Ոստիկանության պետի նախկին տեղակալ Սաշա Աֆյանը Մարտի 1-ի գործով կրկին մեղադրյալի կարգավիճակ ունի
Ոստիկանության պետի նախկին տեղակալ Սաշա Աֆյանը Մարտի 1-ի գործով կրկին մեղադրյալի կարգավիճակ ունի. ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2025 թվականի օգոստոսի 11-ին վերացրել է Ոստիկանության պետի նախկին տեղակալ Սաշա Աֆյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու վերաբերյալ 2020 թվականի հունվարի 30-ի որոշումը: Որոշման հիմքը Մարտի 1-ի քրեական վարույթով տուժողների բողոքներն են:
Հիշեցնենք, որ քրեական վարույթով հիմնավորվել էր, որ Սաշա Աֆյանը, ով 2008 թվականի փետրվարի 12-ին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հրամանագրով նշանակվել էր Կառավարությանն առընթեր Ոստիկանության պետի տեղակալի պաշտոնում, 2008 թվականի մարտի 1-ին, անցնելով իր պաշտոնեական լիազորությունները, այլ անձանց հետ հանցակցությամբ, կազմակերպել է ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումների կողմից բռնության և հատուկ միջոցների գործադրմամբ զուգորդված՝ Երևան քաղաքի «Ազատության» հրապարակում նստացույց անող խաղաղ ցուցարարներին ցրելու, ապա քաղաքի կենտրոնական հատվածներում նրանց կուտակումները, հնարավոր ցույցերն ու հավաքները բացառելու գործողությունները, որպիսի գործողություններով անձանց իրավունքներին և օրինական շահերին, հասարակության և պետության օրինական շահերին պատճառվել է էական վնաս:
2019 թվականի հոկտեմբերի 26-ին Սաշա Աֆյանին մեղադրանք էր առաջադրվել 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Նրա նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել էր 2020 թվականի հունվարի 30-ին՝ վաղեմության ժամկետներն անցած լինելու հիմքով:
2025 թվականի հուլիսի 28-ին Գլխավոր դատախազությունում ստացվել են քրեական վարույթով երկու տուժողների բողոքները: Բողոքաբերները հայտնել են, որ չեն ստացել Սաշա Աֆյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին որոշումը և միայն վերջերս են համացանցում հրապարակված հոդվածներից տեղեկացել, որ Սաշա Աֆյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է դեռևս 2020 թվականին, բողոքում են որոշման դեմ և խնդրում են վերանայել այն:
Քննության առնելով տուժողների բողոքները, ինչպես նաև վերանայելով թիվ 62202608 քրեական վարույթի նյութերը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազն արձանագրել է, որ Սաշա Աֆյանի նկատմամբ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին վարույթն իրականացրած քննիչի՝ 2020 թվականի հունվարի 30-ի որոշումը ենթակա է վերացման՝ նկատի ունենալով, որ Սաշա Աֆյանին մեղսագրված արարքի համար սահմանված է (այդ թվում՝ Գրիշա Վիրաբյանի գործով Վճռաբեկ դատարանի որոշմամբ) վաղեմության ժամկետների կիրառման արգելք:
Գլխավոր դատախազը, ի թիվս այլ իրավանորմերի, հիմք ընդունելով Վճռաբեկ դատարանի՝ թիվ ԵԴ/0273/01/19 քրեական գործով 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ին կայացված որոշմամբ արտահայտված իրավական դիրքորոշումները, քաղաքացիների բողոքներն իրավունքի ուժով (ex jure) համարել է օրենքով սահմանված ժամկետում տրված և վերացրել է Քննիչի՝ 2020 թվականի հունվարի 30-ի որոշումը:

Бывшему заместителю начальника полиции Саше Афяну вновь предъявлено обвинение по делу 1 марта
Бывший заместитель начальника полиции Саша Афян снова получил статус обвиняемого по делу 1 Марта. Генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян 11 августа 2025 года отменила решение от 30 января 2020 года о прекращении уголовного преследования в отношении Афяна. Основанием для этого стали жалобы потерпевших по делу.
Напомним, что в рамках уголовного производства было установлено: Саша Афян, который 12 февраля 2008 года указом второго президента Республики Армения Роберта Кочаряна был назначен на должность заместителя начальника полиции при Правительстве, 1 марта 2008 года, превысив свои должностные полномочия и действуя в соучастии с другими лицами, организовал действия, осуществлённые различными подразделениями полиции, сопровождающиеся применением силы и специальных средств, направленные на разгон мирных демонстрантов, проводивших сидячую акцию на площади Свободы в Ереване. Впоследствии были предприняты меры по предотвращению скоплений граждан, возможных демонстраций и собраний в центральных районах города. Эти действия нанесли существенный ущерб правам и законным интересам граждан, а также интересам общества и государства.
26 октября 2019 года Саше Афяну было предъявлено обвинение по пункту 2 статьи 38-309 Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года. Уголовное преследование в его отношении было прекращено 30 января 2020 года на основании истечения срока давности.
28 июля 2025 года в Генпрокуратуру поступили жалобы от двух потерпевших по делу. Они заявили, что не были уведомлены о прекращении преследования в отношении Афяна и узнали об этом лишь недавно — из публикаций в интернете. Потерпевшие обжаловали данное решение и потребовали его пересмотра.
Рассмотрев жалобы, а также материалы уголовного производства № 62202608, генеральный прокурор признала, что решение следователя от 30 января 2020 года подлежит отмене, поскольку по вменяемому Афяну деянию, согласно правовой позиции Кассационного суда (в том числе по делу Гриши Вирабяна), срок давности не подлежит применению.
Генпрокурор, руководствуясь также решением Кассационного суда от 26 ноября 2021 года по уголовному делу № ЕД/0273/01/19, признала жалобы потерпевших поданными в установленные законом сроки и отменила решение следователя о прекращении уголовного преследования.