չի լինում․այն կա կամ չկա. Տիգրան Դումիկյան
Վաշինգտոնում կայացած Փաշինյան–Ալիև–Թրամփ եռակողմ հանդիպումն ու ստորագրված հռչակագիրը, որ իշխանությունը ներկայացնում է որպես «խաղաղության» կարևոր քայլ, «իրական» Հայաստանի համար, ինչպես և կանխատեսվում էր, ոչ միայն իրական արդյունքներ չի ապահովում, այլև պարունակում է ծանր ու երկարաժամկետ վտանգներ։
Նույնիսկ հանդիպումից հետո վարչապետի հրավիրած մամուլի ասուլիսը, որտեղ փորձ արվեց պահը ներկայացնել՝ որպես պատմական և «խաղաղության դարաշրջանի» սկիզբ, ավելի շատ հարցեր առաջացրեց։
Փաստերը՝ առանց շղարշի․
· Ադրբեջանի հաղթանակը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման հարցում․ փակվեց Արցախի հարցում միջազգայինմիջնորդության վերջին հարթակը։
· ԱՄՆ-ի կողմից սահմանափակումների վերացում․Վաշինգտոնը չեղարկեց 1992-ից գործողարգելքը, որը կանխում էրպաշտպանական և ռազմական ուղղակիհամագործակցությունն Ադրբեջանիհետ։ Սա Բաքվին տալիս է նորռազմական և տեխնոլոգիականհնարավորություններ։
· Տարանցիկ ճանապարհ Սյունիքով․հայկական կողմը համաձայնեցԱդրբեջանի համար ապահովելանխոչընդոտ կապ Նախիջևանի հետ։Այն թեև կոչվում է «Թրամփի ուղի», բայց,ըստ էության, ամբողջությամբհամընկնում է թուրք–ադրբեջանական«Զանգեզուրի միջանցք» գաղափարին։Քանի որ, եթե սա, իսկապես, խաղաղության գործընթաց է, ապա ինչո՞վ է պայմանավորված տարանցիկ կապուղիների վերահսկումը հանձնելը երրորդ երկրին միայն Հայաստանի տարածքում, այն էլ՝ Ադրբեջանի պահանջով։
Փոխարենը, բացի խաղաղության մասին անորոշ հայտարարություններից, մենք չստացանք ոչինչ. ո՛չ ռազմագերիների վերադարձի մասին համաձայնություն, ո՛չ Հայաստանի օկուպացված տարածքների հարցի լուծում, ո՛չ Արցախի հայության վերադարձի իրավունքի երաշխիքներ, ո՛չ մշակութային ժառանգության պաշտպանություն։ Իսկ մամուլի ասուլիսում այդ առթիվ հնչեցված խոսքերը, ըստ էության, հանրության «բերանը փակելու» անհաջող փորձ էին։
Այս ամենը ոչ միայն ապաշնորհ և միակողմանի քայլ է, այլև իշխանության կողմից հանրությանը շարունակաբար խաբելու ցինիկ փորձ։ Ավելին՝ այս քաղաքականությունը ծանրագույն բեռ է դնում Հայաստանի ապագա բոլոր իշխանությունների ուսերին, որոնք մեր ազգայինև պետական շահերը առաջ տանելու համար ստիպված են լինելու գործել խիստ սահմանափակ և վտանգավոր պայմաններում:
Խաղաղությունը կես ճանապարհով չի լինում․ այն կա կամ չկա։ Իսկ երբ այն կառուցվում է միայն մեկ կողմի շահերի վրա, դա ոչ թե խաղաղություն է, այլ խաղաղ ճանապարհով սեփական երկիրը կազմաքանդելու և պետականությունը լուծարելու համաձայնություն, որը ՀՀ գործող իշխանությունները շարունակում են կյանքի կոչել՝ «տնային նոր առաջադրանքներ» կատարելով:

Тигран Думикян: мир не бывает наполовину — он либо есть, либо его нет
Трёхсторонняя встреча в Вашингтоне между Пашиняном, Алиевым и Трампом и подписанная декларация, которую власти представляют как «важный шаг к миру», для «реальной» Армении, как и следовало ожидать, не только не обеспечивают реальных результатов, но и содержат в себе серьёзные и долгосрочные угрозы.
Даже пресс-конференция премьер-министра, созванная после встречи и попытка представить происходящее как «исторический момент» и «начало эры мира», вызвали больше вопросов, чем дали ответов.
Факты — без завесы:
• Победа Азербайджана в вопросе роспуска Минской группы ОБСЕ: закрыта последняя международная платформа посредничества по вопросу Арцаха.
• Отмена ограничений со стороны США: Вашингтон отменил действовавший с 1992 года запрет на прямое военно-техническое сотрудничество с Азербайджаном. Это открывает для Баку новые военные и технологические возможности.
• Транзитный маршрут через Сюник: Армянская сторона согласилась обеспечить беспрепятственное сообщение между основной территорией Азербайджана и Нахичеванью. Хотя он и называется «дорогой Трампа», по сути он полностью совпадает с идеей «Зангезурского коридора», продвигаемой Турцией и Азербайджаном. Если это действительно мирный процесс, то почему контроль над транзитными маршрутами на территории Армении передаётся третьей стороне — и исключительно по требованию Азербайджана?
Взамен, помимо расплывчатых заявлений о мире, Армения не получила ничего:
– ни договорённости о возвращении военнопленных,
– ни решения вопроса оккупированных территорий,
– ни гарантий возвращения армянского населения Арцаха,
– ни механизмов защиты культурного наследия.
Слова, прозвучавшие на пресс-конференции по этим вопросам, по сути, были неудачной попыткой «заткнуть рот» обществу.
Всё это — не просто некомпетентный и односторонний шаг, но и циничная попытка властей сознательно вводить общество в заблуждение. Более того, такая политика накладывает тяжелейшее бремя на все будущие правительства Армении, которые, стремясь защищать национальные и государственные интересы, будут вынуждены действовать в крайне ограниченных и опасных условиях.
Мир не бывает наполовину — он либо есть, либо его нет.
А когда «мир» строится исключительно на интересах одной стороны, это уже не мир, а согласие на мирное разрушение собственной государственности — процесс, который действующая власть Армении продолжает реализовывать, выполняя «новые домашние задания».