ԱԳՆ-ն հրապարակել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության նախաստորագրված համաձայնագրի տեքստը
Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին
Հայաստանի Հանրապետությունը և Ադրբեջանի Հանրապետությունը (այսուհետ՝ Կողմեր),
գիտակցելով տարածաշրջանում արդար, համապարփակ և տևական խաղաղության հաստատման հրատապ անհրաժեշտությունը,
ձգտելով նպաստել այդ նպատակի իրականացմանը միջպետական հարաբերությունների հաստատման միջոցով,
առաջնորդվելով Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրությամբ, «Միավորված ազգերի կանոնադրությանը համապատասխան պետությունների միջև բարեկամական հարաբերությունների և համագործակցության վերաբերյալ միջազգային իրավունքի սկզբունքների մասին» հռչակագրով (1970թ.), Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության Հելսինկյան կոնֆերանսի եզրափակիչ ակտով (1975թ.) և 1991 թվականի դեկտեմբերի 21-ի Ալմաթիի հռչակագրով և նպատակ ունենալով զարգացնել հարաբերությունները նշված փաստաթղթերում ամրագրված նորմերի և սկզբունքների հիման վրա,
արտահայտելով իրենց միջև բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատելու փոխադարձ կամքը,
համաձայնել են խաղաղություն և միջպետական հարաբերություններ հաստատել միմյանց միջև հետևյալի հիման վրա.
ՀՈԴՎԱԾ I
Հաստատելով, որ նախկին ԽՍՀՄ Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների միջև սահմանները դարձել են համապատասխան անկախ պետությունների միջազգային սահմանները և որպես այդպիսին ճանաչվել են միջազգային հանրության կողմից՝ Կողմերը ճանաչում են և կհարգեն միմյանց ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը, միջազգային սահմանների անձեռնմխելիությունը և քաղաքական անկախությունը։
ՀՈԴՎԱԾ II
Ամբողջությամբ համապատասխանելով հոդված I-ին՝ Կողմերը հաստատում են, որ միմյանց նկատմամբ չունեն տարածքային պահանջներ և հետագայում նման պահանջներ չեն առաջադրի:
Կողմերը չեն ձեռնարկի որևէ գործողություն, այդ թվում՝ այդպիսի գործողությունների պլանավորումը, նախապատրաստումը, խրախուսումը և աջակցումը, որը նպատակ ունի ամբողջությամբ կամ մասամբ տրոհել կամ խաթարել մյուս Կողմի տարածքային ամբողջականությունը կամ քաղաքական միասնությունը։
ՀՈԴՎԱԾ III
Կողմերը միմյանց հետ փոխադարձ հարաբերություններում ձեռնպահ կմնան տարածքային ամբողջականության կամ քաղաքական անկախության դեմ կամ Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրության հետ անհամատեղելի որևէ այլ ձևով ուժի կիրառումից կամ ուժի կիրառման սպառնալիքից: Նրանք որևէ երրորդ կողմի թույլ չեն տա օգտագործել իրենց համապատասխան տարածքները մյուս Կողմի դեմ ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը չհամապատասխանող ուժի կիրառման համար։
ՀՈԴՎԱԾ IV
Կողմերը ձեռնպահ կմնան միմյանց ներքին գործերին միջամտելուց։
ՀՈԴՎԱԾ V
Երկու Կողմերի կողմից սույն Համաձայնագրի վավերացման ներպետական ընթացակարգերն անցած լինելու մասին ծանուցումների փոխանակումից հետո _____ օրվա ընթացքում Կողմերը դիվանագիտական հարաբերություններ կհաստատեն միմյանց հետ՝ Դիվանագիտական և Հյուպատոսական հարաբերությունների մասին Վիեննայի (համապատասխանաբար 1961թ. և 1963թ.) կոնվենցիաների դրույթներին համապատասխան։
ՀՈԴՎԱԾ VI
Ամբողջությամբ համապատասխանելով սույն Համաձայնագրի հոդված I-ով նախատեսված իրենց պարտավորություններին՝ Կողմերը բարեխղճորեն բանակցություններ կվարեն համապատասխան սահմանային հարցերով հանձնաժողովների միջև՝ համաձայն Հանձնաժողովների համաձայնեցրած կանոնակարգերի՝ Կողմերի միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման մասին համաձայնագիրը կնքելու նպատակով։
ՀՈԴՎԱԾ VII
Կողմերը որևէ երրորդ կողմի ուժեր իրենց համատեղ սահմանի երկայնքով չեն տեղակայի։ Կողմերը, մինչև իրենց փոխադարձ սահմանի սահմանազատումը և դրան հաջորդող սահմանագծումը, կիրականացնեն անվտանգության և վստահության ամրապնդման փոխհամաձայնեցված միջոցներ, այդ թվում՝ ռազմական ոլորտում՝ սահմանամերձ շրջաններում անվտանգությունն ու կայունությունն ապահովելու նպատակով։
ՀՈԴՎԱԾ VIII
Կողմերը դատապարտում են և կպայքարեն անհանդուրժողականության, ռասսայական ատելության և խտրականության, անջատողականության, բռնի ծայրահեղականության և ահաբեկչության դեմ՝ դրանց բոլոր դրսևորումներով՝ յուրաքանչյուրն իր իրավազորության շրջանակներում և կապահովեն իրենց նկատմամբ կիրառելի միջազգային պարտավորությունների կատարումը։
ՀՈԴՎԱԾ IX
Կողմերը պարտավորվում են հասցեագրել երկու Կողմերի ներգրավմամբ զինված հակամարտությունում անհայտ կորած անձանց և բռնի անհետացումների դեպքերը, այդ թվում՝ ուղղակիորեն կամ հարկ եղած դեպքում համապատասխան միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցությամբ այդ անձանց վերաբերյալ առկա բոլոր տեղեկությունների փոխանակման միջոցով: Սույնով Կողմերը ճանաչում են այդ անձանց ճակատագրերի բացահայտման, այդ թվում՝ մասունքների որոնման և ըստ պատշաճի վերադարձման, պատշաճ քննության միջոցով այդ անձանց առնչությամբ արդարադատության իրականացման կարևորությունը` որպես հաշտեցման և վստահության ամրապնդման միջոց: Այս առնչությամբ համապատասխան կարգավորումները կբանակցվեն և մանրամասն կհամաձայնեցվեն առանձին համաձայնագրով։
ՀՈԴՎԱԾ X
Կողմերը կարող են տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ տնտեսական, տարանցիկ փոխադրման ու տրանսպորտային, բնապահպանական, հումանիտար և մշակութային, համագործակցություն հաստատելու նպատակով կնքել համաձայնագրեր փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում։
ՀՈԴՎԱԾ XI
Սույն Համաձայնագիրը չի սահմանափակում միջազգային իրավունքով և ՄԱԿ-ի մյուս անդամ պետությունների հետ Կողմերից յուրաքանչյուրի կողմից կնքված պայմանագրերով Կողմերի ստանձնած իրավունքներն ու պարտավորությունները։ Յուրաքանչյուր Կողմ կապահովի, որ իր և որևէ երրորդ կողմի միջև գործող միջազգային համաձայնություններից ոչ մեկը չի խաթարի սույն Համաձայնագրով ստանձնած իր պարտավորությունների կատարումը։
ՀՈԴՎԱԾ XII
Կողմերն իրենց երկկողմ հարաբերություններում կառաջնորդվեն միջազգային իրավունքով և սույն Համաձայնագրով: Կողմերից ոչ մեկը չի կարող վկայակոչել իր ներպետական օրենսդրության դրույթները՝ որպես սույն Համաձայնագրի չկատարման հիմնավորում:
Կողմերը, Պայմանագրերի իրավունքի մասին Վիեննայի (1969թ.) կոնվենցիային համապապատասխան, ձեռնպահ կմնան այնպիսի գործողություններից, որոնք կխախտեն սույն Համաձայնագրի խնդիրն ու նպատակը մինչև դրա ուժի մեջ մտնելը։
ՀՈԴՎԱԾ XIII
Կողմերը երաշխավորում են սույն Համաձայնագրի ամբողջական կատարումը և կստեղծեն երկկողմ Հանձնաժողով՝ սույն Համաձայնագրի կատարումը վերահսկելու նպատակով: Հանձնաժողովը կաշխատի Կողմերի կողմից համաձայնեցման ենթակա կարգավորումների հիման վրա։
ՀՈԴՎԱԾ XIV
Չհակասելով միջազգային իրավունքով և Կողմերի՝ իրենց փոխադարձ հարաբերություններում կատարման համար պարտադիր այլ պայմանագրերով ստանձնած իրավունքներին ու պարտականություններին՝ Կողմերը կձգտեն լուծել սույն Համաձայնագրի մեկնաբանման կամ կիրարկման վերաբերյալ ցանկացած վեճ ուղիղ խորհրդակցությունների միջոցով, այդ թվում՝ հոդված XIII-ում նշված Հանձնաժողովի շրջանակներում։ Եթե նման խորհրդակցությունները 6 ամսվա ընթացքում երկու Կողմերի համար ընդունելի արդյունք չտան, ապա Կողմերը կփնտրեն վեճերի խաղաղ կարգավորման այլ միջոցներ։
ՀՈԴՎԱԾ XV
Չհակասելով հոդված XIV-ին՝ սույն Համաձայնագիրն ուժի մեջ մտնելուց հետո մեկ ամսվա ընթացքում Կողմերը հետ կկանչեն, կչեղարկեն կամ այլ կերպ կլուծեն որևէ իրավական հարթակում ներկայացված ցանկացած և բոլոր միջպետական հայցերը, գանգատները, բողոքները, առարկությունները, վարույթները և վեճերը, որոնք վերաբերում են մինչև սույն Համաձայնագրի ստորագրումը Կողմերի միջև առկա խնդիրներին, և չեն նախաձեռնի այդպիսի հայցեր, գանգատներ, բողոքներ, առարկություններ, վարույթներ և որևէ կերպ չեն ներգրավվի որևէ երրորդ կողմի կողմից մյուս Կողմի դեմ ներկայացվող գանգատներում, բողոքներում, առարկություններում, վարույթներում։
Կողմերը դիվանագիտական, տեղեկատվական և այլ ոլորտներում որևէ կերպ չեն իրականացնի, խրախուսի կամ ներգրավվի միմյանց նկատմամբ սույն Համաձայնագրին հակասող թշնամական գործողություններում և կանոնավոր խորհրդակցություններ կանցկացնեն այդ նպատակով:
ՀՈԴՎԱԾ XVI
Համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտնում Կողմերի ազգային օրենսդրությանը համապատասխան ներքին ընթացակարգերի ավարտի մասին ծանուցող փաստաթղթերի փոխանակումից հետո: Սույն Համաձայնագիրը կգրանցվի Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրության 102-րդ հոդվածին համապատասխան։
ՀՈԴՎԱԾ XVII
Սույն Համաձայնագիրը կնքված է հայերեն, ադրբեջաներեն և անգլերեն, ընդ որում՝ բոլոր երեք տեքստերը հավասարազոր են: Հավասարազոր տեքստերից որևէ մեկի դրույթի նշանակության հետ կապված տարաձայնությունների դեպքում գերակայում է անգլերեն տեքստը:

МИД Армении опубликовал текст парафированного мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном
Министерство иностранных дел Республики Армения опубликовало текст парафированного мирного соглашения между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой.
Соглашение
Между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой
О мире и установлении межгосударственных отношений
Республика Армения и Республика Азербайджан (далее — «Стороны»),
осознавая насущную необходимость установления справедливого, всестороннего и прочного мира в регионе,
стремясь способствовать достижению этой цели путём установления межгосударственных отношений,
руководствуясь Уставом Организации Объединённых Наций, Декларацией 1970 года о принципах международного права между дружественными государствами, Заключительным актом Хельсинкского совещания ОБСЕ 1975 года и Алма-Атинской декларацией от 21 декабря 1991 года, и желая развивать отношения на основе норм и принципов, закреплённых в указанных документах,
выражая взаимное стремление установить добрососедские отношения,
договорились установить мир и межгосударственные отношения на следующих основаниях:
Статья I
Стороны признают и обязуются уважать суверенитет, территориальную целостность, неприкосновенность международных границ и политическую независимость друг друга, исходя из понимания, что границы, существовавшие между бывшими союзными республиками СССР, стали международными границами суверенных государств и признаются международным сообществом.
Статья II
Стороны подтверждают, что не имеют территориальных претензий друг к другу и не будут их предъявлять. Они не будут предпринимать действий (включая планирование, подготовку, поощрение или содействие) с целью разрушить территориальную целостность или политическое единство другой стороны.
Статья III
Стороны воздержатся от применения силы или угроз её применения против друг друга, включая любые формы, несовместимые с Уставом ООН. Они не допустят использования своей территории третьими сторонами для нападения на другую Сторону.
Статья IV
Стороны обязуются не вмешиваться во внутренние дела друг друга.
Статья V
В течение ___ дней после обмена уведомлениями о завершении внутригосударственных процедур ратификации настоящего Соглашения обеими Сторонами, Стороны установят дипломатические отношения друг с другом в соответствии с положениями Венской конвенции о дипломатических и консульских сношениях (соответственно 1961 и 1963 гг.).
Статья VI
Полностью соблюдая свои обязательства, предусмотренные статьёй I настоящего Соглашения, Стороны будут добросовестно вести переговоры между соответствующими приграничными комиссиями с целью заключения соглашения о делимитации и демаркации государственной границы между Сторонами в соответствии с регламентами, согласованными этими Комиссиями.
Статья VII
Стороны не разместят силы третьих сторон вдоль своей общей границы. До завершения процесса делимитации и последующей демаркации взаимной границы Стороны реализуют согласованные меры по укреплению безопасности и доверия, включая меры в военной сфере, с целью обеспечения безопасности и стабильности в приграничных районах.
Статья VIII
Стороны осуждают и будут бороться с проявлениями нетерпимости, расовой ненависти, дискриминации, сепаратизма, насильственного экстремизма и терроризма в любой форме, в рамках своей компетенции и в соответствии с международными обязательствами.
Статья IX
Стороны обязуются урегулировать случаи пропавших без вести и насильственных исчезновений лиц, участвовавших в вооружённом конфликте с участием обеих Сторон, в том числе путём прямого обмена всей имеющейся информацией о таких лицах либо, в случае необходимости, при содействии соответствующих международных организаций. Настоящим Стороны признают важность установления судьбы этих лиц, включая поиск и надлежащее возвращение останков, а также проведение должного расследования для осуществления правосудия по отношению к этим лицам как меры, способствующей примирению и укреплению доверия. Соответствующие положения по данному вопросу будут предметом переговоров и детального согласования в отдельном соглашении.
Статья X
Стороны могут заключать соглашения в области экономики, транспортировки, экологии, гуманитарной и культурной сфер по взаимному согласию.
Статья XI
Настоящее Соглашение не ограничивает международные права и обязательства Сторон в рамках других международных договоров. Каждая Сторона гарантирует, что никакие двусторонние соглашения со сторонними государствами не нарушают настоящих обязательств.
Статья XII
Стороны руководствуются международным правом и настоящим Соглашением; никто не может ссылаться на внутреннее законодательство в качестве оправдания невыполнения обязательств. В соответствии с Венской конвенцией о праве международных договоров (1969), Стороны воздерживаются от действий, подрывающих цели и задачи соглашения до его вступления в силу.
Статья XIII
Стороны обеспечат полное выполнение Соглашения и создадут двустороннюю комиссию для мониторинга его выполнения, функционирующую на основе согласованных правил.
Статья XIV
Любые споры относительно толкования или применения Соглашения стремятся разрешать прямыми консультациями, включая работу комиссии из статьи XIII. Если такие консультации в течение 6 месяцев не приведут к приемлемому для обеих Сторон результату, Стороны будут искать иные мирные средства урегулирования спора.
Статья XV
Не позднее чем через месяц после вступления Соглашения в силу Стороны отзовут или прекратят все существующие межгосударственные иски, жалобы, претензии, процедуры и споры, связанные с до-соглашением. Они также не инициализируют новые подобные мероприятия и не поддержат инициативы третьих сторон против другой Стороны, а также не участвуют в противостоянии, противоречащем Соглашению. Также обязуются избегать любых враждебных действий и проводить регулярные консультации во всех каналах: дипломатических, информационных и других.
Статья XVI
Соглашение вступает в силу после обмена уведомлениями о завершении внутренних процедур. Оно будет зарегистрировано в соответствии со статьёй 102 Устава ООН.
Статья XVII
Соглашение составлено на армянском, азербайджанском и английском языках — все тексты равносильны. В случае расхождений приоритет отдаётся английскому варианту.