Մաթեմ չիմացող իշխանությունները հիմա էլ գլուխ են արդուկում, թե բա` Սյունիքով անցնող ճանապարհը մեզ միլիարդավոր դոլարների եկամուտ է բերելու. Առաքելյան
14/08/2025 16:21
«Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մեսրոպ Առաքելյանը գրել է. «Մաթեմ չիմացող իշխանությունները այս շոգին հիմա էլ գլուխ են արդուկում, թե բա` Սյունիքով անցնող ճանապարհը մեզ միլիարդավոր դոլարների եկամուտ է բերելու։
Եկեք հասկանանք, թե ինչքան եկամուտ կարող է ստանալ Հայաստանը որպես տրանզիտային երկիր։
Այս պահին, Ադրբեջանով դեպի Թուրքիա անցնող գազամուղը, նավթամուղը, երկաթգիծը անցնում է Վրաստանով, որի դիմաց Վրաստանը ստանում է եկամուտներ։
Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղից, որով անցնում է ադրբեջական նավթի մոտ 80%-ը, Վրաստանը ստանում է մոտ 60 մլն դոլար եկամուտ։
Բաքու-Թբիլիսի-Էրզրում գազամուղից, որով անցնում է ադրբեջական գազի արտահանման գրեթե ամբողջ ծավալը, Վրաստանը ստանում է 5% գազ՝ որպես տրանզիտային վճար։ Գումարային արտահայտությամբ դա կազմում է մոտ 200 մլն դոլար։
Վրացական երկաթուղու շահույթը տրանզիտ բեռնափոխադրումներից կազմել է մոտ 20 մլն դոլար։
Արդյունքում Վրաստանը ստանում է մոտ 280 մլն դոլարի եկամուտ։
Հիմա գանք Հայաստան։
Ակնհայտ է, որ Հայաստանով չեն կարող անցնել նույն ծավալի նավթ ու գազ՝ հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանի արտահանումը գրեթե ամբողջությամբ արդեն անցնում է Վրաստանով։ Ընդ որում, տնտեսապես գրեթե բացառվում է, որ դեպի նույն կետ՝ Թուրքիա, Եվրոպա, լինի տրանզիտային երկու ուղի։
Ամեն դեպքում, ենթադրենք, որ Հայաստանով կանցնի ադրբեջական գազի և նավթի արտահանման 25-30%-ը, որի դիմաց Հայաստանը կստանա մոտ 70 մլն դոլար:
Երկաթգծի պարագայում հնարավոր է Հայաստանը գտնվի ավելի շահեկան դիրքերում և ենթադրենք Վրաստանով անցնող ամբողջ ծավալը կանցնի Հայաստանով։
Արդյունքում Հայաստանը կստանա մոտ 90 մլն դոլար եկամուտ, որի կեսը կգնա ԱՄՆ-ին, կեսը կմնա Հայաստանին։
Այդ 45 մլն դոլարը կկազմի բյուջեի եկամուտների 0,6 %-ը, որը կբավականացնի բարձրացնել կենսաթոշակները 3000 դրամով․․․»։

Власти, не владеющие математикой, теперь ещё и рассуждает, мол, дорога, проходящая через Сюник, принесёт нам миллиарды долларов дохода — Аракелян
14/08/2025 16:35
Соучредитель партии «Страна для жизни» Месроп Аракелян опубликовал расчёт, в котором подверг критике заявления властей о многомиллиардной выгоде от транзитного коридора через Сюник:
«Власть, не владеющая математикой, в эту жару снова дурачит народ, заявляя, мол, дорога через Сюник принесёт нам миллиарды долларов дохода.
Давайте посмотрим, сколько вообще может заработать Армения как транзитная страна».
Для сравнения он приводит ситуацию в Грузии:
• Нефтепровод Баку–Тбилиси–Джейхан, по которому проходит около 80% азербайджанской нефти, приносит Грузии около 60 млн долларов в год.
• Газопровод Баку–Тбилиси–Эрзурум, по которому экспортируется почти весь азербайджанский газ, Грузия получает 5% от общего объема транспортируемого топлива, что эквивалентно примерно 200 млн долларов.
• Железнодорожный транзит даёт Грузии примерно 20 млн долларов прибыли.
Итог: около 280 млн долларов дохода от транзита.
Что касается Армении:
• По словам Аракеляна, в Армению не может быть перенаправлен такой же объём нефти и газа, поскольку почти весь экспорт Азербайджана уже идёт через Грузию. Экономически нецелесообразно иметь два параллельных маршрута в одном направлении — в Турцию и Европу.
• Даже при условном сценарии, если через Армению пройдёт 25–30% экспорта, доход составит не более 70 млн долларов.
• В случае с железной дорогой, если Армения действительно примет на себя весь объём транзита, проходящего сейчас через Грузию, то потенциальный доход может составить до 90 млн долларов, из которых половина (45 млн), как утверждает Аракелян, может быть выплачена США (в рамках обязательств или соглашений), а вторая половина останется Армении.
То есть итоговая сумма для бюджета — примерно 45 млн долларов, что составляет всего 0,6% бюджетных доходов.