Վաշինգտոնում ստորագրված հուշագիրն արտահայտում է բացառապես Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Հարավային Կովկասում աշխարհաքաղաքական հակադրություններով առաջնորդվող երկրների շահերը․ ՀՀԿ
11/08/2025 19:04
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության Գործադիր մարմնի հայտարարությունը․
«Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը (ՀՀԿ) խիստ մտահոգված է Վաշինգտոնում ստորագրված եռակողմ հուշագրով՝ այն դիտարկելով որպես ադրբեջանական ագրեսիայի, միակողմանի պահանջների և աշխարհաքաղաքական գործընթացների ճնշման ներքո՝ Հայաստանի կառավարիչների կողմից ստորագրված հերթական վտանգավոր (կապիտուլյացիոն) փաստաթուղթ:
Բարձր գնահատելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի խաղաղասիրական ջանքերը՝ պետք է արձանագրել, որ ստորագրելով այս համաձայնագիրը, ՀՀ արկածախնդիր կառավարիչները վտանգավոր փորձության են տանում Հայաստանի ինքնիշխանությունը, ինչպես նաև զոհաբերում են Արցախի ժողովրդի իրավունքները՝ լեգիտիմացնելով Բաքվի ռեժիմի կողմից Արցախում իրականացված էթնիկ զտումների և հայրենազրկման փաստը։
1. Հուշագիրն արտահայտում է բացառապես Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Հարավային Կովկասում աշխարհաքաղաքական հակադրություններով առաջնորդվող երկրների շահերը՝ ի հաշիվ Հայաստանի կենսական, անվտանգային շահերի։
2. Հուշագիրն անտեսել է ՀՀ օկուպացված տարածքներից ադրբեջանական ուժերի դուրսբերման պարտադիր պահանջը։
3. Հուշագիրը որևէ պարտավորություն չի ամրագրում ապօրինի կալանավորված և Բաքվի բանտերում պահվող հայ գերիներին և Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարներին ազատ արձակելու հարցով։
4. Հայաստանի սահմանների անձեռնմխելիության, անվտանգության և տարածքային ամբողջականության միջազգային իրական երաշխիքների փոխարեն, համաձայնագրում տեղ են գտել անորոշ և անհասցե խոստումներ:
5. Հուշագրում բացակայում են արցախահայության սեփականության, մշակութային և հոգևոր ժառանգության պաշտպանության, ինչպես նաև քաղաքական իրավունքների վերաբերյալ դրույթները։
6. Հայաստանի կողմից ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի՝ միջազգայնորեն ճանաչված միակ բանակցային ձևաչափի լուծարման համաձայնությունն անթույլատրելի նահանջ է հակամարտության կարգավորման հայտնի սկզբունքներից, ինչը պաշտոնական Երևանի վրա, Ադրբեջանի կողմից ակնհայտ ճնշման հետևանք է, և արցախահայության բռնի տեղահանման միջազգայնորեն արդարացում։
7. Փաշինյանի վարչակազմի կողմից հայ-ռուսական դաշնակցային կապերին միակողմանիորեն հասցված հարվածը՝ առանց իրատեսական այլընտրանքներ ապահովելու, խախտում է ռազմաքաղաքական հավասարակշռությունը, ինչը պետության համար հղի է նոր սպառնալիքներով ու մարտահրավերներով։
8. Ինչպես այլ կարևոր փաստաթղթերի, այնպես էլ այս հուշագրի բովանդակությունը թաքցված է եղել ՀՀ քաղաքացիներից և Ազգային ժողովից։ Կենսական կարևորության որոշումները չեն կարող կայացվել երկրի ներսում լեգիտիմություն չունեցող ռեժիմի կողմից։
9. Անկասկած է, որ ներկայիս զարգացումները Հայաստանում իշխող վարչախմբի և նրա պարագլխի՝ ամեն գնով, այդ թվում՝ ազգային, պետական շահերի ոտնահարմամբ և  գեոպոլիտիկ արկածախնդրությամբ, վերարտադրվելու հիվանդագին, հակապետական և հակաժողովրդական մոլուցքի հետևանք են։
10. Նման պայմաններում հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները կարգավորող որևէ փաստաթուղթ, ներառյալ՝ «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագիրը, չի կարող նպաստել կայուն և արդար խաղաղության հաստատմանը։ Այն էականորեն սահմանափակելու է նաև Հայասսանի Հանրապետության անվտանգության և ինքնիշխանության ապահովման գործիքակազմը և կապելու է երկրի արտաքին քաղաքականության ձեռքերը։
Հստակ գիտակցելով տվյալ գործընթացից բխող հետագա մարտահրավերները և գնահատելով առկա իրավիճակի անհրաժեշտ գործողությունները, պահանջում ենք՝
ա) օրակարգային առաջնահերթություն դարձնել Ադրբեջանի կողմից ձերբակալված բոլոր հայ գերիների և ապօրինի պահվող անձանց անհապաղ ազատ արձակման հարցը
բ) առանց որևէ նախապայմանի, ադրբեջանական զինված ուժերի դուրսբերումը ՀՀ օկուպացված տարածքներից՝ այն չկապելով սահմանազատման անորոշ գործընթացի հետ
գ) արցախահայերի վերադարձի իրավունքի պաշտպանումն արձանագրել որպես տարածաշրջանում կայունության և երկարատև խաղաղության գործընթացի բաղկացուցիչ մաս
դ) իրավաբանորեն պարտավորեցնող միջազգային անվտանգության երաշխիքներ և իրատեսական մեխանիզմներ սահմանել Հայաստանի տարածքային ամբողջականության, ինչպես նաև մեր քաղաքացիների խաղաղ զարգացման ու կենսական շահերի ապահովման համար
ե) հրաժարվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարում ենթադրող պահանջի կատարումից:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը, ՀՀԿ-ն մերժում է գործող կառավարիչների քաղաքական և դիվանագիտության ձախողումների արդյունքում, միակողմանի զիջումներով, հայկական շահերի հերթական ոտնահարմանն ուղղված գործելաոճը:
Տարածաշրջանում իրական խաղաղությունն ու երկարատև կայունությունը պահանջում է արդարության վրա հիմնված, հավասարակշռված և կողմերի համար ընդունելի լուծումներ, ոչ թե հարկադրանքի և աշխարհաքաղաքական առևտրի վրա կառուցված և պարտադրված մնացորդային արդյունքներ:
Խաղաղասիրությունն ու հաղորդակցության ուղիների բացարձակ սուվերեն գործարկումն ընդունելով որպես ՀՀ արտաքին քաղաքականության սկզբունք՝ ՀՀԿ-ն չի կարող անարդար, պարտադրված և ոչնչով չերաշխավորված խաղաղության հռչակումն ընդունել որպես առկա իրավիճակի իրական հանգուցալուծում՝ հատկապես, երբ շարունակվում են ոտնահարվել հայ ժողովրդի կենսական իրավունքները, տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխան պետականությանը հարիր արժանապատիվ կեցվածքը»:

Подписанный в Вашингтоне меморандум отражает исключительно интересы Азербайджана, Турции и стран, руководствующихся геополитическими противостояниями в Южном Кавказе — Республиканская партия Армении
11/08/2025 19:32
Заявление Исполнительного органа Республиканской партии Армении (РПА):
Республиканская партия Армении (РПА) выражает серьёзную обеспокоенность по поводу трехстороннего меморандума, подписанного в Вашингтоне, расценивая его как очередной опасный (капитуляционный) документ, подписанный управленцами Армении под давлением азербайджанской агрессии, односторонних требований и геополитических процессов.
Высоко оценивая миротворческие усилия президента США Дональда Трампа, необходимо зафиксировать, что подписанием данного соглашения авантюристские управленцы Армении ставят под угрозу суверенитет страны, а также жертвуют правами народа Арцаха, легитимизируя этнические чистки и насильственное выселение, осуществлённые бакинским режимом.
1. Меморандум отражает исключительно интересы Азербайджана, Турции и стран, руководствующихся геополитическим противостоянием в Южном Кавказе — в ущерб жизненно важным и безопасностным интересам Армении.
2. Меморандум игнорирует обязательное требование вывода азербайджанских вооруженных сил с оккупированных территорий Армении.
3. Документ не закрепляет никаких обязательств по освобождению незаконно удерживаемых армянских пленных и военно-политического руководства Арцаха, находящихся в бакинских тюрьмах.
4. Вместо международно признанных гарантий неприкосновенности границ, безопасности и территориальной целостности Армении, в соглашении содержатся расплывчатые и безадресные обещания.
5. В меморандуме отсутствуют положения о защите собственности, культурного и духовного наследия арцахских армян, а также их политических прав.
6. Согласие Армении на фактический роспуск Минской группы ОБСЕ — единственного международно признанного формата переговоров — является недопустимым отступлением от известных принципов урегулирования конфликта и результатом очевидного давления со стороны Азербайджана, что служит международным оправданием насильственного выселения арцахских армян.
7. Односторонний удар, нанесённый режимом Пашиняна по армяно-российским союзническим отношениям без создания реалистичных альтернатив, нарушает военно-политическое равновесие и чреват новыми угрозами и вызовами для государства.
8. Как и в случае с другими важнейшими документами, содержание этого меморандума было скрыто от граждан Армении и Национального собрания. Решения, имеющие жизненно важное значение, не могут приниматься режимом, лишённым легитимности внутри страны.
9. Очевидно, что текущие события являются следствием болезненной, антигосударственной и антинациональной одержимости правящего режима и его лидера — во что бы то ни стало сохранить власть, даже ценой национальных и государственных интересов, путем геополитической авантюры.
10. В этих условиях ни один документ, регулирующий армяно-азербайджанские отношения, включая Соглашение «О мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой», не может способствовать установлению справедливого и устойчивого мира. Напротив, он серьёзно ограничит возможности Армении по обеспечению своей безопасности и суверенитета, связав руки внешней политике страны.
Понимая вызовы, вытекающие из данного процесса, и оценивая необходимые действия в сложившейся ситуации, РПА требует:
а) сделать приоритетом безотлагательное освобождение всех армянских пленных и незаконно удерживаемых лиц, находящихся в Азербайджане;
б) без каких-либо предварительных условий обеспечить вывод азербайджанских вооружённых сил с оккупированных территорий Армении, не связывая этот процесс с неясным вопросом демаркации границ;
в) зафиксировать защиту права на возвращение арцахских армян как составную часть устойчивого мира и стабильности в регионе;
г) определить юридически обязательные международные гарантии безопасности и реалистичные механизмы защиты территориальной целостности Армении, а также мирного развития и жизненно важных интересов её граждан;
д) отказаться от выполнения требования, подразумевающего роспуск Минской группы ОБСЕ.
Учитывая всё вышеизложенное, Республиканская партия Армении отвергает политический и дипломатический курс действующих управленцев, направленный на односторонние уступки и очередное попрание армянских интересов.
Реальный мир и долгосрочная стабильность в регионе требуют решений, основанных на справедливости, сбалансированности и приемлемости для обеих сторон — а не на принуждении и геополитических сделках, навязанных извне.
Признавая миролюбие и принцип суверенного открытия коммуникационных путей как основу внешней политики Армении, РПА не может принять провозглашение несправедливого, навязанного и ничем не гарантированного мира как реальное решение сложившейся ситуации — особенно в условиях продолжающегося попрания жизненных прав армянского народа, его территориальной целостности и достоинства, соответствующего суверенному государству.