Հայ գերիների վերադարձը պետք է հանդիսանա Հայաստանի հստակ պահանջը. իշխանությունն ի զորու չէ պաշտպանել ՀՀ-ի շահը. «Ապրելու երկիր»
Հայաստանի գործող իշխանությունը ի զորու չէ պաշտպանել Հայաստանի Հանրապետության շահը Ադրբեջանի հետ ստորագրված, այդ թվում՝ բազմակողմ, փաստաթղթերի շրջանակներում, այս մասին հայտարարությամբ է հանդես եկել «Ապրելու երկիր» կուսակցությունը։
««Ապրելու երկիր» կուսակցությունը՝ կարևորելով Հայաստանի շուրջ ամուր և կայուն խաղաղության անհրաժեշտությունը, այդ ուղղությամբ միջազգային հանրության աջակցությունը և նախաձեռնողականությունը, միևնույն ժամանակ արձանագրում է, որ Հայաստանի իշխանությունները հերթական անգամ առկա մարտահրավերները փորձում են մատուցել որպես «աննախադեպ հաջողություն»՝ միտումնավոր կերպով շրջանցելով այն արձանագրումը, որ այդ «աննախադեպության» գինը իրենք վճարել են Արցախի անունը այլևս չտալով և Ադրբեջանի հետ ուղիղ բանակցությունների ձախողմամբ, որի աննպատակահարմարությունը բազմիցս բարձրաձայնվել է մեր կողմից։
Ինչևէ, հաշվի առնելով ընթացող գործընթացները, «Ապրելու Երկիր» կուսակցությունը վերահաստատում է, որ․
• Հայ գերիների վերադարձը պետք է հանդիսանա Հայաստանի Հանրապետության հստակ պահանջը ուղղված Ադրբեջանին և միջազգային հանրությանը՝ որպես հնարավոր իրական խաղաղության նախապայման։
• Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն տարածքից Ադրբեջանի զինված ուժերի դուրս գալը և Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացը պետք է լինի հստակ և ժամկետային պարտավորություն կողմերի համար։
• Ստորագրած փաստաթղթում բացակայում է ճանապարհների ապաշրջափակման Ադրբեջանի պարտավորությունը, այլ առկա է ընդամենը «երկու երկրների միջև հաղորդակցությունների բացման կարևորություն»։
Դրա փոխարեն Ադրբեջանի հակահայ քաղաքականությունը և անհիմն պահանջների շարքը չի դադարում, հետևաբար խաղաղության հաստատման պատրանքը որպես «հաջողություն» հայ ժողովրդի վրա վաճառելը դիտարկում ենք որպես վտանգավոր նախընտրական մանիպուլյացիա՝ կուտակված ռիսկերի առկայությամբ։
Այս ամենին զուգահեռ, ակնհայտ է, որ Հայաստանի գործող իշխանությունը ի զորու չէ պաշտպանել Հայաստանի Հանրապետության շահը Ադրբեջանի հետ ստորագրված, այդ թվում՝ բազմակողմ, փաստաթղթերի շրջանակներում։
Հայաստանի զարգացման և մարտահրավերին դիմակայելու համար անհրաժեշտ է նոր իշխանության ձևավորում, որի կառավարման գլխավոր սկզբունքները լինելու են խոհեմությունը, պրոֆեսիոնալիզմը և նվիրումը»,- ասվում է հայտարարությունում։

Партия «Страна для жизни»: возвращение армянских пленных должно стать чётким требованием Армении — власть не способна защитить интересы Армении
Партия «Страна для жизни» выступила с заявлением, в котором резко критикует политику действующего руководства Армении в контексте подписанных с Азербайджаном, в том числе многосторонних, документов.
«Действующая власть Армении вновь пытается представить существующие вызовы как "беспрецедентный успех", умышленно обходя тот факт, что ценой этого "успеха" стало прекращение упоминания имени Арцаха и провал прямых переговоров с Азербайджаном, неэффективность которых мы многократно поднимали», — говорится в заявлении.
Партия подчёркивает:
Возвращение армянских пленных должно стать чётким и безусловным требованием Армении к Азербайджану и международному сообществу — как необходимое предварительное условие для установления подлинного мира.
Вывод азербайджанских войск с суверенной территории Армении и запуск процесса делимитации границ должны быть оформлены как обязательства с чёткими сроками.
В проекте соглашения отсутствует конкретная обязанность Азербайджана по разблокировке путей, вместо этого лишь указывается «важность открытия коммуникаций» между двумя странами.
По оценке партии, в условиях, когда Азербайджан продолжает антииармянскую политику и выдвигает всё новые необоснованные требования, попытки представить фиктивный мир как «достижение» — это опасная предвыборная манипуляция, сопровождающаяся накоплением рисков.
«Очевидно, что действующая власть Армении не способна защищать государственные интересы в рамках соглашений, подписанных с Азербайджаном», — отмечает партия.
В завершение заявления партия подчёркивает необходимость формирования нового правительства, которое будет действовать на основе разумности, профессионализма и преданности делу развития страны и преодоления вызовов.