Բացառվում է միջանցքային տրամաբանությամբ որևէ ապաշրջափակում. ենթադրում եմ, որ Իրանը կաջակցի ապաշրջափակմանը. Արմեն Գրիգոյան
Թրամփի ուղու մասին խոսելիս չի կարող միջանցքային տրամաբանություն լինել, որովհետև եռակողմ հռչակագրում նշվում է, որ ապաշրջափակումը տարածաշրջանում տեղի է ունենալու ինքնիշխանության, իրավազորության, տարածքային ամբողջականության, ինչպես նաև փոխադարձության սկզբունքի հիման վրա, «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նման գնահատական է տվել ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով Վաշինգտոնում Հայաստանի, ԱՄՆ-ի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպման արդյունքներին։
«Դրանով իսկ բացառվում է միջանցքային տրամաբանությամբ որևէ ապաշրջափակում։ Սա ցույց է տալիս, որ ապաշրջափակումը տեղի է ունենալու վերոհիշյալ հիմունքների վրա, հետևաբար, կարծում եմ, որ նման հարց չի կարող առաջանալ։ Տարածաշրջանի ապաշրջափակումը բխում է տարածաշրջանի բոլոր երկրների շահերից։ Այստեղ երկրորդ կարծիք չի կարող լինել, բայց ես ուզում եմ նաև նշել, որ ապաշրջափակումը տեղի է ունենում Հայաստանի կողմից նախկինում բազմիցս հայտարարված քաղաքական հայտարարությունների շրջանակներում»,- ասել է Գրիգորյանը։
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանը վերջին 4-5 տարիների ընթացքում հայտարարել է այդ մասին, հետևաբար, Իրանը ևս տեղյակ է եղել, որ Հայաստանը պատրաստ է վերոհիշյալ հիմունքների շրջանակներում իրականացնել ապաշրջափակում։
«Քանի որ Իրանը նախկինում հայտարարել էր, որ Հայաստանի դիրքորոշումների շրջանակում իրենք աջակցում են ապաշրջափակմանը, ուստի ենթադրում եմ, որ աջակցություն կլինի ապաշրջափակմանը, որովհետև տարածաշրջանի ապաշրջափակմամբ, ընդհանուր առմամբ, հետաքրքրված կլինի նաև Իրանը»,- ասել է ՀՀ ԱԽ քարտուղարը։

Любая разблокировка, основанная на логике «коридора», исключена: предполагаю, что Иран поддержит процесс разблокировки — Армен Григорян
09/08/2025 11:55
Никакой коридорной логики, когда речь идет о дороге Трампа, быть не может, поскольку в трехсторонней декларации указано, что снятие блокады в регионе будет происходить на основе суверенитета, юрисдикции, территориальной целостности, а также принципа взаимности.
Как передает Арменпресс, подобную оценку дал секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян, комментируя итоги встречи лидеров Армении, США и Азербайджана в Вашингтоне.
«Это исключает любое снятие блокады по логике коридора. Это показывает, что снятие блокады произойдёт на вышеуказанных принципах, поэтому я считаю, что такой вопрос возникнуть не может. Разблокировка региона исходит из интересов всех стран региона. Здесь не может быть другого мнения, но я также хочу отметить, что снятие блокады происходит в рамках политических заявлений, неоднократно сделанных Арменией в прошлом», — сказал Григорян.
Он напомнил, что Армения заявляла об этом в течение последних 4-5 лет, поэтому Ирану также было известно, что Армения готова осуществить снятие блокады в рамках вышеупомянутых принципов.
«Поскольку Иран ранее заявлял, что поддерживает снятие блокады в рамках позиций Армении, предполагаю, что будет поддержка снятия блокады, поскольку в снятии блокады в регионе в целом также будет заинтересован Иран», — заявил секретарь Совета безопасности РА.