Գերիներին հայրենիք վերադարձնելու համար առ այսօր եղած հնարավորություններից ամենամեծը հենց վաշինգտոնյան հնարավորությունն էր, որը ՀՀ ղեկավարը չօգտագործեց. Արտակ Բեգլարյան
10/08/2025 11:46
Սպիտակ տանն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ եռակողմ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանը Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումն առանցքային իրադարձություն է և շատ էական քայլ դեպի վերջնական ստորագրում և վավերացում։
«Ընդհանրապես հռչակագիրը նրա մասին է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատվում է խաղաղություն։ Հռչակագրում հստակ գրված է, որ մենք փակում ենք թշնամանքի էջը, բացառում ենք ուժի կիրառումը և հարաբերությունները կառուցում ենք ՄԱԿ-ի կանոնադրության, Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա, ինչը նշանակում է, որ Խորհրդային Հայաստանի տարածքը ճշգրիտ նույնական է Հայաստանի Հանրապետության տարածքի հետ, Խորհրդային Ադրբեջանի տարածքը ճշգրիտ նույնական է Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքի հետ։ Մենք փոխադարձաբար ճանաչում ենք միմյանց անկախությունը, ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը, սահմանների անխախտելիությունը, և հաստատվում է խաղաղություն»,- ասել է Փաշինյանը։
Այս ամենին զուգահեռ՝ Նիկոլ Փաշինյանն այդպես էլ չպատասխանեց հարցին, թե արցախահայերին թույլ կտրվի՞ վերադառնալ Արցախ, հարցն անտեսվեց նաև Թրամփի ու Ալիևի կողմից։
Արցախի Հանրապետության նախկին ՄԻՊ, նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանի խոսքով՝ հայ պատանդներին ու գերիներին հայրենիք վերադարձնելու համար առ այսօր եղած հնարավորություններից ամենամեծը հենց այս հնարավորությունն էր, որը ՀՀ ղեկավարը չօգտագործեց։
«Թե ինչո՞ւ չօգտագործեցին, սա Հայաստանի իշխանությունը պետք է բացատրի։ Վստահ եմ, եթե Հայաստանի իշխանությունը գերիների վերադարձը նախապայման դներ այս ստորագրությամբ, Թրամփը կճնշեր Ալիևին, որի արդյունքը դրական կլիներ։ Փաստացի իշխանությունը հրաժարվեց նախապայման դնելուց, և արդյունքում՝ որևէ գերի չի վերադարձվելու։
Ավելին ասեմ՝ կարող էին փուլ-փուլ վերադարձնել, ինչի հնարավորությունը շատ ավելի մեծ էր, քան բոլորին միանգամից վերադարձնելը, թեպետ լավագույն տարբերակը բոլորին վերադարձնելն էր, բայց կրկին հնարավորությունը չօգտագործեցին»,- 168.amի հետ զրույցում նշել է Արտակ Բեգլարյանը։
Ըստ նրա, այս ամենին զուգահեռ՝ ՀՀ իշխանությունը զիջեց նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը՝ առանց որևէ բանի, զիջեցին նաև «միջանցքային» ինչ-որ տրամաբանություն, որն Ալիևը պնդում էր ու փաստացի ստացավ։
«Իսկ ի՞նչ էր ուզում Ալիևը, ուզում էր ադրբեջանցիների ու ադրբեջանական բեռների անխոչընդոտ տարանցումը Հայաստանի տարածքում՝ փաստացի ստացավ։ Հաշվի առնելով տարբեր հայտարարություններ, այդ թվում՝ Թրամփի հայտարարությունը՝ «տարանցիկ գոտի», «միջանցք» և մի շարք այլ տերմինաբանություն օգտագործելով, հստակ է, որ այդ ուղղությամբ է ամեն ինչ գնում։
Փաստացի Նիկոլ Փաշինյանն Ալիևին զիջեց ամեն ինչ՝ փոխարենը չստանալով գեթ մեկ գերի, չստանալով նաև որևէ շոշափելի զիջում. տոտալ դիվանագիտական ձախողում, այն էլ այն դեպքում, երբ առկա է Թրամփի և Ամերիկայի այդքան մեծ ներգրավվածությունն այս գործընթացում»,- շեշտել է Արտակ Բեգլարյանը։
Նա նաև ասել է՝ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից Մինսկի խմբի լուծարմանը համաձայնություն տալը՝ ռազմավարական սխալ է, բայց սա չի նշանակում, որ արցախյան հարցի էջը փակվել է։ Իհարկե, ավելի է բարդացել Արցախի հարցը հետագայում բացելու հարցը։
«Ամենամեծ ռազմավարական սխալն Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելն էր, մնացածը հենց սրանից բխող հետագա քայլեր են, հետևանքներ։ Իհարկե, չպետք է այս որոշմանը գնային։ Բայց եթե նույնիսկ գնացել են, սա չի նշանակում, որ՝ վերջ, ամեն ինչ անդառնալի է։ Գոնե այս զիջումը պետք է վաճառվեր մի քիչ բարձր գնով՝ առնվազն գերիների վերադարձով։
Իհարկե, այս ամենից հետո գերիների վերադարձի հույսերն ավելի նվազեցին, մնացել է իշխանություններին ճնշելու հնարավորությունը։ Նախ հանրային ճնշումը պետք է մեծ լինի ՀՀ-ում և սփյուռքում։ Հաշվի առնելով, որ այս իշխանությունները բարձր տոկոսով պոպուլիստական իշխանություններ են, իրենց համար հանրային կարծիքն ինչ-որ ձևով «կարևոր» է, դա «կարևոր» է լինելու հատկապես 2026 թվականին խորհրդարանական ընտրությունների շեմին։
Հետևաբար՝ կա հնարավորություն, կան նաև որոշակի գործնական քայլեր, այդ թվում՝ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում, շատ մանրամասներ պետք է որոշվեն, այդ գործընթացներում հնարավորություն տեսնում եմ գերիներին վերադարձնելու, եթե, իհարկե, օգտագործեն»,- ընդգծել է Արտակ Բեգլարյանը։

Вашингтонская возможность была самой большой из всех, которые существовали до сих пор для возвращения пленных на родину, однако руководство Армении ею не воспользовалось — Артак Бегларян
10/08/2025 12:46
После трехсторонней встречи в Белом доме с участием президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил на брифинге для журналистов, что предварительное подписание мирного соглашения — ключевое событие и важный шаг на пути к окончательному подписанию и ратификации документа.
«В целом, декларация говорит о том, что между Арменией и Азербайджаном устанавливается мир. В ней четко указано, что мы закрываем страницу вражды, исключаем применение силы и строим отношения на основе Устава ООН и Алма-Атинской декларации. Это означает, что территория Советской Армении полностью идентична территории Республики Армения, а территория Советского Азербайджана — территории Азербайджанской Республики. Мы взаимно признаем независимость, суверенитет, территориальную целостность и неприкосновенность границ друг друга, и устанавливается мир», — заявил Пашинян.
При этом вопрос о возвращении армян Арцаха так и остался без ответа — Пашинян его проигнорировал, какже Трамп с Алиевым.
Бывший омбудсмен и экс-государственный министр Республики Арцах Артак Бегларян считает, что возможность, предоставившаяся в Вашингтоне, была самой реальной для возвращения армянских пленных и заложников на родину — но руководство Армении ею не воспользовалось.
«Почему не воспользовались — на это должна ответить власть Армении. Я уверен, что если бы возвращение пленных было выдвинуто как предварительное условие подписания, Трамп оказал бы давление на Алиева, и результат был бы положительным. Фактически власти отказались выдвигать это требование, и в итоге ни один пленный не будет возвращён», — заявил Бегларян в беседе с 168.am.
Он добавил, что было возможно вернуть пленных поэтапно, и такая возможность была гораздо более реалистичной, чем одновременное возвращение всех. «Хотя идеальным вариантом было бы вернуть всех сразу, но даже частичного возвращения не добились — возможность упущена», — отметил он.
По словам Бегларяна, на этом фоне власти Армении также безвозмездно отказались от формата Минской группы ОБСЕ и фактически приняли «коридорную» логику, которую навязывал Алиев.
«Что хотел Алиев? Он хотел беспрепятственного транзита азербайджанцев и азербайджанских грузов через территорию Армении — и фактически получил это. Учитывая различные заявления, в том числе слова Трампа о "транзитной зоне", "коридоре" и использовании другой подобной терминологии, ясно, в каком направлении всё движется», — отметил он.
«Фактически Пашинян уступил Алиеву всё — не получив ничего взамен: ни одного пленного, ни одной значимой уступки. Это — полный дипломатический провал, при том, что США и Трамп были активно вовлечены в процесс», — подчеркнул Бегларян.
Он также добавил, что согласие Пашиняна на де-факто роспуск Минской группы ОБСЕ — стратегическая ошибка, но это не означает, что вопрос Арцаха закрыт. «Конечно, вопрос возобновления обсуждения Арцахской проблемы в будущем стал более сложным», — сказал он.
«Самой большой стратегической ошибкой стало признание Арцаха частью Азербайджана. Все остальные действия — лишь последствия этой ошибки. Конечно, нельзя было идти на такое решение. Но даже если уже пошли, это не значит, что всё потеряно. По крайней мере, эту уступку можно было "продать" дороже — добиться возвращения пленных», — подчеркнул он.
По его словам, сейчас надежды на возвращение пленных стали еще менее реалистичными, и остается только одно — усиливать давление на власти.
«Прежде всего, необходимо сильное общественное давление — и в Армении, и в диаспоре. Учитывая, что нынешняя власть во многом популистская, для неё мнение общественности хоть как-то важно, особенно накануне парламентских выборов 2026 года», — сказал Бегларян.
Он добавил, что ещё есть определённые практические шаги, в том числе в рамках процесса нормализации армяно-азербайджанских отношений, где предстоит урегулировать множество деталей. «Я вижу возможности вернуть пленных — если этими возможностями правильно воспользоваться», — резюмировал он.