Ադրբեջան-Իսրայել դաշինքը վտանգավոր է ոչ միայն ամբողջ տարածաշրջանի, այլև՝ առանձին երկրների համար. «Գեղարդ» հիմնադրամ
«Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամը ներկայացնում է նոր վերլուծական հոդված՝ նվիրված Ադրբեջան–Իսրայել ռազմավարական դաշինքին և դրա հնարավոր ազդեցություններին տարածաշրջանում։
«Ադրբեջան-Իսրայել դաշինքը՝ երկու երկրների փոխադարձ և առանձին շահերի առաջմղմամբ, որպես մերձավորարևելյան և հարավկովկասյան «քարտեզի ձևման» իրատեսական սպառնալիք, վտանգավոր է ոչ միայն ամբողջ տարածաշրջանի, այլև՝ առանձին երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի, Իրանի և Թուրքիայի համար։
Ունենալով ռազմավարական նպատակներ՝ Իսրայելն առաջիններից էր, որ 1991 թվականի դեկտեմբերի 25-ին պաշտոնապես ճանաչել էր Ադրբեջանի անկախությունը։ 1992 թվականին երկու երկրների միջև հաստատվել են դիվանագիտական հարաբերություններ, իսկ 1993 թվականին Ադրբեջանում բացվել է Իսրայելի դեսպանություն։
Իսրայելի և Ադրբեջանի միջև պաշտոնական երկխոսությունն սկիզբ է առել 1995 թվականին։ Կողմերն՝ Իսրայելի վարչապետ Իցհակ Ռաբինն ու Ադրբեջանի նախագահ Հեյդար Ալիևն, առանց միջնորդների, Նյու Յորքում քննարկել և արձանագրել են, որ Իսրայելին անհրաժեշտ է էներգակիրների կայուն և հուսալի աղբյուր, իսկ Ադրբեջանին՝ իսրայելական ռազմական պաշտպանական համակարգեր: Բարձր մակարդակով հաջորդ հանդիպումը կայացել է 1998 թվականին, երբ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն պաշտոնական այցով մեկնել է Բաքու, ինչից հետո Իսրայելի Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ Ադրբեջանն իրենց հիմնական գործընկերներից մեկն է։
Ի սկզբանե՝ պետական մակարդակով Ադրբեջանի հետ սերտ հարաբերություններն Իսրայելն է նախաձեռնել՝ ունենալով ռազմավարական մի շարք հետաքրքրություններ։ Այս առումով էական էր Իսրայել պետության հիմնադիր, վարչապետ Բեն Գուրիոնի «Շրջագծի հայեցակարգը», որը ենթադրում էր մուսուլմանական, բայց ոչ արաբական երկրների հետ հարաբերությունների զարգացում և ռազմավարական բնույթի հարաբերությունների հաստատում հակառակորդ երկրների սահմանակից հարևանների հետ։ Տվյալ դեպքում՝ կարևորվել են շիայական բնակչություն ունեցող Ադրբեջանի աշխարհագրական դիրքը, Իսրայելի տարածաշրջանային առանցքային հակառակորդ Իրանին ուղղակիորեն սահմանակից լինելու և նավթային ռեսուրսներ ունենալու հանգամանքները։
Իսրայելական ղեկավարությունը 2000-ական թվականների կեսերից նոր թափ է հաղորդել Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների զարգացմանը։ Դրա համար խթան է հանդիսացել Իսրայելի Կնեսետի 2006 թվականի ընտրություններում «Մեր տունն Իսրայելն է» կուսակցության հաջողությունը և դրա ղեկավար, Խորհրդային Մոլդովայում ծնված Ավիգդոր Լիբերմանի նշանակումը փոխվարչապետի և Ստրատեգիական պլանավորման նախարարի պաշտոնում: Այս ընտրություններով պատգամավոր է ընտրվել նաև ծնունդով Բաքվից Իոսեֆ Շագալը՝ դառնալով Կնեսետում Ադրբեջանի խոսափողն ու շահերի պաշտպանը:
2006 թվականին Շագալի գլխավորությամբ ձևավորվել է Իսրայել-Ադրբեջան պատգամավորական բարեկամական խումբը։ Նա ղեկավարել է «Ադրբեջան-Իսրայել ասոցիացիան», որը Թել Ավիվում կազմակերպել է ադրբեջանական մի շարք միջոցառումներ։ Նրա գործունեության արդյունքում են հաճախակիացել իսրայելցի պաշտոնյաների այցերն Ադրբեջան՝ քննարկելու Իսրայելին ադրբեջանական նավթի և գազի մատակարարման հարցերը, որոնց արդյունքում Իսրայելը Ջեյհանից Հայֆայի նավահանգստով սկսել է ադրբեջանական նավթ ներմուծել: 2007 թվականի օգոստոսին Լիբերմանը Բաքվում քննարկել է Ադրբեջանի կառավարության կողմից Իսրայելի ադրբեջանցիներին թոշակ տրամադրելու, տնտեսական համագործակցության, ռազմական անվտանգության, Իրանի միջուկային սպառնալիքի և հակաահաբեկչական պայքարի հետ կապված հարցեր: Իսրայելի փոխվարչապետը մասնակցել է նաև Բաքվի հրեական մշակութային կենտրոնի բացման հանդիսավոր արարողությանը։
Ընդհանրապես, Լիբերմանների ընտանիքի հետ են կապված իսրայելաադրբեջանական տնտեսական և ռազմական մի շարք գործարքներ։ Ենթադրվում է, որ Ադրբեջանի հետ Իսրայելի ռազմավարական հարաբերություններում տիրապետող են նաև Լիբերման-Ալիև ընտանեկան բիզնես շահերը՝ հաշվի առնելով Լիբերմանի կողմից Իլհամ Ալիևին պարբերաբար գովերգելը, ընտրություններում վերջինիս օգտին թույլ տրված խախտումներն անտեսելը և այլն։ Կան տեղեկություններ, որ Իսրայելի հետախուզական ծառայություններն են զբաղվել Իլհամ Ալիևի և նրա ընտանիքի պաշտպանությամբ։
Հենց այս պաշտոնյայի օժանդակությամբ է Բաքուն սկսել ձեռք բերել իսրայելական արդիական ռազմատեխնիկա, այդ թվում՝ անօդաչու թռչող սարքեր, որոնք կիրառվել են Արցախի դեմ 2016, 2020 և 2023թվականներին: Նախարարական տարբեր պաշտոններ զբաղեցրած Լիբերմանի շնորհիվ է Ադրբեջանի հանդեպ Իսրայելի նման ուշադրության մեծացումը՝ որպես նավթի ու զենքի առևտրի և Իրանի դեմ հետախուզության հարթակ։ Չնայած Ադրբեջանի տարածքում հակաիրանական հենակետեր ունենալու մասին տարբեր պնդումների հերքմանը՝ Լիբերմանը չի թաքցրել, որ Ադրբեջանի հետ ջերմ հարաբերություններին ու իսրայելցի պաշտոնյաների հաճախակի այցերին Թեհրանը կընդդիմանա, և Բաքվին կոչ է արել անտեսել կամ թույլ չտալ իր փոխարեն որոշել՝ «ում հետ ընկերություն անել»։
Հայտնի է դարձել նաև, որ Լիբերմանի որդիները ներգրավված են ադրբեջանական կառավարության համար իսրայելական բարձր տեխնոլոգիական արտադրանքի, հարկերի հավաքագրման, ջրի աղազերծման և այլ ապրանքատեսակների մատակարարման գործարքներում։ Խմելու ջրի խնդիր ունեցող Բաքվի համար Կասպից ծովի ջրի աղազերծման (խմբ․՝ խմելու համար պիտանի դարձնելու) գործարանի կառուցման ծրագիրը, որի մանրամասները պահվում են խիստ գաղտնի, նույնպես կապվել է Լիբերմանի ընտանիքին պատկանող I.D.E. Water Assets Ltd ընկերության հետ։
Սակայն, փաստացի, միայն 2021 թվականի հուլիսին է Թել Ավիվում ադրբեջանական առևտրային ներկայացուցչություն բացվել, ինչը Բաքվում Իսրայելի դեսպանը որակել է որպես պատմական իրադարձություն։ Շուրջ 30 տարվա անմիջական շփումների պայմաններում Իսրայելում ադրբեջանական դեսպանությունը հիմնվել է 2023 թվականի մարտին։ Ստացվում է՝ 2020 թվականին՝ Արցախի դեմ պատերազմից ու հատկապես իսրայելական մատակարարումների օգնությամբ հաղթանակ տանելուց հետո է այդ համագործակցությունը դուրս բերվել ստվերից, ինչն ընդգծել են նաև իսրայելցի գործիչները՝ հեռանկարում ունենալով «ազատագրված տարածքներն» Իրանի դեմ օգտագործելու անհրաժեշտությունը։
Համարվում է նաև, որ ջերմ հարաբերությունների մասին անկաշկանդ բարձրաձայնումների տեղիք է տվել Արցախի ու Հայաստանի դեմ սանձազերծած ագրեսիայի առնչությամբ Արևմուտքի և Իրանի կոշտ դիրքորոշումը։ Սակայն Իսրայելի հետ լավ հարաբերություններ ունեցող մուսուլմանական միակ երկրի կարգավիճակն Ադրբեջանը սկսել է կորցնել ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ 2020-2021 թվականներին արաբական երկրների և Իսրայելի միջև «Աբրահամյան համաձայնագրերի» ստորագրմամբ, ինչպես նաև՝ իսրայելական ներկայության պատճառով Թեհրանի կողմից Բաքվի նկատմամբ ճնշումների մեծացմամբ։
Ամփոփելով՝ կարող ենք արձանագրել, որ Ադրբեջան-Իսրայել դաշինքը հիմնված է առանցքային 2 ուղղությունների վրա՝ տնտեսական (նավթ և գազ) և ռազմական (զենք, հետախուզություն)։ Հրեական պետությունն ադրբեջանական էներգակիրների կարևորագույն գնորդն է, Ադրբեջանը՝ Իսրայելի էներգետիկ անվտանգության կարևոր դերակատարը: Ավելին՝ 2019 թվականին Թել Ավիվում ստորագրվել է EastMed գազատարի կառուցման մասին համաձայնությունը, որը ենթադրում է ադրբեջանական գազի առաքում դեպի Միջերկրական ծով, ապա՝ Իսրայել։ Այսինքն՝ դեռ 2000-ական թվականների վերջերից քննարկված նախագծերն աստիճանաբար կյանքի են կոչվում, իսկ սիրիական իրադարձությունների արդյունքում՝ Ադրբեջանը դիտարկում է նաև Սիրիային և նրա տարածքով դեպի հարավ գազ մատակարարելու հնարավորությունները։
Երկու երկրների միջև տնտեսական կապերը չեն սահմանափակվում միայն նավթի առևտրով։ Նրանք համագործակցում են նաև գյուղատնտեսության, տեխնոլոգիաների և բժշկության ոլորտներում։ Վերջին ոլորտը հայտնի է մասնավորապես կոռուպցիոն գործարքների և օրգանների վաճառքի մասին տվյալներով։
Չնայած Բաքվի թվացյալ չեզոք հայտարարություններին՝ առկա են Իսրայելի վարչապետի և այլ պաշտոնյաների վկայություններն այն մասին, որ Ադրբեջանը հրեական պետությանն աջակցել է նաև Գազայի դեմ պատերազմում՝ առնվազն ավելացնելով վառելիքի մատակարարումները։
Թեև իսրայելական զենքի գնման վերաբերյալ պայմանագրերի կնքման մասին սկզբնական տվյալները վերաբերում են 2008 թվականին, սակայն կան տեղեկություններ նաև Արցախյան 1-ին պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանին Իսրայելի ռազմական աջակցության մասին (օրինակ՝ Stinger հրթիռների տրամադրում)։
Խաղաղության խնդիրների ուսումնասիրության ստոկհոլմյան միջազգային ինստիտուտի (SIPRI) տվյալների համաձայն` 2016-2020 թվականներին Ադրբեջան ներկրվող սպառազինության 69%-ը եկել է Իսրայելից, որը կազմում է իսրայելական զենքի արտահանման ամբողջ ծավալի 17%-ը։
Ադրբեջանին զենքի վաճառքն Իսրայելի համար ոչ միայն տնտեսական օգուտներ է ապահովել, այլև այդօրինակ աջակցությամբ հրեական պետությունը ձեռք է բերել նշանակալի հարթակ՝ ընդդեմ Իրանի։ Չնայած Բաքվի հերքումներին՝ ադրբեջանական տարածքն Իրանի դեմ առնվազն հետախուզական նպատակներով օգտագործելու մասին իրանական կողմից պնդումներ են հնչել։ Հաշվի առնելով իսրայելական ռազմավարական հեռահար նպատակները՝ Իրանից բացի, Ադրբեջանը հրեական պետության համար կարևոր դարպաս կարող է հանդիսանալ նաև դեպի Ռուսաստան և Կենտրոնական Ասիա, ինչով էլ կարող է բացատրվել Ադրբեջանում կայուն հիմքեր գցելու և նրան տարածաշրջանային կարևոր դերակատար դարձնելու Իսրայելի հետևողականությունը։
Այդուհանդերձ՝ իսրայելաադրբեջանական հարաբերությունները դեռևս կրում են չփաստաթղթավորված ռազմավարական բազմաշերտ համագործակցության բնույթ։ Իլհամ Ալիևի բնորոշմամբ՝ «դրանք այսբերգի են նման, որի 9/10-րդ մասը տեսանելի չէ օտարների աչքերին»։
Փաստորեն՝ Ադրբեջան-Իսրայել դաշինքը թեև երկու երկրների համար դրական նշանակություն ունի, սակայն տարածաշրջանային մյուս երկրների համար խնդրահարույց է՝պայմանավորված անվտանգային մարտահրավերներով։ Նշված դաշինքի շրջանակներում՝ Ադրբեջանի և Իսրայելի խաղաղ բնակչությունն օգտագործվում է որպես «ռազմական մսացու», մինչդեռ արդյունքները բաժին են հասնում բացառապես իշխող ընտանիքներին և նրանց հարազատներին»:

Азербайджано-израильский альянс представляет собой реальную угрозу не только для всего региона, но и для отдельных стран, включая Армению, Иран и Турцию — Фонд «Гегард»
Азербайджано-израильский альянс, который продвигает взаимные и отдельные интересы двух стран, представляет собой реальную угрозу для «перекройки карты» Ближнего Востока и Южного Кавказа. Это опасно не только для всего региона, но и для отдельных стран, включая Армению, Иран и Турцию.
Преследуя свои стратегические цели, Израиль одним из первых официально признал независимость Азербайджана 25 декабря 1991 года. В 1992 году между двумя странами были установлены дипломатические отношения, а в 1993 году в Азербайджане открылось посольство Израиля.
Официальный диалог между Израилем и Азербайджаном начался в 1995 году. Премьер-министр Израиля Ицхак Рабин и президент Азербайджана Гейдар Алиев в Нью-Йорке без посредников обсудили и зафиксировали, что Израилю необходим стабильный и надежный источник энергоресурсов, а Азербайджану – израильские военные оборонные системы. Следующая встреча на высоком уровне состоялась в 1998 году, когда премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху с официальным визитом прибыл в Баку, после чего Министерство иностранных дел Израиля заявило, что Азербайджан является одним из основных партнеров Израиля.
С самого начала на государственном уровне инициативу установления тесных отношений с Азербайджаном проявил Израиль, который преследовал ряд стратегических интересов. В этом плане важную роль сыграла «Стратегия окружения» основателя и премьер-министра государства Израиль Давида Бен-Гуриона, которая предполагала развитие отношений с мусульманскими, но не арабскими странами, а также установление стратегических связей с соседями, которые граничат с враждебными государствами. В данном случае важное значение было придано географическому положению Азербайджана с его шиитским населением и с прямой границей с ключевым региональным противником – Ираном, а также наличию у Азербайджана нефтяных ресурсов.
С середины 2000-х годов израильское руководство придало новый импульс развитию отношений с Азербайджаном. Этому способствовал успех партии «Наш дом – Израиль» на выборах в Кнессет в 2006 году и назначение ее лидера Авигдора Либермана, уроженца Советской Молдавии, на должность вице-премьера и министра стратегического планирования. В результате этих выборов депутатом был также избран уроженец Баку Йосеф Шагал, который стал в Кнессете рупором и защитником интересов Азербайджана.
В 2006 году под руководством Шагала была создана израильско-азербайджанская парламентская группа дружбы. Он возглавил «Ассоциацию Азербайджан–Израиль», которая организовала в Тель-Авиве ряд азербайджанских мероприятий. Благодаря его деятельности участились визиты израильских чиновников в Азербайджан для обсуждения поставок азербайджанской нефти и газа в Израиль, в результате чего Израиль начал импортировать азербайджанскую нефть из Джейхана через порт Хайфы. В августе 2007 года Либерман в Баку обсудил вопросы предоставления пенсий проживающим в Израиле азербайджанцам, а также вопросы экономического сотрудничества, военной безопасности, ядерной угрозы со стороны Ирана и борьбы с терроризмом. Вице-премьер Израиля также принял участие в торжественной церемонии открытия Еврейского культурного центра в Баку.
В целом с семьей Либерманов связывают ряд израильско-азербайджанских экономических и военных сделок. Считается, что в стратегических отношениях Израиля с Азербайджаном значительную роль играют и семейные бизнес-интересы Либермана и Алиева, особенно если учитывать регулярные похвалы Либермана в адрес Ильхама Алиева, игнорирование нарушений в его пользу на выборах и другие факты. По некоторым сведениям, израильские спецслужбы занимались обеспечением безопасности Ильхама Алиева и его семьи.
Именно при содействии этого чиновника Баку начал приобретать современную израильскую военную технику, включая беспилотные летательные аппараты, применявшиеся против Арцаха в 2016, 2020 и 2023 годах. Благодаря различным министерским постам, которые занимал Либерман, внимание Израиля к Азербайджану, как к площадке для торговли нефтью и оружием, так и для разведывательной деятельности против Ирана, значительно возросло. Несмотря на опровержения утверждений о наличии на территории Азербайджана антииранских опорных пунктов, Либерман не скрывал, что Тегеран будет возражать против теплых отношений с Азербайджаном и частых визитов израильских чиновников, и призывал Баку игнорировать это или не позволять решать за него, «с кем ему дружить».
Также стало известно, что сыновья Либермана участвуют в сделках по поставке азербайджанскому правительству израильской высокотехнологичной продукции, систем для сбора налогов, оборудования для опреснения воды и других товаров. Проект строительства завода по опреснению воды Каспийского моря (ред: для превращения ее в питьевую), который крайне важен для Баку из-за проблемы с питьевой водой, и детали которого строго засекречены, также связывают с принадлежащей семье Либермана компанией I.D.E. Water Assets Ltd.
Однако фактически лишь в июле 2021 года в Тель-Авиве было открыто азербайджанское торговое представительство. Это событие посол Израиля в Баку назвал историческим. После почти 30 лет прямых контактов посольство Азербайджана в Израиле было основано в марте 2023 года. Получается, что только после войны против Арцаха в 2020 году и победы, во многом обусловленнной израильскими поставками, это сотрудничество было выведено из тени. Израильские деятели подчеркивали это, рассматривая в перспективе необходимость использования «освобожденных территорий» против Ирана.
Считается также, что свободное и открытое заявление о теплых отношениях стало возможным из-за жесткой позиции Запада и Ирана в отношении агрессии, развязанной против Арцаха и Армении. Однако статус единственной мусульманской страны с хорошими отношениями с Израилем Азербайджан начал утрачивать в 2020–2021 годах после подписания при посредничестве США «Авраамских соглашений» между арабскими странами и Израилем, а также из-за усиления давления на Баку со стороны Тегерана в связи с израильским присутствием.
Подводя итог, можно отметить, что азербайджано-израильский альянс строится на двух ключевых направлениях: экономическом (нефть и газ) и военном (оружие, разведка). Еврейское государство является важнейшим покупателем азербайджанских энергоресурсов, а Азербайджан – значимым участником энергетической безопасности Израиля. Более того, в 2019 году в Тель-Авиве было подписано соглашение о строительстве газопровода EastMed, которое предусматривает поставку азербайджанского газа в Средиземное море, а затем – в Израиль. Иными словами, проекты, обсуждавшиеся еще с конца 2000-х годов, постепенно реализуются, а в результате событий в Сирии Азербайджан рассматривает также возможность поставок газа в Сирию и далее на юг через ее территорию.
Экономические связи между двумя странами не ограничиваются только торговлей нефтью. Они также сотрудничают в сферах сельского хозяйства, технологий и медицины. Последняя область известна, в частности, данными о коррупционных сделках и продаже органов.
Несмотря на внешне нейтральные заявления Баку, существуют свидетельства премьер-министра Израиля и других официальных лиц о том, что Азербайджан оказывал поддержку Израилю и в войне против Газы, по крайней мере увеличив поставки топлива.
Хотя первые данные о заключении контрактов на закупку израильского оружия относятся к 2008 году, существуют сведения и о военной поддержке Азербайджана со стороны Израиля во время Первой карабахской войны (например о поставках ракет Stinger).
Согласно данным Стокгольмского международного института исследования проблем мира (SIPRI), в 2016–2020 годах 69% вооружений, импортированных Азербайджаном, поступило из Израиля, что составило 17% от общего объема израильского экспорта оружия.
Продажа оружия Азербайджану принесла Израилю не только экономическую выгоду, но и предоставила ему важную платформу для действий против Ирана. Несмотря на опровержения Баку, иранская сторона утверждала, что азербайджанская территория используется, по крайней мере, в разведывательных целях против Ирана. Учитывая стратегические долгосрочные цели Израиля, помимо Ирана, Азербайджан может служить для Израиля важными воротами в Россию и Центральную Азию, что и объясняет настойчивость Израиля в укреплении своих позиций в Азербайджане и превращении его в значимого регионального игрока.
Тем не менее израильско-азербайджанские отношения по-прежнему носят характер недокументированного стратегического и многослойного сотрудничества. По определению Ильхама Алиева «они похожи на айсберг, 9/10 которого невидима для чужих глаз».
Фактически, хотя азербайджано-израильский альянс имеет положительное значение для обеих стран, он представляет проблемы для других государств региона из-за связанных с ним угроз безопасности. В рамках этого союза мирное население Азербайджана и Израиля используется как «пушечное мясо», тогда как результаты и выгоды достаются исключительно правящим семьям и их близким.