Վաշինգտոնի հանդիպման միակ շահառուն Փաշինյանն է. Արթուր Դանիելյան
«Ադեկվադ» միաբանության հիմնադիր Արթուր Դանիելյանը գրել է. «Ալիևը Վաշինգտոնում ոչինչ ձեռք չի բերել, նման նպատակ էլ չի ունեցել: Չկա այդ թղթի կտորի վրա գրված որևէ բան, որ Ալիևը արդեն չունի, նա մեկ գիշերվա ընթացքում իր ուզած բանը կարող է ստանալ Նիկոլից` լինի միջանցք, գյուղեր, հողեր, թե որևէ այլ բան: Ու պատճառը ոչ միայն ռազմական գերակայությունն է, այլ այն փաստը, որ Փաշինյանի օկուպացիոն վարչակազմի տերը Ալիևն է և Վաշինգտոնի շոուն դրա հերթական ապացույցն էր:
Վաշինգտոնի հանդիպման միակ շահառուն Փաշինյանն է: Այդ դատարկ հռչակագրի միակ իմաստը Փաշինյանի` լեգիտիմության ճգնաժամից դուրս գալու փորձն է, քանի որ ոչ լեգիտիմ Փաշինյանը կորցնում է իր պիտանելիությունը:
Տեսեք, եթե Ալիևը զորք մտցնի Էջմիածին ու Վեհարանը գրավի, դրանից հայկական հարցի անկյունաքար հանդիսացող միակ հաստատությունը չի դադարի գոյություն ունենալ: Ավելին, ըստ ամենայնի, այն նոր շունչ կստանա: Վեհարանը կտեղափոխվի օրինակ Բեյրութ, վեհափառին նույնիսկ ֆիզիկապես վերացնելու դեպքում նոր վեհափառ կընտրվի, ու ամենակարևորը` հայ ժողովուրդը նորից կսկսի հավաքվել եկեղեցու շուրջ: Հայկական հարցը վերջնական փակելու համար պետք է, որ հենց հայ ժողովուրդը ոչնչացնի եկեղեցին, կամ գոնե «հայ ժողովրդի» պատրանքը` ի դեմս լեգտիմիության քող ունեցող Փաշինյանի:
Ալիևին պետք է, որ հայերի կյանքում հանկարծ չհայտնվի արտաքին թշնամի, որի դեմ նրանք կհամախմբվեն: Բոլոր թշնամիները պետք է լինեն ներքին՝ նախկինները, ներկաները, ապագաները, եկեղեցին ու հարուստները, վերջիվերջո` Մխիթարյան Հենրիխն ու Լևոն Արոնյանը: Էս ժողովուրդը պետք է պառակտվի և պետք է վստահ լինի, որ դա իր իսկ կայացրած որոշումն է: Փաշինյանը պետք է գնա ընտրությունների, պետք է հաղթի, և ապացուցի, որ նա ոչ թե Ալիևի դրածոն է, այլ հայ ժողովրդի: Հայ ժողովուրդն էլ դե հո չի խորանալու այնպիսի մանրուքների մեջ, ինչպիսին է ֆեյսբուքյան տարօրինակ ալգորիթմը, որտեղ ՀՀ ազգային հերոսի անուն տալը արգելված է, ընդդիմադիրների գրառումների դիտողականությունը անընդհատ սահամանափակվում է, իսկ իշխանավորներինը անհասկանալի քանակի դիտումներ հավաքում: Ո´չ, մարդիկ նայելու են ու մտածեն, որ դա ոչ թե ֆեյսբուքի կամքն է, այլ հենց իրենց՝ ժողովրդի... մեկը մտածում է, որ դե երևի հարևաններն են թաքուն նայում/լայքում: Հարևանն էլ հակառակն է մտածում, մինչդեռ իրականում երկուսն էլ չեն նայել, բայց իրար վրա կասկածում են:
Նման տեխնոլոգիա կիրառելով` ընդամենը մի քանի ամսվա ընթացքում սկսեց արմատանալ հայաստանցի-արցախցի պառակտումը: Իրական կյանքում միջին վիճակագրական հայաստանցին ինչով կարեցել, օգնել է ու կարեկցել է արցախցիներին, միջին վիճակագրական արցախցին էլ գոհ ու շնորհակալ է եղել ու սիրում ա էս երկիրը` ոչ պակաս, քան մնացածը: Բայց նպատակադրված քարոզի արդյունքում այս միջին վիճակագրականներն իրար գոյության մասին չգիտեն, ամեն մեկը գիտի միայն իր շրջապատի 10-20 հոգու մասին, մտածելով, որ մնացածի մեծ մասը վիժվածք են: Դրան զուգահեռ մենք տեղեկատվական դաշտում անընդհատ պառակտում մտցնող վիժվածքներին ենք տեսնում:
Այս տեխնոլոգիաները աշխատում են, երբ կա քիչ թե շատ լեգիտիմ իշխանություն, որը պարբերաբար պետք է կրակի վրա յուղ լցնի: Քանի որ Հայաստանում Փաշինյանի լեգիտիմությունը հատակի վրա է, նվազում է նաև պառակտում մտցնելու իր պոտենցիալը: Իրեն տվել են «խաղաղության փուչիկ», որով նա պետք ա ընկնի մեյդան, մի քանի տոկոս մոլորյալ գումարի իր պնակալեզների բանակին ու վերալեգիտիմացված շարունակի վերջնական փակել հայկական հարցը: Հայկական պետություն չպետք է լինի, հայերն էլ չպետք է իմանան, որ իրենք հայ են, այնպես ինչպես թուրքիայի բնակչության մի ստվար զանգված:
Մոտակա ամիսների ընթացքում սոցիալական ցանցերը մեզ համոզելու են, որ Հայաստանում պայքար է գնում խաղաղություն տենչող իշխանավորների և պատերազմ տենչող ընդդիմադիրների միջև: Իրականում պայքարը լինելու է խաղաղության անվան տակ պետությունը ոչնչացնող օկուպացիոն վարչակազմի և այդ խաղաղությանը չհավատացող մեծամասնության միջև, բայց սոցիալական տեխնոլոգիաները այդ ամենը շուռ են տալու, մեզ համոզելու են, որ մենք փոքրամասնություն ենք:
«Պարտիզանական» պայքարն այլընտրանք չունի: Բոլորս պետք է հասկանանք, որ կենտրոնացված պայքար մղելու հնարավորություն ոչ մեկիս թույլ չեն տալու: Կբռնեն, կունեզրկեն, կխփեն: «Պարտիզանները» պետք է գործեն իրարից անկախ ու ինտուիտիվ: Լինի մոնտաժված նյութերով սրբազանների ձեռբակալության դելեգիտիմացում, վարչակազմի քարոզիչ հանդիսացող հերթական «անկախ» փորձագետի գառլախում, թե` թալանի հերթական դրվագի հանրայնացում:
Տեսնու՞մ եք, որ օկուպացիոն վարչակազմին վնասող քայլ կարող եք անել, պիտի անեք: Մի սպասեք կոչերին, մոռացեք համախմբման մասին (դա ձեզ միայն ավելի խոցելի կդարձնի):
Կարա՞ք լայքեք՝ լայքեք: Չե՞ք կարող լայքել` հարևանի դուռը թակեք: Պետական աշխատո՞ղ եք՝ թալանի մասին ինֆո դուրս տվեք, մի ստորագրեք փաստաթղթեր, արձակուրդ գնացեք: Մի սպասեք փրկչին: Որտեղ կարաք վնաս տալ սրանց` տվեք: Ու հիշեք, որ Նիկոլի գլխավոր առաջադրանքը լեգիտիմ լինելու պատրանքը ստեղծելն է»:

Единственным бенефициаром вашингтонской встречи является Пашинян — Артур Даниелян
«Алиев не получил в Вашингтоне ничего — да он и не ставил перед собой такой цели. На этом клочке бумаги нет ни одной строки, которой Алиев уже не владел бы. Всё, что ему нужно — будь то коридор, деревни, земли или что-либо другое — он может получить от Никола за одну ночь. Причина кроется не только в военном превосходстве, но и в том, что реальным хозяином оккупационного режима Пашиняна является именно Алиев. Вашингтонское шоу стало очередным подтверждением этого.
Единственным бенефициаром вашингтонской встречи является Пашинян. Пустой декларации придаётся смысл только как попытке Пашиняна выйти из кризиса легитимности, ведь «полезность» нелегитимного Пашиняна стремительно падает.
Представьте: даже если Алиев введёт войска в Эчмиадзин и захватит Патриаршую резиденцию, то это не приведёт к исчезновению ключевого института армянского вопроса. Напротив, скорее всего, он получит новое дыхание. Патриаршая резиденция будет перенесена, например, в Бейрут. Даже если Католикос будет физически устранён, будет избран новый. И самое главное — народ вновь начнёт сплачиваться вокруг церкви. А чтобы армянский вопрос был окончательно закрыт, необходимо, чтобы сам армянский народ разрушил церковь, или как минимум — её иллюзия в лице Пашиняна, создающего видимость легитимности.
Алиеву важно, чтобы в жизни армян не возник внешний враг, против которого они могли бы объединиться. Все враги должны быть внутренними — бывшие, нынешние, будущие, церковь, богатые, в конце концов — Генрих Мхитарян и Левон Аронян. Этот народ должен быть расколот и должен верить, что это его собственный выбор. Пашинян должен пойти на выборы, победить и доказать, что он — не ставленник Алиева, а избранник армянского народа. А народ, разумеется, не станет вникать в такие «мелочи», как странный алгоритм Facebook, который запрещает упоминание имён национальных героев, ограничивает охваты оппозиционных постов, при этом власть имущие собирают подозрительно большие просмотры. Нет, люди подумают, что это воля народа, а не алгоритма — один думает, что, возможно, соседи тайком смотрят и лайкают, а сосед — что это он смотрит. Хотя на деле никто не смотрел, но каждый подозревает другого.
Именно с помощью таких технологий всего за несколько месяцев стало укореняться разделение между армяне+
Армении и Арцаха. В реальности среднестатистический армянин всячески помогал и сочувствовал арцахцам, а те в свою очередь были благодарны и любили эту страну не меньше других. Но благодаря целенаправленной пропаганде, они больше не знают о существовании друг друга — каждый знает лишь 10–20 человек из своего окружения, считая, что все остальные — «испорченные». Параллельно в информационном пространстве мы постоянно видим именно тех, кто сеет эту вражду.
Эти технологии работают, когда у власти есть хотя бы относительная легитимность — чтобы периодически подливать масла в огонь. А поскольку в Армении легитимность Пашиняна на нуле, его способность раскалывать общество тоже снижается. Ему дали «мыльный пузырь мира», с которым он должен выйти на арену, собрать своих слепых фанатов и перезакрепиться у власти, продолжая окончательно закрывать армянский вопрос. Государства не должно остаться, армяне не должны осознавать, что они армяне — как это произошло с миллионами людей в Турции.
В ближайшие месяцы соцсети будут убеждать нас, что в Армении идёт борьба между властью, стремящейся к миру, и оппозицией, жаждущей войны. Тогда как на самом деле борьба идёт между оккупационным режимом, уничтожающим государство под видом «мирного урегулирования», и большинством, не верящим в эту «ложь о мире». Но социальные технологии всё это перевернут и внушат, что мы — меньшинство.
«Партизанская» борьба — единственный выход. Мы все должны осознать, что вести централизованную борьбу нам не позволят. Арестуют, уволят, будут применять насилие. «Партизаны» должны действовать независимо и интуитивно. Будь то разоблачение фейковых обвинений в адрес духовенства, разоблачение «независимых» экспертов-пропагандистов власти, или публикация очередного эпизода коррупции.
Если видите возможность нанести вред оккупационной власти — действуйте. Не ждите призывов, забудьте об «объединении» — оно сделает вас только уязвимее.
Можете лайкнуть — лайкните. Не можете — постучитесь в дверь соседа. Работаете в госсекторе — передайте информацию о хищениях, не подписывайте документы, возьмите отпуск. Не ждите спасителя. Где можете нанести вред — наносите. И помните: главная задача Никола — создать иллюзию легитимности».