Որոշ տարակուսանք են առաջացնում բարեկամական Իրանի պաշտոնյաների տարաբնույթ գնահատականները և Ռուսաստանի գրեթե բացարձակ լռությունը․ Լևոն Տեր-Պետրոսյան
12/08/2025 19:13
«Իլուր»-ը ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանից հետաքրրքրվել է՝  ինչպես է գնահատում Մեղրիի վերաբերյալ ամերիկյան միջնորդությամբ կնքված հայ-ադրբեջանական հռչակագիրը։
ՀՀ Առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը պատասխանել է. «Իշխանությունները, բնականաբար, դա ցնծությամբ համարում են իրենց մեծագույն հաջողություններից մեկը։ Իսկ խորհրդարանական ընդդիմությունը, նույնքան բնականաբար, համաձայնագրում ոչ միայն որևէ դրական բան չի տեսնում, այլև, ընդհակառակը, գուժում է նրա կիրառման կործանարար հետևանքները։ Ինչ վերաբերում է ինձ ուղղած ձեր հարցին, ապա ես առայժմ զերծ կմնամ պատասխանելուց, քանի որ համոզված եմ` դրան հնարավոր է անդրադառնալ միայն համաձայնագրի գործադրումից հետո։ Ինձ մոտ առայժմ որոշ տարակուսանք են առաջացնում բարեկամական Իրանի պաշտոնյաների տարաբնույթ (թեեւ, գուցե, միմյանց լրացնող) գնահատականները և, մանավանդ, Ռուսաստանի գրեթե բացարձակ լռությունը։ Իրանական դիվանագիտությունն այնքան նուրբ է, որ երբեմն դժվար է անմիջապես այն ընկալել։ Իմ փորձից, սակայն, կարող եմ հավաստել, որ մեր երկրի անկախության վերականգնումից ի վեր Իրանը Հայաստանի նկատմամբ ոչ միայն որևէ դժգոհություն կամ կշտամբանք չի արտահայտել, այլև դրականորեն է արձագանքել մեր բոլոր կարիքներին։ Մի խոսքով, Հայաստանի և Իրանի ավելի քան 30-ամյա հարաբերություններում ես որևէ թյուրըմբռնում չեմ տեսել»։

Несколько озадачивают различные оценки официальных лиц дружественного Ирана и, особенно, почти полное молчание России — Левон Тер-Петросян
12/08/2025 19:59
Первый президент Армении Левон Тер-Петросян отреагировал  на просьбу «Илур» оценить армяно-азербайджанскую декларацию по Мегри, заключенную при посредничестве США.
«Власти, естественно, ликуют, считая это одним из своих крупнейших успехов. А парламентская оппозиция, столь же естественно, не только не видит в соглашении ничего позитивного, но, напротив, предрекает разрушительные последствия его реализации. Что касается вашего вопроса, адресованного мне, то я пока воздержусь от ответа, поскольку убеждён, что отвечать на него можно только после реализации соглашения.
Меня всё ещё несколько озадачивают различные (хотя, возможно, и взаимодополняющие) оценки  официальных лиц дружественного Ирана и, особенно, почти полное молчание России. Иранская дипломатия настолько деликатна, что порой её трудно сразу распознать. Однако, исходя из своего опыта, могу заверить вас, что с момента восстановления независимости нашей страны Иран не только не высказывал недовольства или упрёков в адрес Армении, но и позитивно реагировал на все наши просьбы. Короче говоря, я не видел никаких недопониманий в более чем 30-летних отношениях между Арменией и Ираном», - отметил Левон Тер-Петросян.