Այն, ինչը Հայաստանի իշխանությունները հորթային հրճվանքով փորձում են ներկայացնել որպես հաստատված խաղաղություն, ընդամենը իրենց համաձայնությունն է Ադրբեջանի թելադրած բոլոր նվաստացուցիչ պայմաններին․ Զուրաբյան
ՀԱԿ փոխնախագահ Լևւոն Զուրաբյանի հրապարակումը․
«Քանի որ իշխանությունները փորձում են Վաշինգտոնյան պայմանավորվածությունները ներկայացնել մեր հանրությանը որպես իրենց կողմից հաղթական մի նվաճում, արձանագրենք այս պահին եղած հետեւյալ սթափեցուցիչ իրողությունները.
Այն, ինչ որ Հայաստանի իշխանությունները հորթային հրճվանքով փորձում են ներկայացնել որպես հաստատված խաղաղություն, ընդամենը Հայաստանի համաձայնությունն է Ադրբեջանի թելադրած բոլոր նվաստացուցիչ պայմաններին և Միացյալ Նահանգների հռչակված պատրաստակամությունը՝ նպաստելու այդ պայմաններով խաղաղության հաստատմանը, ինչը, սակայն, միևնույն է՝ դեռ շատ հեռու է խաղաղության բուն հաստատումից, որովհետև Ադրբեջանը, միևնույն է, հրաժարվում է ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը, շարունակում է օկուպացնել Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածքները, հայ պատանդներ պահել բանտերում, ոչնչացնել Արցախի մշակութային ժառանգությունը և արցախահայերի վերադարձի բոլոր հնարավորությունները, պետական մակարդակով ծավալապաշտական հայատյաց քարոզչություն իրականացնել և հավելյալ պահանջներ ներկայացնել Հայաստանին: Հայաստանի դեմ այս ոտնձգություններից հրաժարվելու որևէ պարտավորություն այս գործընթացում Ադրբեջանն իր վրա չի վերցնում:
Փաստորեն, գործ ունենք անգամ ոչ թե մի կապիտուլյացիոն ակտի հետ, որը, թեկուզ վատ և նվաստացուցիչ պայմաններով, վերջնական խաղաղություն կհաստատեր, այլ անդադար կապիտուլյացիոն գործընթացի հետ, որի վերջը, չնայած մեր բոլոր կատարած զիջումներին, առայժմ դեռ չի երևում:
Անբացատրելիորեն, ստորագրումից արդեն 5 օր անց, չեն հրապարակվել Հայաստանի Հանրապետության և ԱՄՆ-ի միջև ստորագրված երեք մեմորանդումները, որոնք մեր հանրությանը պետք է ներկայացնեին Թրամփի «միջանցքի» (դա հենց Թրամփի կողմից օգտագործված եզրույթն է) ստեղծման պայմաններն ու կարգավորումները, մինչդեռ, ըստ Reuters հեղինակավոր ինֆորմացիոն գործակալության, համաձայնությունը նախատեսում է 99 տարով ՀՀ տարածքի վարձակալություն ԱՄՆ-ի կողմից, որն էլ պետք է իր հերթին այն վերավարձակալության իրավունքով հանձնի մասնավոր ընկերությանը, ինչը չի կարող այլ կերպ ընկալվել, քան Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության սահմանափակում:
Այն վիճակը, որն ստիպում է Հայաստանին ընդունել Ադրբեջանի կողմից թելադրված բոլոր այս նվաստացուցիչ և, ինչն ավելի կարևոր է, վնասարար պահանջները, ստեղծվել են հենց վարչապետ Փաշինյանի 7 տարվա պաշտոնավարության ընթացքում թույլ տրված կործանարար քաղաքական որոշումների հետևանքով: 2018 թվականից ի վեր, անվերջ այս աղետների հեղինակ փաշինյանական ռեժիմը փորձում է այդ աղետների ընթացքը իբր վերջապես կանգնացրած լինելու պատրանքը ներկայացնել որպես նվաճում, որն իրենց «մաքրում է» մեր ազգի գլխին բերած աղետների և կորուստների մեղավորությունից:
Հաշվի առնելով այս իրողությունները` իշխանական ռեժիմի քարոզչական այս արշավը այլ կերպ, քան բացահայտ ցինիզմի և խաբեության դրսևորում որակել հնարավոր չէ»:

Зурабян: то, что власти Армении с телячьим восторгом пытаются выдать за установленный мир, на деле — всего лишь согласие на все унизительные условия, продиктованные Азербайджаном
13/08/2025 19:34
Заместитель председателя партии «Армянский национальный конгресс» Левон Зурабян выступил с жёсткой критикой в адрес действующей власти в связи с попытками представить достигнутые в Вашингтоне договорённости как якобы победу. В опубликованном заявлении он подчеркнул:
«Поскольку власти пытаются преподнести вашингтонские договорённости как победное достижение, зафиксируем следующие отрезвляющие реалии.
То, что нынешнее руководство Армении с телячьим восторгом выдаёт за установившийся мир, на самом деле является согласием Армении на все унизительные условия, продиктованные Азербайджаном, и заявленной готовностью США содействовать установлению мира на этих условиях. Однако даже при этом речи о настоящем мире пока нет, поскольку Азербайджан отказывается подписывать мирное соглашение, продолжает оккупацию международно признанных территорий Армении, удерживает армянских пленных, уничтожает культурное наследие Арцаха и блокирует любые возможности возвращения арцахских армян, продолжая при этом на государственном уровне территориально-экспансионистскую и антиармянскую пропаганду. Более того, Азербайджан не взял на себя никаких обязательств отказаться от этих агрессивных действий.
По сути, мы имеем дело даже не с актом капитуляции, который, пусть и в унизительных условиях, мог бы привести к миру, а с непрерывным процессом капитуляции, конца которому, несмотря на все сделанные нами уступки, пока не видно.
По непонятным причинам, спустя уже пять дней с момента подписания, до сих пор не опубликованы три меморандума между Арменией и США, которые должны были бы раскрыть перед обществом условия и механизмы создания так называемого «коридора» Трампа (именно этот термин, по словам Зурабяна, использовал бывший президент США). Между тем, согласно авторитетному агентству Reuters, договорённость предусматривает аренду территории Армении сроком на 99 лет с возможностью субаренды этой земли частной компании, что не может трактоваться иначе как ограничение суверенитета Республики Армения.
Все те обстоятельства, которые заставляют Армению сегодня принимать навязанные Азербайджаном унизительные и, что важнее, вредоносные требования, были созданы в результате губительных политических решений премьер-министра Пашиняна за последние 7 лет. С 2018 года режим Пашиняна, ставший автором этих бесконечных катастроф, пытается представить иллюзию того, что он якобы наконец остановил ход этих бедствий, как достижение, которое должно очистить его от вины за трагедии и потери, обрушившиеся на наш народ.
Учитывая всё вышесказанное, пропагандистская кампания режима не может быть охарактеризована иначе как проявление откровенного цинизма и обмана».