«Փորձում են շարունակել խայտառակությունը»․ Սամվել Կարապետյանի կալանքը երկարաձգելու հարցով դատական նիստը շարունակվում է
14/08/2025 19:57
Սամվել Կարապետյանի ապօրինի կալանքը երկարաձգելու՝ դատախազության ներկայացրած միջնորդության քննությունը դեռ չի ավարտվել։ Այն ընթանում է՝ արդեն մոտ 3 ժամ։
Դատական նիստի ընդմիջմանը փաստաբաններից Արամ Վարդևանյանը լրագրողներին ասաց՝ ակնհայտ անհիմն միջնորդություն է ներկայացվել, հիմնավորվածության նվազագույն շեմը բնավ չհաղթահարված․
«Այս միջնորդությունը վերնագրված է՝ «Սամվել Կարապետյանին վերաբերող», սակայն Սամվել Կարապետյանի հետ առնչություն ընդհանրապես չկա»։
Վարդևանյանը հայտնեց՝ նիստը կարճ ժամանակ անց կվերսկսվի, երբ կավարտվի՝ հստակ չէ, Սամվել Կարապետյանի պաշտպանական խումբը դեռ չի ներկայացրել իր դիրքորոշումը դատական նիստի ընթացքում, մինչ այդ  հարցուպատասխան է սպասվում։
«Քննիչի ններկայացրած միջնորդության վերաբերյալ բնականաբաար, ունենք հարցադրումներ»,- նշեց փաստաբանը։
Ինչ վերաբերում է Սամվել Կարապետյանի՝ արդեն 55 օր շարունակվող կալանքին, ապա Արամ Վարդևանյանը շեշտեց․
«Վարույթ իրականացնող մարմինը գտնում է, որ կալանքը պետք է շարունակվի՝ այն պարագայում, երբ ի սկզբանե, երբ այս խափաման միջոցն ընտրվեց, արդեն իսկ իրավական իմաստով խայտառակություն էր։ Հիմա այդ խայտառակության շարունակությունն է փորձ արվում իրականացնել դատարանում»։
Փաստաբանը այնուհանդերձ հույս հայտնեց, որ դատարանը գուցե անաչառ գտնվի։

«Пытаются продлить позор» — продолжается судебное заседание по вопросу продления ареста Самвела Карапетяна
14/08/2025 20:09
В Антикоррупционном суде уже около трёх часов продолжается слушание по ходатайству прокуратуры о продлении ареста бизнесмена и мецената Самвела Карапетяна. Решение по делу пока не принято.
Во время перерыва адвокат Арам Вардеванян заявил журналистам, что представленное обвинением ходатайство не выдерживает даже минимального уровня обоснованности:
«Это ходатайство озаглавлено как касающееся Самвела Карапетяна, но по сути не имеет к нему никакого отношения», — подчеркнул он.
Вардеванян добавил, что заседание вскоре продолжится, однако неизвестно, когда оно завершится. Адвокаты пока не представили свою официальную позицию, в процессе ожидается стадия вопросов и уточнений.
Что касается продолжающегося уже 55 дней ареста Карапетяна, адвокат напомнил:
«Орган, ведущий производство, считает, что арест должен быть продлён — в то время как само избрание этой меры пресечения с самого начала было юридическим позором. Сейчас в суде предпринимается попытка продолжить этот позор».
Тем не менее, Вардеванян выразил надежду, что судья проявит независимость и примет беспристрастное решение.