«Իմ առաքելությունն է պաշտպանել եկեղեցին, եկեղեցու զավակներին, ովքեր ապօրինաբար զրկվել են ազատությունից». Հայաստան է ժամանել միջազգային իրավաբան Ռոբերտ Ամստերդամը
11/08/2025 10:03
Հայաստան է ժամանել քաղաքական հարցերով առաջին կարգի միջազգային իրավաբան Ռոբերտ Ամստերդամը:
«Հայաստանում իմ առաքելությունն է պաշտպանել եկեղեցին, եկեղեցու զավակներին, Քրիստոսի զավակներին, ովքեր ապօրինաբար զրկվել են ազատությունից: Երբ մարդիկ հավատացյալ են, սիրում են իրենց եկեղեցին և իրենց երկիրը, ինչպես Սամվել Կարապետյանը, սակայն նրանց բիզնեսներն ապօրինաբար հարձակումների, ռեյդի են ենթարկվում, ուրեմն ինչ-որ բան այն չէ: Անհրաժեշտություն կա կառավարության և եկեղեցու միջև երկխոսության»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է նա։
Ամստերդամը հույս ունի, որ երկխոսությունը կկայանա, մեղադրանքները կկարճվեն և այդ գործընթացի արդյունքում եկեղեցին կլինի պաշտպանված:
«Եկեղեցին Հայաստանում առանցքային նշանակություն ունի լեզվի, կրոնի համար և բոլոր մարդկանց համար, այն կարևոր նշանակություն ունի ոչ միայն հայ քրիստոնյաների, այլև ողջ աշխարհի բոլոր քրիստոնյաների համար: Հավատացյալ բոլոր մարդիկ պետք է պաշտպանեն եկեղեցին Հայաստանում»,- նշել է փաստաբանը։

«Моя миссия — защищать Церковь и её чад, незаконно лишённых свободы»: в Армению прибыл известный американский адвокат Роберт Амстердам
11/08/2025 10:20
В Армению прибыл международный юрист первого класса по политическим вопросам Роберт Амстердам.
«Моя миссия в Армении — защитить Церковь, её чад, детей Христовых, которые были незаконно лишены свободы. Когда люди — верующие, любят свою Церковь и свою страну, как Самвел Карапетян, но при этом их бизнес подвергается незаконным атакам и рейдерским захватам — это значит, что что-то идёт не так. Необходим диалог между государством и Церковью», — заявил он в беседе с журналистами.
Амстердам выразил надежду, что такой диалог состоится, обвинения будут сняты, и в результате этого процесса Церковь будет надёжно защищена.
«Церковь в Армении имеет ключевое значение — для языка, религии и для всех людей. Она важна не только для армянских христиан, но и для христиан всего мира. Все верующие должны встать на защиту Церкви в Армении», — подчеркнул юрист.