Հրապարակվել է Վաշինգտոնում Փաշինյանի ու Ալիևի ստորագրած համատեղ հռչակագրի տեքստը
Սպիտակ տանը կայացած Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպմանը ստորագրվել է Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի համատեղ Հռչակագիրը` Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների մայրաքաղաք Վաշինգտոնում տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքների մասին:
Ստորև ներկայացվում է հռչակագրի տեքստը.
«Մենք՝ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահը և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը, 2025 թվականի օգոստոսի 8–ին հանդիպելով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների մայրաքաղաք Վաշինգտոնում, հռչակում ենք հետևյալը․
1․ Մենք և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Ջ․ Թրամփը ականատես եղանք Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև խաղաղության ու միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի համաձայնեցված տեքստի նախաստորագրմանը Կողմերի արտաքին գործերի նախարարների կողմից։ Ըստ այդմ, մենք ընդունեցինք Համաձայնագրի ստորագրմանը և վերջնական վավերացմանը հասնելու ուղղությամբ հետագա գործողությունները շարունակելու անհրաժեշտությունը և ընդգծեցինք մեր երկու երկրների միջև խաղաղության պահպանման ու ամրապնդման կարևորությունը։
2․ Մենք ականատես եղանք նաև Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարների կողմից Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությանն (ԵԱՀԿ) ուղղված՝ ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի և կից կառուցակարգերի լուծարման վերաբերյալ համատեղ դիմումի ստորագրմանը։ Մենք կոչ ենք անում ԵԱՀԿ բոլոր մասնակից պետություններին ընդունել այս որոշումը։
3․ Մենք վերահաստատեցինք ներպետական, երկկողմ և միջազգային փոխադրումների համար երկու երկրների միջև հաղորդակցությունների բացման կարևորությունը՝ հիմնված պետությունների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության հարգման վրա, տարածաշրջանում ու նրա հարևանությամբ խաղաղությունը, կայունությունն ու բարգավաճումը խթանելու նպատակով։ Այս ջանքերը կներառեն Ադրբեջանի Հանրապետության հիմնական մասի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքով անխոչընդոտ հաղորդակցությունը, Հայաստանի Հանրապետության համար միջազգային ու ներպետական հաղորդակցության փոխադարձ առավելություններով։
4․ Հայաստանի Հանրապետությունն աշխատելու է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և փոխադարձաբար համաձայնեցված երրորդ կողմերի հետ՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» («Trump Route for International Peace and Prosperity» (TRIPP)) հաղորդակցության ծրագրի իրականացման շրջանակը սահմանելու նպատակով։ Մենք հաստատում ենք մեր վճռականությունը բարեխղճորեն ձեռնարկելու բոլոր միջոցները՝ սույն նպատակին հնարավորինս արագ կերպով հասնելու համար։
5․ Մենք ընդունում ենք անցյալի հակամարտությամբ չկանխորոշված, Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրությանն ու 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրին համապատասխան պայծառ ապագայի ուղի նախանշելու անհրաժեշտությունը։ Մարդկային անասելի տառապանքներ պատճառած հակամարտությունից հետո մեր ժողովուրդների համար ստեղծվել են վերջապես բարիդրացիական հարաբերություններ սկսելու պայմաններ՝ հիմնված միջազգային սահմանների անքակտելիության և տարածքներ ձեռք բերելու նպատակով ուժի կիրառման անթույլատրելիության սկզբունքների վրա։ Այս իրողությունը, որը ենթակա չէ և երբեք չպետք է ենթակա լինի վերանայման, ճանապարհ է հարթում մեր երկու ժողովուրդների միջև թշնամանքի էջը փակելու համար։ Մենք վճռականորեն մերժում և բացառում ենք վրեժխնդրության ցանկացած փորձ ներկայում և ապագայում։
6․ Մենք արտահայտում ենք մեր համոզմունքը, որ այս գագաթնաժողովը ամուր հիմք է փոխադարձ հարգանքի և տարածաշրջանում խաղաղության առաջմղման համար։
7․ Մենք խորին շնորհակալություն ենք հայտնում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Ջ․ Թրամփին այս կարևոր գագաթնաժողովի հյուրընկալման եւ ցուցաբերած ջերմ ընդունելության, ինչպես նաև Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում իր նշանակալի ներդրման համար։
Սույն Հռչակագիրը ստորագրվել է 2025 թվականի օգոստոսի 8–ին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների մայրաքաղաք Վաշինգտոնում։

Опубликован текст совместной декларации, подписанной в Вашингтоне Пашиняном и Алиевым Спросить ChatGPT
09/08/2025 02:56
В ходе трехсторонней встречи в Белом доме с участием премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна, президента Соединенных Штатов Америки Дональда Трампа и президента Республики Азербайджан Ильхама Алиева была подписана Совместная декларация президента Азербайджана и премьер-министра Армении по итогам состоявшейся встречи в столице США — Вашингтоне.
Ниже приводится текст декларации:
Совместная декларация
Мы, президент Республики Азербайджан и премьер-министр Республики Армения, встретившись 8 августа 2025 года в столице Соединенных Штатов Америки — Вашингтоне, провозглашаем следующее:
1. Мы, а также президент США Дональд Дж. Трамп стали свидетелями предварительного согласования текста Соглашения между Республикой Азербайджан и Республикой Армения о мире и установлении межгосударственных отношений, подготовленного министрами иностранных дел сторон. В связи с этим мы подтвердили необходимость продолжения дальнейших действий для подписания и окончательной ратификации данного Соглашения, подчеркнув важность сохранения и укрепления мира между нашими странами.
2. Мы также стали свидетелями подписания совместного обращения министров иностранных дел Армении и Азербайджана к Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) о прекращении Минского процесса и сопутствующих структур ОБСЕ. Мы призываем все государства-участники ОБСЕ поддержать данное решение.
3. Мы вновь подтвердили важность открытия двусторонних, внутригосударственных и международных транспортных сообщений между нашими странами на основе уважения суверенитета, территориальной целостности и юрисдикции государств с целью содействия миру, стабильности и процветанию в регионе и соседних территориях. Эти усилия включают беспрепятственное сообщение между основной территорией Азербайджана и Нахичеванской Автономной Республикой через территорию Армении, а также взаимное улучшение международных и внутригосударственных транспортных связей для Армении.
4. Республика Армения совместно с Соединёнными Штатами Америки и по взаимной договорённости с третьими сторонами будет работать над определением рамок реализации программы транспортного сообщения «Путь Трампа во имя международного мира и процветания» («Trump Route for International Peace and Prosperity» — TRIPP) на территории Армении. Мы подтверждаем нашу решимость добросовестно предпринимать все необходимые меры для скорейшего достижения поставленной цели.
5. Мы признаём необходимость обозначить путь к светлому будущему, свободному от предопределённости прошлым конфликтом, в соответствии с Уставом Организации Объединённых Наций и Алма-Атинской декларацией 1991 года. После конфликта, принесшего неописуемые человеческие страдания, наконец созданы условия для начала добрососедских отношений между нашими народами, основанных на принципах незыблемости международных границ и неприемлемости применения силы с целью территориальных завоеваний. Этот факт, который не подлежит и никогда не должен подлежать пересмотру, прокладывает дорогу к закрытию страницы вражды между нашими народами. Мы решительно отвергаем и исключаем любые попытки мести в настоящем и будущем.
6. Мы выражаем убеждённость в том, что этот саммит является прочной основой для взаимного уважения и продвижения мира в регионе.
7. Мы выражаем глубокую благодарность президенту Соединённых Штатов Америки Дональду Дж. Трампу за гостеприимство и тёплый приём на этом важном саммите, а также за значительный вклад в процесс урегулирования двусторонних отношений между Республикой Азербайджан и Республикой Армения.
Декларация подписана 8 августа 2025 года в столице Соединённых Штатов Америки — Вашингтоне.
Ильхам Алиев
Президент Республики Азербайджан
Никол Пашинян
Премьер-министр Республики Армения