Վարչապետի խոսքերը սպառնալիք են Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ. Ռոբերտ Ամստերդամ (Տեսանյութ)
Մեր ընկերությունն անմիջականորեն մասնակցելու է Կարապետյանների գործին, ես սպասում եմ փաստաբանների պալատից հաստատման, Երևանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Սամվել Կարապետյանի միջազգային փաստաբան Ռոբերտ Ամստերդամը։
«Որպես միջազգային փաստաբան այն դիրքորոշմամբ եմ հանդես գալիս, որ Կարապետյանի գործն ակնհայտորեն քաղաքական է։ Ցանկացած դատավարություն, որն այստեղ տեղի է ունենում, կարող է համեմատելի լինել ինչ-որ շոուի, ցուցադրական դատավարության հետ»,-ասաց Ամստերդամը։
Նրա խոսքով՝ գլխավոր դատախազի կողմից առաջադրված մեղադրանքն օրենքի դատարանում չի կարող հիմնավոր ճանաչվել, դա անընդունելի է։
Ռոբերտ Ամստերդամը նշեց, թե Կարապետյանի կողմից օգտագործված բառերը սխալ են մեկնաբանվել։
«Դրանց հիման վրա տրամաբանորեն չի կարելի հանգել եզրակացության և մեղադրանք առաջադրել»,-ասաց նա։
Փաստաբանի խոսքով՝ վարչապետը ճիշտ չի լսել իր վստահորդի կողմից արտահայտված բառերը.
«Դրանից հետո նա ասել է բառեր, որոնք և՛ սպառնացող են, և՛ վիրավորական, օգտագործել է բառեր, որոնցից բխում է, որ նա պետության ողջ իշխանությունը գործադրելու է պարոն Կարապետյանի դեմ։ Ժողովրդավարական հասարակությունում դա չլսված բան է։ Գլխավոր դատախազի մասնակցությունն այս գործին նորմալ չէ»։

Заявления премьер-министра представляют собой угрозу в адрес Самвела Карапетяна — Роберт Амстердам
«Наша юридическая компания будет непосредственно участвовать в деле семьи Карапетянов. Я ожидаю официального подтверждения от Палаты адвокатов», — заявил международный адвокат Самвела Карапетяна Роберт Амстердам в беседе с журналистами в Ереване.
«Как международный адвокат, я заявляю, что дело Карапетяна носит явно политический характер. Любой судебный процесс, который здесь проводится, можно сравнить с шоу или показательной расправой», — отметил он.
По словам Амстердама, обвинение, выдвинутое генеральной прокуратурой, не может быть признано обоснованным в правовом государстве и является неприемлемым.
Адвокат также подчеркнул, что слова, использованные Карапетяном, были неверно истолкованы.
«На основании этих слов нельзя сделать логический вывод и выдвинуть обвинение», — добавил он.
По его утверждению, премьер-министр неверно воспринял сказанное его подзащитным:
«После этого он (премьер-министр) произнёс слова, которые носят как угрожающий, так и оскорбительный характер. Он использовал выражения, из которых следует, что намерен задействовать весь государственный ресурс против господина Карапетяна. В демократическом обществе это беспрецедентно. Участие генерального прокурора в этом деле — ненормально».