Ամերիկայի հայկական համագումարի համանախագահները դիմել են Մարկո Ռուբիոյին՝ կոչ անելով ազատել հայ գերիներին
13/08/2025 11:38
Ամերիկայի հայկական համագումարի համանախագահներ  Օսկար Թաթոսյանն ու  Թալին Յակուբյանը նամակով դիմել են ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին՝ կոչ անելով ազատ արձակել Բաքվում պահվող բոլոր հայ գերիներին, այդ թվում՝ «Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) քաղաքական ղեկավարությանը» և ապահովել  նրանց վերադարձի իրավունքը:
Համանախագահները նամակն ուղարկել են՝ հաշվի առնելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի խոսքը՝  հուլիսի 15-ին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռուտեի հետ Սպիտակ տանն  ունեցած իր հանդիպման ժամանակ, որի ընթացքում նա նշել էր, թե Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը կարող է մոտ լինել:
Նամակում ընդգծվում է, որ արցախահայերի «վերադարձի իրավունքը և մշակութային խնդիրները մնում են չլուծված», և կոչ է արվում Միացյալ Նահանգներին  «սատար կանգնել ճշմարիտ ու արդար լուծմանը», որը կներառի «անվտանգ, կամավոր և արժանապատիվ վերադարձ»:
Ընդգծվում է նաև, որ «լիարժեք, կայուն խաղաղությունը պետք է ներառի Հայաստանի Հանրապետության համար հուսալի անվտանգության երաշխիքներ, այդ թվում՝ ադրբեջանական ուժերի լիակատար դուրսբերում Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից, ինչպես նաև  հստակ հետևանքներ՝ ցանկացած համաձայնագրի խախտման համար»։
Պետքարտուղար Ռուբիոյին ուղղված այս նամակը հաջորդել է համանախագահների կողմից նախագահ Թրամփին ավելի վաղ ուղղված նամակին, որում նաև կոչ էր արվում անհապաղ ազատ արձակել հայ պատանդներին, ապահովել հայ ժողովրդի համար անվտանգության ամուր երաշխիքներ, Ադրբեջանի կողմից խաղաղության համաձայնագրի խախտման դեպքում խիստ հետևանքների առաջացում, ինչպես նաև արցախահայերի վերադարձի հիմնարար իրավունքի երաշխավորում։

Сопредседатели Армянской Ассамблеи Америки обратились к Марко Рубио с призывом освободить армянских пленных
13/08/2025 12:09
Учитывая сделанные президентом Дональдом Трампом 15 июля в Белом доме на встрече с генеральным секретарем НАТО Марком Рютте заявления, в которых он предположил, что мир между Арменией и Азербайджаном может быть достигнут, сопредседатели Армянской Ассамблеи Америки Оскар Татосян и Талин Якубян на этой неделе направили письмо госсекретарю США Марко Рубио с призывом освободить всех удерживаемых Азербайджаном армянских заложников, включая «политическое руководство Нагорного Карабаха (Арцаха)», и обеспечить право на возвращение.
В письме подчёркивается, что «право на возвращение и культурное выживание» для армян Арцаха «остается нерешённым», и содержится призыв к Соединённым Штатам «выступить за справедливое и честное урегулирование», которое включает «безопасное, добровольное и достойное возвращение».
Кроме того, в письме подчёркивается, что «полный прочный мир должен включать надёжные гарантии безопасности для Республики Армения, включая полный вывод азербайджанских войск с суверенной территории Армении, а также чёткие последствия за нарушение любого соглашения».
Письмо госсекретарю Рубио последовало за письмом сопредседателя президенту Трампу, направленным ранее в этом году, в котором также содержался призыв к немедленному освобождению армянских заложников, предоставлению надежных гарантий безопасности армянскому народу, применению суровых мер в случае нарушения Азербайджаном мирного соглашения, а также обеспечению основополагающего права на возвращение для армян Арцаха.