Այսպիսի ընթացքը չի կարող մոտեցնել այն սպասված խաղաղությանը, որի կարիքն ունեն տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդները․ Արցախի ԱԺ
12/08/2025 20:16
Արցախի Հանրապետյան ԱԺ խմբակցությունների հայտարարությունը Հայաստանի, Ադրբեջանի և Միացյալ նահանգների ղեկավարների միջև Վաշինգտոնում կայացած հանդիպման արդյունքների կապակցությամբ․
«Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը բարձր է գնահատում միջազգային հանրության կողմից Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության ամրապնդման ուղղությամբ տարվող բազմամյա ջանքերը։ Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր՝ ԱՄՆ-ը կարևոր դեր է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում, ինչն ըստ արժանվույնս է գնահատվել Արցախի ժողովրդի ու նրա իշխանությունների կողմից:
Տարիների ընթացքում և հետևողական ու համբերատար աշխատանքի արդյունքում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները մյուս երկու համանախագահ երկրների՝ Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի հետ միասին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կողմերին ներկայացրել են միջազգային իրավունքի սկզբունքներին ու նորմերին համապատասխանող կարգավորման մի բանաձև՝ Մադրիդյան սկզբունքներ անունով, որի առանցքում եղել են ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման անթույլատրելիությունը, ինքնորոշման իրավունքը և տարածքային ամբողջականությունը։ Մինչև 2020թ. Մինսկի խմբի համանախագահ երեք երկրները ամենաբարձր՝ նախագահների մակարդակով վստահեցրել են Արցախի ժողովրդին, որ հիմնախնդիրն ունի միայն խաղաղ լուծում, և այն իրականացվելու է վերոնշյալ սկզբունքների հիման վրա:
Ամեն ինչ փլուզվեց 2020թ. սեպտեմբերի 27-ի ադրբեջանական լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով, իսկ դրա դատապարտաման բացակայությունը հանգեցրեց ավելի մեծ ողբերգության, երբ հազարամյա հայկական Արցախի 150 հազար բնակչությունը, ցեղասպանվելու սպառնալիքի տակ, տեղահանվեց իր հայրենիքից և ապաստան գտավ Հայաստանի Հանրապետությունում:
Ակնկալվում էր, որ գոնե այդ մեծ արհավիրքից հետո միջազգային ազդեցիկ կենտրոնները և, իհարկե, առաջին հերթին ՄԽ համանախագահ երկրները պարտավոր էին արագ արձագանքել՝ փակուղուց դուրս գալու ելքեր առաջարկելով: Սակայն  ցավով պետք է նշենք, որ ՄԽ համանախագահ երկրները ընտրեցին «ամենահեշտ» ճանապարհը՝ տարբեր պատրվակներով հրաժարվեցին միջնորդ-խաղաղարարի իրենց պարտավորություններից և նույնիսկ, փաստացի քաջալերելով մարդկության դեմ հանցագործությունը, անտեսեցին Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ իր պատմական հայրենիք անվտանգ և երաշխավորված վերադառնալու Արցախի ժողովրդի իրավունքը վերահաստատող պարտադիր որոշումը:
Խաղաղության և կայուն զարգացման նշանակությունը ոչ ոք ավելի լավ չգիտի, քան Արցախի ժողովուրդը, որ իր իրավունքների պաշտպանության համար անցել է բազում զրկանքների ու զոհողությունների միջով, դիմակայել է Ադրբեջանի կազմակերպած մոտ տասը ամսվա համատարած շրջափակմանը, բայց այսպիսի ընթացքը չի կարող մոտեցնել այն սպասված խաղաղությանը, որի կարիքն ունեն տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդները:
Հավատացած ենք, որ Հայաստանի իշխանությունների կեցվածքը Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների անտեսման հարցում միայն թվացյալ հաջողության պատրանք կարող է առաջացնել միջազգային անվտանգային օրակարգում և առաջիկայում խորը հիասթափության առիթ է դառնալու իրական խաղաղությամբ շահագրգիռ դերակատարների համար:
Համոզված ենք, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման փաթեթն անպայման պետք է ներառի.
- Արցախի ժողովրդի անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի իրավունքն իր պատմական հայրենիք և մշտական բնակության վայրեր,
- Արցախի ժողովրդի հոգևոր-մշակութային ժառանգության պաշտպանության հարցը, որն արդեն խիստ վտանգված է ադրբեջանական օկուպացիայի հետևանքով,
- Հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վերադարձի չլուծված հարցերը, որոնք հանգեցնում են Բաքվի բանտերում նրանց իրավունքների ոտնահարման և անօրեն դատական գործընթացների:
Նման իրավիճակում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման գործընթացի սկիզբը բացահայտում է համանախագահ երկրների վարած արտաքին քաղաքականության ոչ հետևողական լինելը, խաթարում է նրանց հեղինակությունը և ստանձնած պարտավորությունների հանդեպ առաջացնում անվստահություն և փաստում, որ փոքր կամ «նվազ ռազմավարական» տարածաշրջանները շարունակում են որպես մանրադրամ օգտագործվել քաղաքական մեծ խաղերի համար:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը ահազանգում է խաղաղարարության առաքելությունը տապալած դերակատարների պատասխանատվությունը քողարկելու փորձերի մասին և վերահաստատում է իր հավատարմությունը իրական խաղաղության գաղափարին՝ հիմնված արդարության, իրավունքի և փոխվստահության վրա։
12.08.2025թ.
Երևան»։

Такой курс не может привести к ожидаемому миру, в котором нуждаются все народы региона — Национальное собрание Арцаха
12/08/2025 20:47
Заявление фракций Национального Собрания Республики Арцах в связи с результатами встречи лидеров Армении, Азербайджана и США в Вашингтоне:
«Национальное Собрание Республики Арцах высоко оценивает многолетние усилия международного сообщества, направленные на укрепление мира и стабильности в Южном Кавказе. Как страна-сопредседатель Минской группы ОБСЕ, США сыграли важную роль в процессе урегулирования Нагорно-карабахского конфликта, что получило должную оценку со стороны народа Арцаха и его властей.
В течение многих лет, благодаря последовательной и терпеливой работе, США совместно с двумя другими сопредседателями — Францией и Россией — представили сторонам конфликта вариант урегулирования, основанный на принципах и нормах международного права под названием Мадридские принципы. В их основе лежат недопустимость применения силы или угрозы её применения, право на самоопределение и территориальная целостность. До 2020 года страны-сопредседатели Минской группы на самом высоком уровне — уровне президентов — заверяли народ Арцаха, что конфликт может быть решён исключительно мирным путём, и только на основе вышеуказанных принципов.
Все рухнуло в результате широкомасштабной агрессии Азербайджана 27 сентября 2020 года. Отсутствие международного осуждения этой агрессии привело к ещё большей трагедии — 150 тысяч коренных жителей Арцаха были вынуждены покинуть свою историческую Родину под угрозой геноцида и нашли убежище в Республике Армения.
Ожидалось, что хотя бы после столь масштабного бедствия влиятельные международные центры, а в первую очередь страны-сопредседатели Минской группы, обязаны были оперативно отреагировать, предложив пути выхода из тупика. Однако с сожалением следует констатировать, что сопредседатели избрали «наиболее лёгкий путь» — под различными предлогами они отказались от своей посреднической и миротворческой роли и фактически, поощряя преступление против человечности, проигнорировали обязательное решение Международного суда ООН, подтверждающее право народа Арцаха на безопасное и гарантированное возвращение в свою историческую родину.
Значение мира и устойчивого развития лучше всех понимает именно народ Арцаха, который в борьбе за свои права прошёл через множество лишений и жертв, выдержал почти десятимесячную тотальную блокаду, организованную Азербайджаном. Однако подобный курс не может приблизить к ожидаемому миру, в котором нуждаются все народы региона.
Мы убеждены, что позиция властей Армении по игнорированию фундаментальных прав народа Арцаха может создать лишь иллюзию успеха на международной повестке дня в сфере безопасности, но в перспективе приведёт к глубокому разочарованию среди тех акторов, которые действительно заинтересованы в устойчивом мире.
Мы твёрдо убеждены, что процесс нормализации армяно-азербайджанских отношений обязательно должен включать:
• Право народа Арцаха на безопасное и достойное возвращение в свою историческую родину и места постоянного проживания;
• Гарантии защиты духовного и культурного наследия народа Арцаха, находящегося под серьёзной угрозой в результате азербайджанской оккупации;
• Решение вопросов, связанных с армянскими военнопленными и гражданскими лицами, включая военно-политическое руководство Арцаха, чьи права нарушаются в тюрьмах Баку, а в отношении них проводятся незаконные судебные процессы.
В подобных условиях инициирование процесса распуска Минской группы ОБСЕ лишь подтверждает непоследовательность внешней политики стран-сопредседателей, подрывает их авторитет и доверие к их международным обязательствам, а также демонстрирует, что малые или «менее стратегически важные» регионы продолжают использоваться как разменная монета в больших геополитических играх.
Национальное Собрание Республики Арцах предупреждает о попытках скрыть ответственность тех акторов, кто провалил миссию миротворчества, и вновь заявляет о своей приверженности подлинному миру — основанному на справедливости, праве и взаимном доверии.
Фракция «Свободная Родина – ОГА»
Фракция «Единая Родина»
Фракция «Справедливость»
Фракция АРФ «Дашнакцутюн»
Фракция «Демократическая партия Арцаха»
12 августа 2025 г.
Ереван».