Խաղաղության փաստաթուղթը սրախողխող է անում արցախյան շարժումն ու իրավունքները. Տիգրան Աբրահամյան
«Այսպես կոչված, խաղաղության փաստաթղթով ոչ միայն Արցախի էջն են իրավական առումով արմատախիլ անում, այլև հիմքեր են նախապատրաստում հետապնդումների բոլոր այն մարդկանց, խմբերի նկատմամբ, ովքեր բարձրաձայնում և պայքարում են արցախցիների իրավունքների վերականգնման և նրանց հավաքական վերադարձի համար:
Փաստաթղթի 4-5 դրույթով, տարբեր ռակուրսներից, սրախողխող են արվում արցախյան շարժումն ու արցախահայերի իրավունքները:
Սրանք ժամանակին հպարտանում էին, որ արցախյան հաղթանակների սերունդ էին ու դրա կրողները, օրերով քեֆեր անում Արցախում, Աղդամը հայրենիք հռչակում, պաթոսախեղդ կենացներ խմում մինչև այն պահը, երբ արտաքին ազդանշաններով քաղաքական կոնյուկտուրան փոխվեց և հիմա էլ մտել են թուրքական մեղրամսի փուլ»։

Тигран Абрамян: мирный документ предает забвению Арцахское движение и права армян Арцаха
Секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян заявил, что предложенный мирный договор не просто ставит точку на вопросе Арцахе с правовой точки зрения, но также создаёт основания для возможных преследований в отношении всех тех лиц и групп, кто выступает за восстановление прав арцахцев и их коллективное возвращение.
«Пункты 4 и 5 документа с разных ракурсов целенаправленно предают забвению Арцахское движение и права армян Арцаха», — подчеркнул он.
Абрахамян также отметил лицемерие нынешних властей:
«Эти люди когда-то гордились, что являются поколением арцахских побед, устраивали празднества в Степанакерте, называли Агдам родиной, наполняли тосты патриотическим пафосом… пока не изменился внешний политический вектор. Теперь же они перешли в фазу "медового месяца" с Турцией».